30 nowych miejsc żłobkowych w gminie Szczytno, 48 w Szczytnie i 14 w gminie Świętajno. W przedszkolu gminnym przy ulicy Łomżyńskiej w Szczytnie odbyła się specjalna konferencja, na której poinformowano o dotacjach, które otrzymają samorządy w naszym województwie na utworzenie miejsc żłobkowych w ramach programu Maluch Plus. Wśród beneficjentów są trzy samorządy z naszego powiatu.
W przypadku gmin Świętajno i Szczytno będą to historyczne działania.
- A to dlatego, że w naszej gminie nigdy wcześniej nie było żłobka – mówi Wojciech Lenkiewicz z UG Świętajno. Podobnie w gminie Szczytno.
- W naszym przypadku prace są już dość mocno zaawansowane – mówi wójt Sławomir Wojciechowski.
Samorząd jest po przetargu na budowę i żłobka i przedszkola.
- Działkę oraz budynki, które zaadaptujemy na te potrzeby, kupiliśmy już rok temu, znajdują się one przy ulicy Łomżyńskiej w bezpośrednim sąsiedztwie z budynkiem gminy – dodaje wójt. - Wsparcie rządowe pozwoli na to, że do końca tego roku wykonamy tę inwestycję. Jeszcze w tym miesiącu ruszamy z pracami. Docelowo w nowym obiekcie ma być 50 miejsc żłobkowych i 100 przedszkolnych. Koszt prac to 4,2 mln zł.
W Świętajnie żłobek zacznie być tworzony jeszcze w tym roku, ale zacznie działać najprawdopodobniej w przyszłym. Gmina znalazła się na liście dofinansowań Malucha Plus.
- Planujemy na razie 14 takich miejsc – mówi Wojciech Lenkiewicz. - Żłobek ma powstać w części budynku przy ulicy Parkowej, gdzie w tej chwili znajduje się przedszkole. Dla nas to nowość, bo w całej historii gminy żłobka jeszcze nie było, ani prywatnego, ani samorządowego. Ale wiemy, że mieszkańcy, ci pracujący, oczekują takiej pomocy. Stąd pomysł pani wójt na utworzenie takiej placówki.
Wsparcie otrzyma też Szczytno. Ale tu żłobek działa od wielu lat.
- Pieniądze wykorzystamy na rozbudowę istniejącej placówki oraz zwiększenie o 48 nowych miejsc – wyjaśnia burmistrz Krzysztof Mańkowski. - Oczywiście, że cieszymy się z tej pomocy. Każda pozyskana złotówka, która trafia do samorządu cieszy.
Przez najbliższe 3 lata w województwie powstanie ponad 2 tysiące 700 nowych miejsc opieki nad maluchami do 3 roku życia. Pozytywnie rozpatrzono 85 wniosków. W szesnastu gminach, które ubiegały się o finansowe wsparcie, dotychczas nie było takich miejsc.
- Staramy się likwidować z mapy białe plamy, czyli te miejsca i te gminy, w których nie ma dostępu do żłobka, placówki dziecięcej, czy do miejsca, w którym z jednej strony rodzic może się rozwijać i być aktywny zawodowo, a z drugiej zapewnić odpowiedni rozwój dla swojego dziecka. Po to stworzyliśmy program Maluch Plus – mówiła wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska.
W skali kraju na realizację programu przeznaczono 5,5 miliarda złotych. Jak powiedział wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki do regionu trafiło ponad 130 milionów.
Art. 261 Dz. U Prawo wodne obowiązujące w Polsce. Wszystkie grunty wodne morza, rzek, jezior stanowią własność Skarbu Państwa, a w tym pas służebności publicznej obowiązuje od lat x do dzisiaj. Posunięcie bardzo sprytne, lecz niezbyt kulturalne i inteligentne. Zapewne amator dzikiego połowu ryb... nie na wędkę.
Wiesława Kowalewska
2024-11-21 11:35:56
Wydaję mi się, że,,ślizganie,, będzie frajdą dla dzieciaków w tak nie zapomnianej do końca ich życia atmosferze świąt.Oczywiście miasto musi odpowiednio lodowisko udekorować.
Warchol
2024-11-20 13:46:48
Ciekawe , co powiecie , gdy za kilka lat subwencje ekologiczne traktowane obecnie jako \"marchewka\" zostaną obcięte ,lub wycofane z uwagi na biedę budżetową.?
Andrzej
2024-11-20 10:35:58
Mam pewną wątpliwość. Otóż jak dotrzymują słowa politycy wszystkich opcji już wiemy. Czy ktoś bierze pod uwagę fakt ,że przy obecnej mizerii Budżetu, a przyszłość może być jeszcze czarniejsza , subwencja ekologiczna zostanie okrojona lub zlikwidowana.? A Park zostanie ,ze wszystkimi tego konsekwencjami. Następni politycy powiedzą: Sorry- to nie ja obiecywałem. Sam jestem leśnikiem i leży mi na sercu ochrona przyrody, ale jestem przeciwny , aby ludzie z Warszawy z 7-go piętra w bloku \"urządzali\" życie tubylcom -czasem wbrew ich woli. Podejście obecnego kierownictwa Ministerstwa Klimatu nie wskazuje na analizę przyszłych skutków swoich planów. Przepraszam za porównanie ,ale najbardziej mi się to kojarzy z \"Rewolucją kulturalną \"w Chinach. Co z tego wyszło ,ludzie interesujący się historią i polityką wiedzą. Pozdrawiam.
Andrzej
2024-11-20 10:26:15
Widać że ojciec z matką sami jeszcze nie dorośli,kto takiemu żółtodziubowi takie auto daje,może auto tatusia,ale widać że tatka jak na coś takiego pozwala to też nie powinien takim jeżdzic bo jeszcze mleka z pod nosa nie wytarł,chyba że szczeniak sam powinął tatusiowi furę bez jego wiedzy
Kubek73
2024-11-20 10:22:41
Mniej szczęścia miał młody kierowca osobówki pod Ostródą.
Niki.
2024-11-20 09:39:22
A widziano ławki w okolicach szkoły z oddziałami integracyjnymi
Tytus
2024-11-20 09:12:23
Podziwiam aktualnego Wójta za cierpliwość. Darmowa pasza i lewe interesy skończyły się.... wścieklizny dostali. Znam takiego letnika (bogacza), który wcześniej reprezentował prawo i sprzedał się za dwa zestawy obiadowe, szkolne z dostawą do domu - od wczesnej wiosny do późnej jesieni, pięć dni w tygodniu. Proceder trwał minimum 2-lata. Bogate szkolnictwo można doić.
Wiesława Kowalewska
2024-11-19 21:35:13
Ale o co chodzi z tym ułatwieniem dostępu? To wygląda na to, że np ludzie pracujący w MOS mają utrudniony dostęp do pracy że względu na fatalna lokalizację???
Tytus
2024-11-19 20:13:39
A dokąd w końcu poszły ławki z tej strefy? Bo były różne pomysły.
Tutejsza
2024-11-19 16:59:29