Piątek, 2 Maj
Imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony -

Reklama


Reklama

Dlaczego nie powinno się czyścić uszu patyczkiem?


Czyszczenie uszu jest niezwykle ważnym elementem dbania o zdrowie i komfort fizyczny. Przystępując do codziennej higieny, należy pamiętać o tym kroku oraz dołożyć starań, aby został wykonany prawidłowo. Używanie patyczków higienicznych do usuwania zanieczyszczeń z kanału słuchowego jest dalece niewskazane. Dlaczego warto zrezygnować z tej metody? Czego użyć w zamian? Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł.


  • Data:

Czyszczenie uszu patyczkiem – dlaczego jest niewskazane?

Ucho jest narządem samoczyszczącym się. Niektóre osoby mają jednak skłonność do nadprodukcji woskowiny, która pomaga regulować ten proces. W takich przypadkach należy zadbać o usunięcie nadmiaru zebranego w przewodzie słuchowym materiału. Przede wszystkim jednak należy upewnić się, że robimy to w sposób bezpieczny.

 

Opakowanie patyczków higienicznych znajduje się w prawie każdej łazience. Te popularne narzędzia kosmetyczne często są stosowane do usuwania zanieczyszczeń z uszu oraz osuszania ich, np. po kąpieli. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że takim działaniem może sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc.

 

Długość patyczka higienicznego to ok. 5 cm. Z kolei przewód słuchowy ma ok. 2,5 cm, a dodatkowo zwęża się w głębszych partiach ucha. Narząd jest też bardziej wrażliwy w głębi niż na zewnątrz. Wkładanie jakichkolwiek narzędzi do środka grozi więc mechanicznym uszkodzeniem delikatnych tkanek. Możliwe skutki nieumiejętnego czyszczenia uszu patyczkiem to m.in.:

  • przetarcie, uszkodzenie skóry,

  • uraz lub przerwanie (perforacja) błony bębenkowej,

  • pozostawienie waty z patyczka wewnątrz przewodu słuchowego,

  • ubicie zalegającej w uchu woskowiny i zakorkowanie nią przewodu słuchowego.

Zbyt częste czyszczenie uszu patyczkiem może też doprowadzić do wysuszenia wnętrza ucha i osłabienia jego bariery ochronnej. Choć nadmiar zalegającej woskowiny jest czymś niepożądanym, sama wydzielina jest nam potrzebna do zachowania zdrowia. Jej zadaniem jest nawilżanie narządu słuchu, chronienie go przed drobnoustrojami i zapewnianie optymalnego pH.

 

Jak prawidłowo czyścić uszy?

Zalegającą w kanale słuchowym woskowinę, powodującą dyskomfort i ból, można usunąć przy pomocy specjalnie do tego stworzonych wyrobów medycznych. Jednym z nich są krople do uszu LIX z glicerolem i lidokainą. Zmiękczają zalegającą w kanale słuchowym woskowinę i sprawiają, że wycieka ona na zewnątrz narządu.

 

Krople LIX można stosować wspomagająco przy stanach zapalnych oraz innych dolegliwościach, którym towarzyszy ból ucha. Obecna w nich lidokaina ma działanie znieczulające, dzięki czemu pomaga łagodzić nieprzyjemne doznania.

 

Jak używać kropli do uszu? Skuteczne i bezpieczne czyszczenie tego narządu możesz przeprowadzić samodzielnie, w kilku prostych krokach.

  1. Zadbaj o higienę – przed przystąpieniem do pracy, umyj dokładnie ręce.
  2. Odkręć butelkę z kroplami LIX.
  3. Przechyl głowę w stronę ramienia lub przyjmij pozycję leżącą na boku.
  4. Jedną ręką odciągnij dolną część małżowiny usznej, zwiększając dostęp do kanału słuchowego.
  5. Zawieś odkręconą butelkę z preparatem nad kanałem słuchowym. Następnie ściśnij ją z dwóch stron i zaaplikuj do ucha 1-2 krople.
  6. Pozostań w dotychczasowej pozycji przez kilka minut. Nadmiar kropli wytrzyj chusteczką.
  7. Użyj waty, aby zatkać zewnętrzną część kanału słuchowego. Pozostaw ją na kilkanaście minut.
  8. Powtórz czynności na drugim uchu.
  9. Wytrzyj buteleczkę z kroplami, a następnie zakręć ją i odstaw w suche, chłodne miejsce, niedostępne dla dzieci.
  10. Usuń watę z kanału słuchowego, a następnie wytrzyj zewnętrzną część ucha.
  11. Ponownie umyj ręce, pozbywając się z nich resztek produktu i rozpuszczonej woskowiny.

 

Patyczek higieniczny może być używany wyłącznie do oczyszczania zewnętrznej części ucha, czyli małżowiny. Sprawdza się doskonale przy usuwaniu materiału, który wypłynął z narządu po zaaplikowaniu do niego kropli. Ten sam efekt można jednak osiągnąć również przy użyciu innych narzędzi, np. płatków kosmetycznych, chusteczki czy zwilżonego wodą bawełnianego ręczniczka.

 

Źródła: 

https://lix.com.pl/czyszczenie-uszu-jak-poprawnie-czyscic-uszy/#Bezpieczne-czyszczenie-uszu-najwazniejsze-zasady

https://lix.com.pl/wp-content/uploads/2020/11/Lix_Ulotka_PL..pdf

https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,czyszczenie-uszu-patyczkiem-jest-niebezpieczne,artykul,42923829.html

 

LIX/11636/09/22



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama