Reklama
Reklama
Stowarzyszenie „Nasza Szczycieńska Ziemia” podsumowało pierwszą część dwuletniego projektu pn. „AKTYWNE SZCZYTNO - AKTYWNI OBYWATELE”, którego głównym założeniem jest zbadanie potrzeb mieszkańców i organizacji obywatelskich z terenu powiatu szczycieńskiego, a także budowanie dialogu między władzą lokalną a obywatelami.
Projekt składa się z kilku modułów i zakłada uruchomienie szeregu kanałów komunikacji, które mają ułatwić mieszkańcom aktywny udział w rozwoju powiatu. Jednym z nich jest mobilne stoisko komunikacji, które prowadziło badania terenowe podczas imprez plenerowych zorganizowanych w na terenie powiatu. Badania przeprowadzono m .in. w Jedwabnie, Szymanach, Wielbarku czy Rozogach. Badaniom potrzeb i opinii mieszkańców towarzyszyły zabawy i animacje dla dzieci. Oprócz tego uruchomiono specjalny dyżur telefoniczny pod nr 720 709 952, pod którym można zgłaszać naszemu wolontariuszowi problemy i potrzeby związane z naszym powiatem. Można też wysłać zgłoszenie za pomocą adresu e-miał: potrzebyszczytno@gmail.com
Kolejnym, ciekawym narzędziem jest stworzona na potrzeby projektu strona/aplikacja w postaci interaktywnej mapy potrzeb. Z pozycji komputera bądź telefonu można dzięki niej podać konkretny adres i wstawić opis oraz zdjęcie prezentujące zgłoszony problem/potrzebę. Inni użytkownicy mogą też wyrazić opinię nt. zamieszczonych zgłoszeń czy propozycji. Obsługą zgłoszeń i przekazywaniem informacji na bieżąco zajmują się wolontariusze. Mapa znajduje się pod adresem: mapa.wmcn.pl
Powstała także strona internetowa – ropps.wmcn.pl, która ma służyć lokalnym organizacjom pozarządowym jako mapa aktywności i miejsce, gdzie mogą zamieszczać swoje informacje i ogłoszenia. Dowiemy się z niej m. in. o samym projekcie, a także o aktualnych wydarzeniach realizowanych przez stowarzyszenia i fundacje z terenu naszego powiatu. Każda organizacja może wysłać swoje aktualności lub wizytówkę oraz brać aktywny udział w rozwijaniu strony.
W ramach projektu zorganizowano także 100 godzin szkoleń dla członków organizacji z terenu powiatu, których celem jest podniesienie poziomu kompetencji i tym samym zwiększenie aktywności i zaangażowania w życie społeczne. W szkoleniu, oprócz członków organizacji, wzięli również lokalni liderzy grup nieformalnych. Oprócz tego zorganizowano dwie debaty publiczne dotyczące bezpieczeństwa seniorów oraz możliwości rozwoju przedsiębiorczości na terenie powiatu. Podczas debat, które były transmitowane online, mieszkańcy mieli możliwość zgłaszania swoich pytań do zaproszonych gości.
Projekt będzie kontynuowany w tym roku i zakłada dalsze prowadzenie badań za pomocą stworzonych narzędzi.
- Zapraszamy na organizowane przez nas wydarzenia, a w szczególności debaty i szkolenia, a także do korzystania z udostępnionych przez nas narzędzi badawczych – mówi prezes stowarzyszenia Paweł Krassowski.
Więcej informacji o projekcie na naszych stronach oraz profilach FB.
Jeżeli interesują Cię sprawy miejscowości, w której mieszkasz i chciałbyś mieć realny wpływ na kreowanie otaczającej rzeczywistości zapraszamy do naszego zespołu wolontariuszy Aktywne Szczytno – Aktywni Obywatele.
Jeżeli masz pomysł lub potrzebę, zgłoś ją do nas:
Koordynator wolontariatu - Adam Cudak
tel. 720 709 952
e-mail: potrzebyszczytno@gmail.com
mapa.wmcn.pl
FB/potrzebySzczytno
Zadanie sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2030.
Kwota dofinansowania: 239 999 zł, wartość projektu: 252 599 zł.
Reklama
Reklama
Fakty przytoczone powyżej to jest skandal - inaczej tego określić się nie da. Wydawało mi się, że Polska, to jest jeden kraj nie dzielony na dzielnice, strefy wpływów. Rolą władzy - tak naiwnie myślałem - jest służba mieszkańcom - mówiąć w języku PiS - Narodowi. Jak pokazuje ten przykład, wojenki miedzy różnymi szczeblami władzy, brak jasnego podziału kompetencji, obsadzanie w SSP na wysokich stanowiskach znajomych królika robi swoje. Nikt nie może się dziwić, jak to się stało, że zniknęliśmy na ponad 100 lat z mapy Europy. NIe potrafimy sobą zarządzać nie tylko w wymiarze Państwa, ale też w tak prostej wydawałoby się sprawie jak transport publiczny. I ktoś mówi, żeby przejść z aut do pociągów, bo to dobre, bezpieczne i tanie. Szkoda, że niemożliwe. Tak się skłąda, że w co najmniej kilku, jeśli nie kilkunastu krajach Europy miałem okazję korzystać z transportu publicznego. I o dziwo - tam to działą! i jest tanie. Czekam na normalność. Acha - jak widać zamiast kilku willi dla kumpli Czarnka - ministra edukacji, o intelignecji zbliżonej do Suskiego - można by wyremontowac tory. Koszt to trochę ponad pół Sasina. Miłej niedzieli.
Podróżnik
2023-02-05 10:04:51
Jest możliwość pobrania tego grafiku gdzieś w pdf? Kolorki fajne ale coś odczytać z tego coś bardzo trudno...
Stefan
2023-02-05 08:42:11
Dosłownie święty
Szcztnianin
2023-02-04 05:01:52
Żadnego burmistrza czy innego by nie okazało się, że to oszust, krętacz czy pracownik bezpieki. Normalna nazwa wystarczy „Stadion Miejski”.
Mieszkaniec
2023-02-03 18:58:20
Zapewne członki z PSL u będą przeciwni temu i uznają, że nazwa powinna brzmieć bardziej partyjnie jak ,, bierzmy wszystko \" lub ,, podwoić diety\"
Jan
2023-02-03 17:43:49
Stadionu jeszcze nie ma. Ale patron jest już promowany. Z tym, że nie chodzi o promocję patrona - tylko krewnych i znajomych królika. Bo co? Bo inaczej radny Furczak nie zagłosuje za niczym dotyczącym stadionu. Będzie kwestionował, szukał dziury w całym. Wstyd. Bo ludzie wiedzą, w jakich relacjach jest Karol Furczak ze śp. Andrzejem Kijewskim. To po prostu nie wypada. Pan Furczak mógłby zainteresować się pionierami sportu w Szczytnie w latach powojennych. Ale zdaje się nie o to w tym chodzi.
Krajan
2023-02-03 15:31:33
Rozumiem Panie Furczak, że rodzina jest najważniejsza ale czy bycie bumistrzem, starostą naprawdę wystarczy do takich zaszczytów? Myślę, że może to być tylko Stadion i wystarczy a jeżeli już to powinna to być ponadczasowa nazwa, nie wzbudzająca ani sympatii ani odczuć zgoła odmiennych. Liczę na to że burmistrz i radni poważnie się nad tym zastanowią.
obywatel
2023-02-03 13:42:46
\" obserwator\" trzeba odwiedzić jakiegoś lekarza specjaliste może?
Żal mi Ciebie
2023-02-03 12:59:52
Do prowadzenia pojazdu motoroweru osoba pełnoletnia nie musi posiadać uprawnień
Kamila
2023-02-03 08:46:22
Idą wybory…zabytki kościelne dodadzą wielu głosów wyborczych. Niezależnie od wyznania :) czy to rzymsko, czy ewangelicki czy inny jakiś :) prosimy redaktora o informowanie jakiej wiary kościół cały czas. Wywalają pedofilie w kościele, a to nie rzymskokatolicki, a protestancki. Jest ogromna różnica!!!!
Mieszkaniec
2023-02-03 00:23:39