Piątek, 19 Kwiecień
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa -

Reklama


Reklama

Pierwsze żłobki w historii gminy Świętajno i Szczytno pomoże utworzyć Maluch Plus


30 nowych miejsc żłobkowych w gminie Szczytno, 48 w Szczytnie i 14 w gminie Świętajno. W przedszkolu gminnym przy ulicy Łomżyńskiej w Szczytnie odbyła się specjalna konferencja, na której poinformowano o dotacjach, które otrzymają samorządy w naszym województwie na utworzenie miejsc żłobkowych w ramach programu Maluch Plus. Wśród beneficjentów są trzy samorządy z naszego powiatu.W przypadku gmin Świętajno i Szczytno będą to historyczne działania.

 

- A to dlatego, że w naszej gminie nigdy wcześniej nie było żłobka – mówi Wojciech Lenkiewicz z UG Świętajno. Podobnie w gminie Szczytno.

 

- W naszym przypadku prace są już dość mocno zaawansowane – mówi wójt Sławomir Wojciechowski.

 

Samorząd jest po przetargu na budowę i żłobka i przedszkola.

 

- Działkę oraz budynki, które zaadaptujemy na te potrzeby, kupiliśmy już rok temu, znajdują się one przy ulicy Łomżyńskiej w bezpośrednim sąsiedztwie z budynkiem gminy – dodaje wójt. - Wsparcie rządowe pozwoli na to, że do końca tego roku wykonamy tę inwestycję. Jeszcze w tym miesiącu ruszamy z pracami. Docelowo w nowym obiekcie ma być 50 miejsc żłobkowych i 100 przedszkolnych. Koszt prac to 4,2 mln zł.


Reklama

 

W Świętajnie żłobek zacznie być tworzony jeszcze w tym roku, ale zacznie działać najprawdopodobniej w przyszłym. Gmina znalazła się na liście dofinansowań Malucha Plus.

 

- Planujemy na razie 14 takich miejsc – mówi Wojciech Lenkiewicz. - Żłobek ma powstać w części budynku przy ulicy Parkowej, gdzie w tej chwili znajduje się przedszkole. Dla nas to nowość, bo w całej historii gminy żłobka jeszcze nie było, ani prywatnego, ani samorządowego. Ale wiemy, że mieszkańcy, ci pracujący, oczekują takiej pomocy. Stąd pomysł pani wójt na utworzenie takiej placówki.

 

Wsparcie otrzyma też Szczytno. Ale tu żłobek działa od wielu lat.

 

- Pieniądze wykorzystamy na rozbudowę istniejącej placówki oraz zwiększenie o 48 nowych miejsc – wyjaśnia burmistrz Krzysztof Mańkowski. - Oczywiście, że cieszymy się z tej pomocy. Każda pozyskana złotówka, która trafia do samorządu cieszy.

Reklama

 

Przez najbliższe 3 lata w województwie powstanie ponad 2 tysiące 700 nowych miejsc opieki nad maluchami do 3 roku życia. Pozytywnie rozpatrzono 85 wniosków. W szesnastu gminach, które ubiegały się o finansowe wsparcie, dotychczas nie było takich miejsc.

 

- Staramy się likwidować z mapy białe plamy, czyli te miejsca i te gminy, w których nie ma dostępu do żłobka, placówki dziecięcej, czy do miejsca, w którym z jednej strony rodzic może się rozwijać i być aktywny zawodowo, a z drugiej zapewnić odpowiedni rozwój dla swojego dziecka. Po to stworzyliśmy program Maluch Plus – mówiła wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska.

 

W skali kraju na realizację programu przeznaczono 5,5 miliarda złotych. Jak powiedział wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki do regionu trafiło ponad 130 milionów.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama