Piątek, 4 Lipiec
Imieniny: Anatola, Jacka, Mirosławy -

Reklama


Reklama

Tak może wyglądać życie Jedwabna


Okazuje się, że - wydawałoby się – standardowy koncert z okazji Dnia Kobiet może inspirować, skłaniać do głębszych analiz, poszerzonego spojrzenia na codzienność i...niecodzienność. Tezę tę udowadnia Małgorzata Graczyk swoim postem na swoim blogu. Publikujemy (za zgodą autorki), bo choć opisuje wydarzenie w Jedwabnie, to „w tle” są kobiety spod każdej szerokości i długości geograficznej.

Red.


  • Data:

Zwykle jest tak: Lewiatan, ABC, GS niedawno też Stokrotka. Piekarnia. To bułka, to warzywa, jeszcze mięso. Proza życia codziennego. Urozmaicona przez szkolne wywiadówki, Kościół. Dla aktywnych trochę sportu na Hali. Tak toczy się życie mieszkańców.

 

Jednak ostatnio czuć większy rozwój. Zbliża się wiosna - czas wyjść z odrętwienia.

 

Z pomocą przychodzi Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie. Zajęcia dla dzieci. Zajęcia bez dzieci. Zajęcia dla chcących, do tej pory nie mogących, lecz już się przełamujących. Ruchowe, plastyczne, muzyczne. Każdy zainteresowany coś dla siebie znajdzie.

 

Zwieńczeniem ogłoszony Kalendarz Imprez. Czytany z wielkim dystansem, bo przecież już się nauczyliśmy, że nic nie wolno, prawda?

 

Na szczęście małymi krokami GOK pokazuje, że już wolno. I to jak najszybciej.

 

Najlepiej już dziś. (A nawet wczoraj.)

 


Reklama

11 marca, o godzinie 19:00, wystartował na scenie Gminnego Ośrodka Kultury koncert, będący uhonorowaniem Święta Kobiet. Do naszej niedużej mieściny zaproszono kwartet jazzowy z Olsztyna - Mc Kwadrat. Piątek wieczór. Wstęp wolny.

 

Mnie wiedzie ciekawość, chęć wyjścia, chęć wyjścia bez dzieci, przyjemność założenia wyjściowych ciuchów i lekkiego make-upu. Radość poznawania. Biorąc pod uwagę wyraźne same plusy, spodziewałam się oblężenia sali. Nie można powiedzieć, że to właśnie spotkałam, ale cóż się dziwić? Trochę się przyzwyczailiśmy, że z domu się nie wychodzi. Trzymam kciuki za szybką zmianę nastawienia każdego, kto może w pełni korzystać z uroków życia.

 

Na sali były panie i nie tylko. Też panowie i dzieci (i to piękne, że mamy nie zamykają się w domowych obowiązkach, i choć z dziećmi, to jednak łapią oddech).

 

Na scenie czterech panów. Wyliczając średnią, to są w średnim wieku. Przed nimi instrumenty. Wystrój i atmosfera: klasa, przepięknie. Panowie grają. Otulają dźwiękami. Rozpieszczają zmysły. Miło i sympatycznie płyną melodie znane dla ucha. To m.in. "Babę zesłał Bóg" Renaty Przemyk, "Dzieci wybiegły" i "Włosy" Elektrycznych Gitar, "Hallelujah I love her so" Raya Charlesa i inne ponadczasowe kawałki. W swobodnej swingowej adaptacji kwartetu rozświetlają ponure oblicza, rozpędzają pochmurne myśli.

Reklama

 

Spotkanie było ujmujące, łagodne i kojące, a w odpowiednich momentach również zabawne.

 

Dopełnieniem wieczoru był kwiatek wręczany kobietom przez Wójta Gminy. Bardzo miły i szarmancki gest. Zapewne każda z uczestniczek wydarzenia wróciła do domu z większą wiarą w cały ten świat.

 

Takie wydarzenia są wspaniałą alternatywą dla mniej uroczych codziennych wieczorów.

 

Oby rozgościły się w Jedwabnie na stałe. I obyśmy nauczyli się z nich korzystać. Bo naprawdę warto, co mówi mi jeszcze dziś moje zadowolone serce.

 

Gosia Graczyk



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

  • „Chciwość nie zna granic. Nawet tych przyzwoitości” – mocny felieton Jerzego Niemczuka
    Panie autorze, widzę że nie umie Pan napisać felietonu bez wzmianki o pewnej prawicowej partii. No w tym felietonie to nawet o dwóch prawicowych partiach. Czas się zastanowić czy to nie jest jakaś forma obsesji...a odnośnie chciwości to jest Pan raczej zamożnym człowiekiem. Mam nadzieję że hojnie wspiera Pan potrzebujących. Tak odnośnie chciwości tylko pisze...

    Kamil


    2025-07-03 22:04:59
  • „Pędził” przez Rekownicę 103 km/h. 44-latek stracił prawo jazdy
    O! To znaczy, że jest tam nowa droga! Kilka la temu jechałem tamtą drogo Strach było jecjąć wyżej 40

    Rak Szlachetny


    2025-07-03 20:30:49
  • „Zapomnieli o naszych Złotych Godach!” Burmistrz odpowiada na poruszający list seniora ze Szczytna
    Taki wszechwiedzący Połukord a nie znał tak prostej i słusznej zasady jaką stosuje U M. Wstyd Panie Krzysztofie i to wielki.

    senior


    2025-07-03 18:55:26
  • Świętajno nie burzy. Radni ratują budynek GOK za 20 milionów (zdjęcie)
    Brawo! Popieram

    Robert Częścik


    2025-07-03 18:45:55
  • Szczytno zbroi się na muzyczne uderzenie. Hunter, Smolasty, Lady Pank i Pidżama Porno na jednej scenie!
    Bez dnia poświęconego Krzysztofowi Klenczonowi, który był dla mieszkańców Szczytna (i nie tylko) patronem Dni i Nocy Szczytna, to będzie tylko kulawa i mało znacząca imprezka. Dziękujemy panie Burmistrzu za zniszczenie tej jakże pięknej tradycji.

    Polak


    2025-07-03 18:13:21
  • Szczytno bierze śmieci we własne ręce. ZKM zamiast Remondisu, ma być taniej!
    Zobaczymy co z tego wyniknie. Dawniej kobity zajmowały się darciem pierza, przędzeniem, tkaniem. Od czasu segregacji odpadów też się segregacją najczęściej zajmują. Ludzie! Czy nie można tego jakoś normalnie ustawić?! Miasto o dość dużej powierzchni nie może ustanowić miejsc, gdzie można różnego typu odpady donieść!? Bo nie dowieźć. Co to PSZOK na Nowym Gizewie - kto bez samochodu tam dotrze?! Rynek - może i tak, ale nie każdy na ten rynek dotrze, bo albo nie ma jak, albo nie jest w stanie. Wobec ludzi z domów jednorodzinnych - dlaczego na osiedlach nie ma tzw. dzwonów. Dlaczego przez 2,3, albo i 4 tygodnie muszą trzymać odpady selektywne w jakichś - na własny koszt skombinowanych, pojemnikach, pomieszczeniach. To jeden wielki bałagan, który polega na tym, że ty społecznie (czyli za darmo) selekcjonujesz odpady, a firma, które je odbiera na tym fajnie zarabia. Więc - jak już coś - to polecam zająć się sposobem gromadzenia odpadów. Bo od Obywateli wymaga się odpowiedzialności za ekologię, ale w niczym się im nie ułatwia, aby tę odpowiedzialność mogli realizować.

    Śmieszek


    2025-07-03 13:26:15
  • Szczytno bierze śmieci we własne ręce. ZKM zamiast Remondisu, ma być taniej!
    Jak na razie to miasto nie radzi sobie ze zmianami które musiało wprowadzić po tym jak UE sobie wymyśliła segregację tekstylii to jest bomba czerwony krzyż zabiera swoje kontenery z osiedli dla potrzebujących bo ludzie nie mogli pozbyć się szmat bo albo PSZOK albo rynek co nie zadowoliło zajętych mieszkańców Szczytna.

    Phi


    2025-07-02 11:50:52
  • „Chciwość nie zna granic. Nawet tych przyzwoitości” – mocny felieton Jerzego Niemczuka
    No jak żyć? Hołota nie słucha elyt!

    Szczery demokrata


    2025-07-02 06:23:58
  • Recepta na zdrowie: Prostota i natura – zaprasza Radosław Niksa
    Pani Aniu, to jak ludzkość bez tej \"medycyny opartej na dowodach\" żyli, gdy nie istniała jeszcze big pharma!?...aż dziw bierze, że wystarczały im rosnące w lasach, całkiem za darmo, ZIOŁA. W przyrodzie rośną leki na każdą znaną ludzkości chorobę, mało tego, jedynym skutkiem ubocznym stosowania tychże darmowych leków, jest zdrowie.

    Polak


    2025-07-01 12:42:54
  • Marzy o prawdziwym domu
    Pani Karolino skoro ma pani partnera budowlanca dlaczego on nie stworzy pani warunków pani oraz dzieciom tylko liczy pani na komunalne mieszkanie jestescie młodzi wszystko przed wami Wy młodzi tylko liczycie na pomoc państwa

    zły


    2025-07-01 07:37:53

Reklama