Piątek, 26 Kwiecień
Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda -

Reklama


Reklama

Czy bagaż samochodowy jest ubezpieczony w ramach AC?


Rzeczy przewożone w samochodzie są narażone m.in. na zniszczenie podczas wypadku lub kradzież. Czy w ramach autocasco można liczyć na odszkodowanie za tego typu szkody? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby je uzyskać, a w jakich przypadkach ubezpieczyciel może odmówić rekompensaty?


  • Data:

Szukając ubezpieczenia samochodu online za pomocą porównywarki na mubi.pl, możesz znaleźć tanie OC, ale również kupić w pakiecie z nim dodatkowe polisy autocasco, assistance czy NNW. Kierowców najczęściej interesuje ta pierwsza, dzięki której można otrzymać odszkodowanie m.in. po spowodowaniu kolizji, uszkodzeniu auta przez siły przyrody lub po jego kradzieży. Nie wszyscy zdają sobie przy tym sprawę, że AC może chronić nie tylko samochód, ale również znajdujący się w nim bagaż.

 

Szukasz ubezpieczenia bagażu samochodowego? Sprawdź w polisie AC!

 

W przeciwieństwie do obowiązkowego ubezpieczenia OC, przy autocasco firmy ubezpieczeniowe mają dowolność, jeśli chodzi o ustalanie zakresu ochrony. AC w jednym towarzystwie nie musi się więc równać tej samej polisie w innym – dotyczy to zarówno warunków ochrony w razie wypadku czy kolizji, ale również wszelkiego rodzaju opcji dodatkowych do ubezpieczenia.

 

Jedną z nich jest ubezpieczenie bagażu przewożonego w aucie, które część zakładów ubezpieczeniowych oferuje w ramach autocasco, a część jako dodatkowo płatne rozszerzenie. A na tym różnice w poszczególnych firmach nie muszą się kończyć i mogą dotyczyć jeszcze:

    • zakresu ubezpieczenia bagażu (np. ochrona tylko w razie zniszczenia w wyniku wypadku lub tylko w przypadku rabunku);

 

  • zakresu terytorialnego ochrony (może działać tylko w Polsce lub także za granicą);

  • sumy ubezpieczenia bagażu (czyli maksymalnej kwoty, do jakiej ponosi odpowiedzialność ubezpieczyciel);

 

    • rodzaju przedmiotów objętych ochroną;

 

  • wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela.

 

Wszystko to sprawia, że bardzo istotne jest, żeby przed wyborem ubezpieczyciela dokładnie zapoznać się z dokumentem OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), w którym znajdują się wszystkie zapisy dotyczące danej polisy. Można w ten sposób uniknąć rozczarowania, gdy po wypadku okaże się, że nie otrzymamy odszkodowania lub będzie ono niższe niż się spodziewaliśmy.

 

Bagaż w samochodzie, czyli właściwie co?

W różnych towarzystwach ubezpieczeniowych inne może być podejście nawet do, wydawałoby się, całkiem prostej kwestii, czyli tego, co jest właściwie uważane za bagaż. Bo wbrew pozorom nie jest to wszystko, co tylko zdołasz zmieścić do samochodu. W artykule “Ubezpieczenie sprzętu osobistego” wymienione zostały definicje bagażu z OWU kilku firm, z których można wywnioskować, że najczęściej zalicza się do niego:

  • torby, walizki, teczki, itp., oraz ich zawartość;

  • foteliki samochodowe;

  • wózki i chodziki;

  • sprzęt rehabilitacyjny;

  • przenośny sprzęt elektroniczny.

 

Bagażem będzie więc np. zestaw fotograficzny, ale już niekoniecznie sprzęt sportowy. W przypadku niektórych firm do bagażu nie wlicza się też fotelików samochodowych, które są objęte osobnym ubezpieczeniem. Z kolei przedmioty, co do których panuje raczej powszechna zgodność, że nie są bagażem, zalicza się zwykle pieniądze, karty i inne środki płatnicze, dokumenty, cenna biżuteria lub artykuły kolekcjonerskie, a także przewożone odpłatnie ładunki czy paczki.

 

Za co odpowiada ubezpieczyciel w ramach ubezpieczenia bagażu?

 

Jak już powiedzieliśmy, zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela w kwestii ochrony bagażu w ramach autocasco może być różny, jednak zazwyczaj obejmuje on:

  1. uszkodzenie lub całkowite zniszczenie bagażu w wyniku wypadku/kolizji, jakiemu uległ ubezpieczony samochód;

  2. kradzież bagażu wraz pojazdem lub kradzież bagażu z wnętrza/bagażnika zewnętrznego pojazdu.

 

Samo zaistnienie wymienionych sytuacji nie oznacza jednak jeszcze, że na pewno otrzymasz odszkodowanie z AC. Istotne są bowiem wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, który może zastrzec m.in., że nie wypłaci rekompensaty za bagaż, który uległ uszkodzeniu ponieważ nie został należycie zabezpieczony na czas podróży lub do jego kradzieży doszło w wyniku Twojego niedopatrzenia (np. zostawienia niedomkniętego bagażnika).

 

Ponadto obowiązują też oczywiście ogólne wyłączenia odpowiedzialności, jak brak odszkodowania, jeśli spowodowałeś szkodę w stanie po spożyciu alkoholu albo gdy doszło do niej w wyniku wandalizmu lub działań wojennych.

 

Jak dostać odszkodowanie za zniszczony/skradziony bagaż?

 

Podstawową sprawą jest zadbanie o to, żeby ubezpieczyciel nie mógł zarzucić Ci niedbalstwa. Zadbaj więc o to, żeby bagaż był dobrze zabezpieczony, a szczególnie w przypadku ładunku przewożonego w bagażniku zewnętrznym upewnij się, że jest on solidnie przymocowany i zamknięty. Jeżeli przewozisz rzeczy w skrzyni ładunkowej pick-upa, pamiętaj, żeby była ona zabezpieczona zamkiem wielozastawkowym.

 

Jeżeli niczego nie zaniedbasz, a bagaż ulegnie uszkodzeniu, musisz zgłosić szkodę do ubezpieczyciela. Najczęściej w OWU znajdują się zapisy mówiące, że należy to zrobić niezwłocznie – w przypadku AC termin to zwykle maksymalnie 3 dni po zdarzeniu lub jego wykryciu. Do zgłoszenia dołącz listę rzeczy, które uległy szkodzie, wraz z ich wartością. W przypadku kradzieży koniecznie pamiętaj też o tym, aby o zdarzeniu powiadomić również policję. A kiedy otrzymasz odszkodowanie? Jeśli ubezpieczyciel pozytywnie rozpatrzy Twoje zgłoszenie, wypłaci rekompensatę w ciągu 30 dni.



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama