Dokładnie 16 zabytkowych obiektów zostanie wyremontowanych i zmodernizowanych w powiecie szczycieńskim w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Każda z gmin powiatu może pochwalić się pozyskaną na ten cel dotacją.
Blisko 6,3 mln złotych trafi do powiatu szczycieńskiego na remont zabytków w naszym powiecie. Łącznie zostanie przeprowadzonych 16 inwestycji. W każdej gminie zostanie zrealizowana minimum jedna modernizacja.
Najlepszy „wynik” ma gmina Szczytno. Na cztery złożone wnioski do finansowego wsparcia zakwalifikowały się aż trzy. Chociaż w znaczącej części dotyczyć one będą obiektów sakralnych to są wśród nich także stara szkoła, zabytkowe obrazy, a nawet toalety w miejskim ratuszu.
Na modernizacje obiektów sakralnych środki pozyskały gminy Wielbark, Szczytno, Jedwabno, Świętajno, Rozogi, Pasym, Dźwierzuty i powiat szczycieński.
Rozogi, Jedwabno i miasto Szczytno mogą pochwalić się także dotacjami na modernizację obiektów użytkowych.
- W sumie złożyliśmy sześć wniosków, również na modernizację zabytkowej biblioteki oraz kościoła ewangelickiego i katolickiego w Klonie, a także na przebudowę kościoła w Rozogach – mówi Zbigniew Kudrzycki wójt gminy Rozogi. - Otrzymaliśmy dotacje na modernizację dwóch obiektów w Farynach, z czego bardzo się cieszę, ponieważ każde środki zewnętrzne , które pozwalają na przeprowadzenie inwestycji w gminie są ważne.
Zadowolony jest także ks. Jacek Bacewicz z Szyman.
- Oczywiście, że cieszymy się z tej dotacji, bo naszej parafii nie byłoby stać samodzielnie wykonać tej inwestycji – mówi. - To ogromny koszt, a nasza parafia jest niewielka. Kościółek ma ponad 100 lat i domaga się prac naprawczych. Ostatnio samodzielnie odrestaurowaliśmy wejście do niego oraz kolumny. Kosztowało nas to niemal 40 tys. zł. Czekamy na pisma, decyzje i startujemy z projektem oraz remontem.
Wśród zabytkowych obiektów, które otrzymany remontowe wsparcie, tylko jeden jest własnością prywatną. Ma jednak religijne „korzenie”, bo dawniej był kaplicą Kościoła Chrześcijan Baptystów, a znajduje się w Szymanach.
- Kupiliśmy ten budynek w 2002 roku – mówi Elżbieta Kucińska. - Mieszkam w Szymanach od urodzenia i nie wiedziałam, nikt nie wiedział, także przy transakcji, że to zabytek. Wyszło to na jaw dopiero gdy zaczęliśmy go adaptować na dom mieszkalny. A remont zabytku to ogromne koszty. Dość powiedzieć, że za samą dokumentację zapłaciliśmy tyle, ile kosztowałaby budowa nowego domu. Za otrzymaną dotację będziemy wymieniać pokrycie dachowe.
I tak wśród kościołów, w których zostaną przeprowadzone prace modernizacyjne znalazły się te w Świętajnie, Farynach, Jedwabnie, Pasymiu, Lipowcu, Szymanach i Wielbarku. W samym Szczytnie za pośrednictwem samorządu powiatu szczycieńskiego dotacje otrzymały kościół ewangelicki i kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. - Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć parafie w pozyskaniu środków na konieczne remonty – mówi Jarosław Matłach, starosta szczycieński.
POZYTYWNIE ROZSTRZYGNIĘTE WNIOSKI
Gmina Wielbark
–> Remont wieży kościoła rzymsko-katolickiego w Wielbarku – 800 000,00 zł
–> Remont dachu na głównej bryle kościoła rzymsko-katolickiego w Wielbarku – 240 000,00 zł
Gmina Świętajno
–> Remont wieży oraz ścian zewnętrznych zabytkowego kościoła w Świętajnie 784 000,00 zł
Gmina Pasym
–> Zabezpieczenie przez drewnojadem, pełna konserwacja drewnianych polichromowanych empor z XVII/XVIII w gotyckiego kościoła w Pasymiu – 1 070 000,00 zł
Gmina Szczytno
–> Wymiana posadzki w kościele pw św. Walentego w Lipowcu – 303 800,00 zł
–> Remont kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Szymanach – 490 000,00 zł
–> Remont budynku po kaplicy Chrześcijan Baptystów – 95 687,20 zł
Gmina Dźwierzuty
–> Prace konserwatorskie przy zespole obrazów „Grób Pański” znajdujących się w rzymskokatolickiej Parafii Najświętszej Trójcy w Dźwierzutach – Etap I – 98 000,00 zł
–> Renowacja drewnianego wyposażenia kościoła parafialnego pw. Najświętszej Trójcy w Dźwierzutach – 392 000,00 zł
Gmina Rozogi
–> Remont zabytkowego budynku po szkole podstawowej w Farynach – 999 999,00 zł
–> Renowacja Kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Farynach – 245 000,00 zł
Gmina Jedwabno
–> Ochrona dziedzictwa kulturowego w parafii św. Józefa i Matki Bożej Częstochowskiej w Jedwabnie. Fumigacja i konserwacja kościoła w Jedwabnie – 147 000,00 zł
–> Odtworzenie elewacji zewnętrznej na budynku przy ul. Wielbarskiej 5 w Jedwabnie – 850 000,00 zł
Miasto Szczytno
–> Dokumentacja techniczna oraz remont łazienek wraz z dostosowaniem dla osób ze specjalnymi potrzebami w budynku ratusza miejskiego w Szczytnie – 780 000,00 zł
Powiat Szczycieński
–> Prace konserwatorsko-remontowe sterczyn Kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie – 506 000,00 zł
–> Wymiana pokrycia dachu nawy głównej kościoła ewangelickiego w Szczytnie – 340 000,00 zł
mateusz
No to jak w końcu jest - państwowy czy kościelny fundusz odnowy zabytków?