Samorządy miejskie i gminne z terenu powiatu, w przyszłym roku, mogą mieć łącznie do dyspozycji o blisko 12 milionów mniej. Stratny będzie też powiat.
Związek Miast Polskich szacunkowo wyliczył, ile „zapłacą” samorządy lokalne za zmiany, jakie są proponowane w programie zwanym Polski Ład. Na specjalnie stworzonej stronie internetowej – www.natwojkoszt.pl – można odszukać dane, dotyczące każdego samorządu, poza powiatami, a tych straty też dotyczą, zapewne na poziomie porównywalnym z tymi, jakie grożą miastu.
Chodzi o wpływy, jakie do samorządowych kas wpływały w ramach tzw. udziału w podatku dochodowym PIT i CIT.
- Na obniżenie naszych dochodów z tego tytułu na pewno wpłynie podwyższenie kwoty wolnej od podatku – rozważa Grzegorz Zapadka, burmistrz miasta i gminy Wielbark.
Im większą liczbę pracujących mieszkańców ma dany samorząd, tym boleśniejsze straty odczuje, a najprawdopodobniej będą one wynikały nie tylko z indywidualnych ulg podatkowych, ale i z ewentualnego zmniejszenia procentowego udziału gmin w podatkowych dochodach państwa z tytułu PIT.
- Obecnie uzyskujemy nieco ponad 31% podatku dochodowego, który płacą mieszkańcy gminy – tłumaczy burmistrz Zapadka. - To kwoty, które są naliczane wg określonego algorytmu. Zwykle pod koniec września gminy otrzymują informacje o tym, jakie te kwoty w kolejnym roku będą, by je uwzględnić w nowych budżetach. Od lat ten procentowy udział gmin co roku nieznacznie rośnie. Jeśli jednak wskazane na stronie Związku Miast Polskich 26,8% dotyczy tego właśnie parametru, to by oznaczało, że gminy otrzymają w przyszłym roku o ponad 4% mniej pieniędzy „podatkowych”, a to już sporo.
Że to sporo – potwierdzają szacunkowe wyliczenia ZMP, które wskazują, że samorządy lokalne mogą stracić na Polskim Ładzie następujące kwoty (w zł):
Szczytno (miasto) – 5.403.606
Szczytno (gmina) – 2.494.653
Dźwierzuty – 730.353
Jedwabno – 736.339
Pasym – 1.112.317
Rozogi – 511.244
Świętajno – 823.592
Wielbark – 789.855
Marian
Panowie i Panie samorządowcy DO ROBOTY !!