Wtorek, 30 Maj
Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji -

Reklama


Reklama

Dwie nastolatki pocięły się żyletkami w Zespole Szkół nr 2. Interweniowały służby. Gdzie szukać pomocy?


Do koszmarnego zdarzenia doszło w poniedziałek, 13 marca w Zespole Szkół nr 2 w Szczytnie. Żyletkami pocięły się tam dwie 14-letnie dziewczynki. W szkole interweniowało pogotowie ratunkowe oraz policja. Nastolatki trafiły do szpitala.Szkoła oraz policjanci nie udzielają szczegół dotyczących tego zajścia. Zasłaniają się dobrem dzieci. O sprawie naszą redakcję powiadomił Czytelnik.

 

- Coś niedobrego wydarzyło się chyba w Zespole Szkół nr 2 w Szczytnie, bo przyjechały tam dwie karetki i policja – tłumaczył przez telefon.

 

Chwilę później podobny telefon odebraliśmy od mamy jednego z ucznia.

 

- Nikt nic nie mówi, co się tam dzieje, a przed szkołą stoi karetka i policja, martwię się – mówiła wyraźnie zdenerwowana.

 

Okazało się, że do szkoły wezwano dwie karetki oraz policję, bo na jej terenie żyletkami pocięły się dwie 14-latki.

 

- Mogę jedynie potwierdzić te informacje – mówi sierżant Agata Stefaniak. - Sprawę wyjaśniamy. O tym incydencie poinformowany zostanie też Sąd Rodzinny i Nieletnich w Szczytnie. Wezwanie otrzymaliśmy z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego – dodaje.

 

Z naszych informacji wynika, że żyletką pocięła się najpierw jedna dziewczynka. Służby zostały wezwane do gabinetu psychologa, gdzie mieli też już znajdować się rodzice 14-latki. Nastolatka miał rany na rękach. Na szczęście nie były na tyle głębokie, aby zagrozić jej życiu. Mimo to ratownicy medyczni zdecydowali się zabrać ją do szpitala.

 

Niespełna pół godziny później do szkoły ponownie wezwano karetkę. Tym razem żyletką miała tam pociąć się inna 14-latka. On z kolei miała rany na rękach, ale i na nagach. Ratownicy medyczni opatrzyli uczennicy rany, a potem zabrali ją do szpitala.


Reklama

 

Obie dziewczynki to uczennice jednej klasy. Pierwszej. Do zdarzenia miało dojść w toalecie. Życiu nastolatek nie zagraża niebezpieczeństwo. Okoliczności zdarzenia bada teraz szczycieńska policja. Najprawdopodobniej nie były to próby samobójcze, a raczej samookaleczenie.

 

Na sytuację natychmiast zareagowali pedagog oraz psycholog szkolny. To oni i dyrekcja powiadomili służby ratunkowe o incydencie. Informacja trafiła też natychmiast do rodziców obu dziewczynek.

 

- Do tej pory na terenie szkoły nigdy nie mieliśmy do czynienia z taką sytuacją – mówi Joanna Mańkowska, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie do spraw wychowawczo-opiekuńczych. - Ale nasi specjaliści pedagog i psycholog zareagowali właściwie. Dziewczynki szybko zostały zaopiekowane, a ich rodzice poinstruowani, co dalej robić, gdzie mają szukać pomocy. Na pewno pomocą psychologiczną obejmiemy też klasę, do której chodzą obie uczennice, ale też pomoc psychologiczna zostanie udzielona nauczycielom. Wsparcie trafi też do rodziców. Są to bardzo delikatne sprawy dlatego nie chcę mówić o szczegółach. Na pewno nie były to próby samobójcze – dodaje.

 

- Sytuacja jest trudna, bo dotyka bardzo młodych osób – mówi Alina Niezgoda, dyrektor ZS2 w Szczytnie. - Ale nasza palcówka co roku realizuje wiele programów profilaktycznych i pomocowych. Co roku przeprowadzamy też ankiety, które diagnozują nam problemy naszych uczniów.

 

- I niestety, z roku na rok widać, że sytuacja jest coraz trudniejsza, bo młodzież trafia do nas z depresją, lękami, fobiami, agresją, brakiem tolerancji, czy brakiem relacji rówieśniczych... - wylicza wicedyrektor Mańkowska. - To budzi nasz niepokój, dlatego robimy wszystko, aby być jak najbliżej naszych uczniów, ich rodziców i szybko reagować na pojawiające się zagrożenia. Zarówno nasi uczniowie, jak i ich rodzice doskonale o tym wiedzą.

Reklama

 


Gdzie szukać pomocy w naszym powiecie?

 

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Szczytnie

12-100 Szczytno, ul. Lanca 10

tel. 089-624-25-92, 662-143-744

 

Ośrodek Interwencji Kryzysowej

12-100 Szczytno, ul. M. Skłodowskiej-Curie 3/26

tel. 089-624-35-83, 519-124-411

 

ANIMUS - Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży

12-100 Szczytno, ul. Żeromskiego 7

tel. 794-908-839


 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama