Stowarzyszenie „Nasza Szczycieńska Ziemia” podsumowało pierwszą część dwuletniego projektu pn. „AKTYWNE SZCZYTNO - AKTYWNI OBYWATELE”, którego głównym założeniem jest zbadanie potrzeb mieszkańców i organizacji obywatelskich z terenu powiatu szczycieńskiego, a także budowanie dialogu między władzą lokalną a obywatelami.
Projekt składa się z kilku modułów i zakłada uruchomienie szeregu kanałów komunikacji, które mają ułatwić mieszkańcom aktywny udział w rozwoju powiatu. Jednym z nich jest mobilne stoisko komunikacji, które prowadziło badania terenowe podczas imprez plenerowych zorganizowanych w na terenie powiatu. Badania przeprowadzono m .in. w Jedwabnie, Szymanach, Wielbarku czy Rozogach. Badaniom potrzeb i opinii mieszkańców towarzyszyły zabawy i animacje dla dzieci. Oprócz tego uruchomiono specjalny dyżur telefoniczny pod nr 720 709 952, pod którym można zgłaszać naszemu wolontariuszowi problemy i potrzeby związane z naszym powiatem. Można też wysłać zgłoszenie za pomocą adresu e-miał: potrzebyszczytno@gmail.com
Kolejnym, ciekawym narzędziem jest stworzona na potrzeby projektu strona/aplikacja w postaci interaktywnej mapy potrzeb. Z pozycji komputera bądź telefonu można dzięki niej podać konkretny adres i wstawić opis oraz zdjęcie prezentujące zgłoszony problem/potrzebę. Inni użytkownicy mogą też wyrazić opinię nt. zamieszczonych zgłoszeń czy propozycji. Obsługą zgłoszeń i przekazywaniem informacji na bieżąco zajmują się wolontariusze. Mapa znajduje się pod adresem: mapa.wmcn.pl
Powstała także strona internetowa – ropps.wmcn.pl, która ma służyć lokalnym organizacjom pozarządowym jako mapa aktywności i miejsce, gdzie mogą zamieszczać swoje informacje i ogłoszenia. Dowiemy się z niej m. in. o samym projekcie, a także o aktualnych wydarzeniach realizowanych przez stowarzyszenia i fundacje z terenu naszego powiatu. Każda organizacja może wysłać swoje aktualności lub wizytówkę oraz brać aktywny udział w rozwijaniu strony.
W ramach projektu zorganizowano także 100 godzin szkoleń dla członków organizacji z terenu powiatu, których celem jest podniesienie poziomu kompetencji i tym samym zwiększenie aktywności i zaangażowania w życie społeczne. W szkoleniu, oprócz członków organizacji, wzięli również lokalni liderzy grup nieformalnych. Oprócz tego zorganizowano dwie debaty publiczne dotyczące bezpieczeństwa seniorów oraz możliwości rozwoju przedsiębiorczości na terenie powiatu. Podczas debat, które były transmitowane online, mieszkańcy mieli możliwość zgłaszania swoich pytań do zaproszonych gości.
Projekt będzie kontynuowany w tym roku i zakłada dalsze prowadzenie badań za pomocą stworzonych narzędzi.
- Zapraszamy na organizowane przez nas wydarzenia, a w szczególności debaty i szkolenia, a także do korzystania z udostępnionych przez nas narzędzi badawczych – mówi prezes stowarzyszenia Paweł Krassowski.
Więcej informacji o projekcie na naszych stronach oraz profilach FB.
Jeżeli interesują Cię sprawy miejscowości, w której mieszkasz i chciałbyś mieć realny wpływ na kreowanie otaczającej rzeczywistości zapraszamy do naszego zespołu wolontariuszy Aktywne Szczytno – Aktywni Obywatele.
Jeżeli masz pomysł lub potrzebę, zgłoś ją do nas:
Koordynator wolontariatu - Adam Cudak
tel. 720 709 952
e-mail: potrzebyszczytno@gmail.com
mapa.wmcn.pl
FB/potrzebySzczytno
Zadanie sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2030.
Kwota dofinansowania: 239 999 zł, wartość projektu: 252 599 zł.
Muza kibel dosłownie Dzięki Burmistrz To za takie Szczytno ja walczyłem .....gdzie muzyka Klenczona ????
2025-05-02 05:22:30
Jestem pod wrazeniem z wizyt u doktora, jest konkretny, można rozwiązywać problem choroby po wypadku wielowątkowo i szukać przyczyny i powiedniego leku. Matematyka jest w tle.
Anna Pajączkowska/Paj
2025-05-01 17:44:42
Gratuluje wyniku ale osobiście mam małe ale. Gmina owszem robi pewne inwestycje itp ale potem w ciągu roku brak jest właśnie środków na dbanie o te inwestycje. Mowa głównie o ścieżkach gminnych. Są mocno zarastane z roku na rok coraz bardziej. Nie sztuka jest więc robienie inwestycji ale potem dbanie o nie odpowiednio. Tu niestety jest gorzej. Gdyby wydawano odpowiednie środki na czyszczenie chodników gminnych to wynik już taki piękny by nie był.
Tytus
2025-05-01 05:23:00
Moc niczego. Brawo jak co roku dno.
Amra
2025-04-30 22:05:13
Jako gazeta niezależna może byście wyjaśnili dlaczego pan burmistrz wysłał całą armię urzędników ,środa , z ulotkami aby popierali Trzaskowskiego ,Sprawa zostanie zgłoszona do prokuratury .
Darek
2025-04-30 18:24:21
Ooooooooo K...a Ale Super gwiazda Już gorszych śmieci to Burmistrz chyba nie mógł znaleźć Ale co tu się dziwić Jaki Burmistrz ,takie gwiazdy
Cezary
2025-04-30 12:54:00
Może wybierzemy najbardziej zarośnięty wysoką trawą plac zabaw?!
Teren gminy Pasym.
2025-04-30 12:33:16
KULSONSKIE miasto to i kulsonskie metody
Kubus
2025-04-30 10:38:48
pierdzenie w stolki za duzą kasę z NASZYCH podatkow. Hiszpania pokazała nam ZEROemisyjniośc, wrocimy do epoki kamienia lupanego i grzania sie w zime krowim łajnem
Kubus
2025-04-30 10:38:00
Smolasty tak znany, że ja go totalnie np nie znam. Ja bym go nazwał Tatuazasty...
Tytus
2025-04-30 08:58:46