Wtorek, 6 Maj
Imieniny: Irydy, Tamary, Waldemara -

Reklama


Reklama

Leśnicy szukają gruntów pod nowe lasy


Na stronie internetowej Nadleśnictwa Szczytno pojawiła się informacja o tym, że nadleśnictwo chętnie kupi las bądź grunty, które mogą zostać zalesiony. - Rzeczywiście, poszukujemy nowych miejsc na kolejne lasy – mówi Mariusz Karpiński, zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Szczytno. - To nic nowego, bo program zwiększenia lesistości kraju realizuje każde nadleśnictwo. Nam, tylko w ubiegłym roku, udało się kupić 8 hektarów nowego lasu – dodaje.



Nadleśniczy podkreśla, że lasy państwowe najbardziej są zainteresowane gruntami i lasami sąsiadującymi z ich terenami.

 

- Tereny przylegające do już istniejących lasów sprawiają, że tworzy się jedna wielka enklawa i łatwiej jest nam nią zarządzać – uzasadnia Mariusz Karpiński. - Raczej nie skupujemy małych i rozrzuconych działek.

 

- Program funkcjonuje od 2001 roku – przybliża Adam Gełdon z Nadleśnictwa Spychowo. - Nam, leśnikom, po prostu bardzo zależy na zwiększeniu lesistości. Poza tym sadzenie lasu na zdewastowanych, zapuszczonych gruntach rolnych znacząco poprawia kondycję gleby. Gospodarka rolna mocno ją wyjaławia.


Reklama

 

W każdym przypadku wycenę takich gruntów wykonują specjaliści. Nie jest ona więc stała. Zainteresowanie odsprzedażą gruntów lasom państwowym jest coraz większe. Podajemy kilka wymogów, które muszą być spełnione, aby jakieś nadleśnictwo chciało kupić od nas grunt:

- jesteś właścicielem,

- teren przylega do gruntu pozostającego w zarządzie Lasów Państwowych;

- w Planie Zagospodarowania Przestrzennego gminy jest przeznaczony do zalesienia;

- w powszechnej ewidencji gruntów opisany jest jako Ls, RV, RVI, RVIz;

Reklama

- ma uregulowany stan prawny;

- nie jest obciążony na rzecz osób trzech oraz nie występują spory graniczne.

 

 

 

Fot. Adam Gełdon: - Nadleśnictwa skupują grunty pod zalesianie już od 2001 roku.



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama