Poniedziałek, 23 Maj
Imieniny: Emila, Neleny, Romy -

Reklama


Reklama

Supersołtys jest z Kolonii. Gratulujemy pani Beato


Beata Nikołajuk, sołtys Koloni (gmina Świętajno) wygrała tegoroczną edycję konkursu Supersołtys. W rywalizacji o najwyższe trofeum pokonała Halinę Jaśniewicz sołtys Lipnik i Elżbietę Pałasz sołtys Jedwabna. Uroczysta gala odbyła się w piątek w siedzibie Fundacji Kreolia - Kraina Kreatywności w Jerutkach.Tytuł Supersołtysa, to nie jedyna nagroda. Sołectwo, którego przedstawiciel zajął I miejsce, otrzymało w nagrodę czek na 3 tys. zł, II miejsce było premiowane kwotą 2 tys. zł, a III miejsce – 1 tys. zł. Konkurs od lat organizuje Starostwo Powiatowe w Szczytnie i redakcja „Kurka Mazurskiego”

 

Podsumowanie plebiscytu odbyło się w siedzibie Fundacji Kreolia - Kraina Kreatywności. Uroczystość uświetniły występy podopiecznych fundacji. Doceniając ciężką pracę i zaangażowanie na rzecz lokalnych społeczności Jarosław Matłach Starosta Szczycieński wręczył dyplomy uznania całej piętnastce finalistów.

 

O działaniach sołtys Beaty Nikołajuk „Tygodnik Szczytno” pisał już wielokrotnie. Bez wątpienia zasłużyła na tą nagrodę.

 

Dla sołtys Kolonii mieszkańcy tej miejscowości są najważniejsi. A to, że i oni jej zaufali Beata Nikołajuk uważa za przejaw swojego życiowego szczęścia.

 

- Dzięki temu jestem żywym zaprzeczeniem tego, że „13” przynosi pecha – mówi ze śmiechem, nie dość, że przyszła na świat dokładnie 13 maja, to jeszcze w piątek.

 

Beata Nikołajuk, z domu Kozłowska, urodziła się w Kolonii. Była drugim dzieckiem z trojga rodzeństwa. W swojej rodzinnej miejscowości ukończyła przedszkole i szkołę podstawową, a dalszą edukację kontynuowała od 1994 roku w zasadniczej szkole rolniczej w Rozogach.


Reklama

 

Pani Beata funkcję sołtysa sprawuje pierwszą kadencję. To szczęśliwa żona (mąż Dawid) i mama (11-letnia córka Ola).

 

Dzięki działaniom sołtys Nikołajuk odremontowano kaplicę oraz pomieszczenia po byłej bibliotece. Odnowiono też świetlicę i ustawiono ławki w Kolonii oraz Raciborze...

 

Pani Beata przyznaje, że przed objęciem funkcji sołtysa nie uczestniczyła zbyt aktywnie w życiu miejscowości.

 

- Nie bywałam nawet na organizowanych przez mieszkańców spotkaniach wiejskich. Teraz jest już inaczej. Patrzę na to z zupełnie innej perspektywy i jestem niekiedy zła, gdy niektórzy właśnie na takie spotkania nie przychodzą. O sołtysowaniu też, oczywiście, w ogóle nie myślałam. Ale moja serdeczna koleżanka Ewa Rapacka, która jest obecnie radną naszej gminy, mnie namówiła. Powtarzała ciągle: „Chodź Beatka i spróbuj swoich sił. Jesteś pełna energii i młoda. Na pewno sprostasz wyzwaniom”.

 

Pani Beata spróbowała swoich sił i w marcu 2019 roku została sołtysem wsi. Pierwszym celem, jak wyznaczyła sobie nowa sołtys, był remont pomieszczenia, które pełni funkcję rolę kaplicy już od ponad 20 lat. Remontu wymagało prawie wszystko, np. zarywała się podłoga, nie było płytek.

 

Kolonia jest jedną z większych wsi nie tylko w gminie, ale i w powiecie, więc sprawowanie w niej funkcji sołtysa niej łatwe. - To fakt, wspomaganie władzy w zarządzaniu dość sporo miejscowością, w której mieszka ponad 700 przysparza niekiedy kłopotów, bo nie wszystkich zawsze mogę spotkać w swoich domach. Jednak trzeba jedno stwierdzić – był to mój mój wybór i podczas swojego startu w wyborach miałam tę świadomość, że nie zawsze będzie z górki. Na początku mocno się obawiałam, że nie sprostam oczekiwaniom mieszkańców, że nie dam rady. Ten strach nie minął, chociaż może jest odrobinę mniejszy. Ale nie brak mi też uporu i chęci. Nie bez znaczenia jest też dobra współpraca z władzami gminnymi, a nieocenioną pomocą i radą służy mi zawsze jeden z pracowników urzędu – Wojciech Lenkiewicz.

Reklama

 

 

 

To najlepsza 15 sołtysów plebiscytu:

 

Jolanta Augustowska

Hanna Deptuła

Elżbieta Jabłonowska

Beata Nikołajuk

Joanna Kubicka

Mirosław Mierzejewski

Karolina Kowalczyk

Małgorzata Kamińska - Bałdyga

Adolf Pasztaleniec

Elżbieta Pałasz

Halina Jaśniewicz

Beata Szostak

Krystyna Szewczyk

Olga Janowska

Beata KręciewskaKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama