Trzynaście rodzin z gminy Wielbark wytypowała do wsparcia Szlachetna Paczka. Jedna jest jeszcze w procesie weryfikacji. Dziesięć z nich ma już darczyńców. - Paczki będą piękne i prosto z serca – mówi Katarzyna Maluchnik, liderka rejonu wielbarskiego. Zaznacza, że wolontariusze z rejonu potrafią przenosić góry i razem mogą wiele.
Liderką Szlachetnej Paczki w Wielbarku jest Katarzyna Maluchnik. Mieszkanka gminy z działaniem związana jest drugi rok. Pokonała nowotwór i to skłoniło ją do tego, by dać coś z siebie innym. - Choroba skłania do myślenia. Pokazuje jak kruche jest życie – mówi. - Dzisiaj jestem zdrowa i chcę robić coś dla innych.
Dokładnie rok po zakończeniu leczenia dołączyła do idei, która zalała cały kraj. Jej energia i zaangażowanie sprawiają, że wielbarski oddział jest jednym z najprężniej działających w całej Polsce. Powstał we wrześniu 2021 roku. Dzisiaj liczy 11 wolontariuszy, którzy z wielkim zaangażowaniem pracują na rzecz rodzin objętych pomocą. Świadczy o tym m.in. fakt, że w ubiegłym roku udało im się zakończyć działania jako pierwszym w kraju.
- W mieszkańcach naszej gminy i w ludziach, którzy się włączają w działania jest coś niezwykłego – tłumaczy pani Kasia. - Są tak zaangażowani i chętni do pomocy, że aż trudno to ogarnąć. Już na początku jesieni pytają czy mogą jakoś pomóc, kiedy ruszamy? Chcą działać razem z nami.
W tym roku, w bazie Szlachetnej Paczki, znalazło się, jak do tej pory, 13 rodzin. Jedna jest jeszcze weryfikowana. Lista jest jednak wciąż otwarta i rodziny można zgłaszać. Pewne jest, że 10 rodzin ma już darczyńców, których wielbarski rejon pozyskał w zaledwie kilka dni.
- Patrząc na to, co się u nas dzieje, do końca tygodnia powinniśmy już mieć zaopiekowane wszystkie rodziny – mówi liderka. - Część to darczyńcy z ubiegłego roku, mamy też nowych. Widać, że ludzie chcą pomagać. W Wielbarku jest dobra energia.
Rodziny, objęte pomocą przechodzą szczegółową weryfikację. To pozwala na wybór tych, które pomocy potrzebują najbardziej, a jednocześnie będzie ona dla nich siłą napędową do poprawy swojej sytuacji.
- Po ubiegłorocznych doświadczeniach mogę powiedzieć, że to działa – wyjaśnia Katarzyna Maluchnik. - To wsparcie, które otrzymali było bodźcem do pracy nad sobą, np. ktoś znalazł pracę, nawet jeśli dorywczą. Widać, że bardziej zaczęło im zależeć.
Chociaż pomaganie niesie ze sobą satysfakcję, powoduje również zderzenie z rzeczywistością. Zetknięcie z biedą oraz problemami, z którymi ludziom jest trudno się uporać, sprawia, że człowiek weryfikuje swoje potrzeby.
- W ubiegłym roku pomagaliśmy rodzinie chorego chłopca, było to dla nas ogromne przeżycie. Nie widziałam nigdy takiej radości. Chyba wszyscy płakaliśmy – opowiada. - Ale szczególnie ujęła mnie dziewczynka, która cieszyła się z kredek.
Wolontariusze z Wielbarka nie kończą pomagania na gromadzeniu darczyńców i weekendzie cudów. Dla nich to praca z rodzinami również po zakończeniu Szlachetnej Paczki. - Dla moich wolontariuszy nie ma rzeczy niemożliwych – mówi.
W tym roku większość osób objętych pomocą to osoby starsze i samotne. Takie, którym jest szczególnie ciężko.
Liderka z urodzenia jest wielbarszczanką. Nie wyobraża sobie życia w innym miejscu. Tu są jej najbliżsi i dom. To również tu chce pomagać, bo to daje jej siłę do walki o swoje zdrowie. Chociaż, jak przyznaje, mijający rok nie był dla niej najłatwiejszy, bo pożegnała swoich ukochanych dziadków, to dalej chce angażować się na rzecz innych. Jest mamą dwóch chłopców i dziewczynki. Swoje dzieciaki, tak jak ją rodzice, chce nauczyć empatii i zrozumienia dla potrzeb innych. Jej jedenastoletnia córka Maja już pomaga w Paczce. Jak twierdzi – dobro zawsze wraca.
Co chciałaby powiedzieć rodzinom?
- Przede wszystkim to, że nie są sami i że jeżeli jeszcze się z nimi nie spotkaliśmy, to z pewnością do nich trafimy. Chociaż, ci którzy potrzebują pomocy często o nią nie proszą – mówi. - Tym bardziej trzeba im pomóc.
Muza kibel dosłownie Dzięki Burmistrz To za takie Szczytno ja walczyłem .....gdzie muzyka Klenczona ????
2025-05-02 05:22:30
Jestem pod wrazeniem z wizyt u doktora, jest konkretny, można rozwiązywać problem choroby po wypadku wielowątkowo i szukać przyczyny i powiedniego leku. Matematyka jest w tle.
Anna Pajączkowska/Paj
2025-05-01 17:44:42
Gratuluje wyniku ale osobiście mam małe ale. Gmina owszem robi pewne inwestycje itp ale potem w ciągu roku brak jest właśnie środków na dbanie o te inwestycje. Mowa głównie o ścieżkach gminnych. Są mocno zarastane z roku na rok coraz bardziej. Nie sztuka jest więc robienie inwestycji ale potem dbanie o nie odpowiednio. Tu niestety jest gorzej. Gdyby wydawano odpowiednie środki na czyszczenie chodników gminnych to wynik już taki piękny by nie był.
Tytus
2025-05-01 05:23:00
Moc niczego. Brawo jak co roku dno.
Amra
2025-04-30 22:05:13
Jako gazeta niezależna może byście wyjaśnili dlaczego pan burmistrz wysłał całą armię urzędników ,środa , z ulotkami aby popierali Trzaskowskiego ,Sprawa zostanie zgłoszona do prokuratury .
Darek
2025-04-30 18:24:21
Ooooooooo K...a Ale Super gwiazda Już gorszych śmieci to Burmistrz chyba nie mógł znaleźć Ale co tu się dziwić Jaki Burmistrz ,takie gwiazdy
Cezary
2025-04-30 12:54:00
Może wybierzemy najbardziej zarośnięty wysoką trawą plac zabaw?!
Teren gminy Pasym.
2025-04-30 12:33:16
KULSONSKIE miasto to i kulsonskie metody
Kubus
2025-04-30 10:38:48
pierdzenie w stolki za duzą kasę z NASZYCH podatkow. Hiszpania pokazała nam ZEROemisyjniośc, wrocimy do epoki kamienia lupanego i grzania sie w zime krowim łajnem
Kubus
2025-04-30 10:38:00
Smolasty tak znany, że ja go totalnie np nie znam. Ja bym go nazwał Tatuazasty...
Tytus
2025-04-30 08:58:46