„Nasza Szczycieńska Ziemia” jest organizacją, która większość swojej energii poświęca na aktywizację oraz wspieranie seniorów z terenu powiatu szczycieńskiego. Aktualnie ww. stowarzyszenie prowadzi dwa duże projekty skierowane do osób powyżej 60 roku życia. Jeden z nich dotyczy bezpieczeństwa seniorów w świecie nowych technologii i właśnie tej tematyce poświęcone będzie najbliższe wydarzenie, na które zapraszają koordynatorzy projektu: Paweł Krassowski i Adam Cudak.
O jakim projekcie mówimy?
To projekt o nazwie: „Nowe technologie w bezpiecznej służbie jesieni życia 2021”, na który pozyskaliśmy środki z programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025, realizowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wartość projektu to 102 210 zł z kwotą dofinansowania w wysokości 92 110 zł.
Co udało się zrealizować w ramach projektu?
Program rozpoczął się w maju akcją promocyjną i zakładał rekrutację 40 seniorów z terenu całego powiatu. Ostatecznie do projektu zakwalifikowaliśmy 47 osób w wieku 60+, co świadczy o dużym zainteresowaniu, ale także potrzebie realizacji tego typu przedsięwzięć. Trzonem projektu był cykl szkoleń, który udało się zrealizować w okresie czerwiec – wrzesień. Uczestników podzieliliśmy na cztery około 10-osobowe grupy: trzy w Szczytnie oraz jedną w Jedwabnie. Każda z nich uczestniczyła w dwóch modułach szkoleniowych. Pierwszy dotyczył TIK-u czyli technologii informacyjno-komunikacyjnej. W ramach tych zajęć uczyliśmy seniorów przede wszystkim jak korzystać z nowinek technicznych oraz nowoczesnych rozwiązań tak, aby ułatwiały nam życie i nie kojarzyły się tylko z zagrożeniem.
A czego dotyczył drugi moduł?
Był uzupełnieniem pierwszego i miał charakter warsztatów ze specjalistami z zakresu cyberbezpieczeństwa, psychologii oraz praw konsumenta. Całość odbyła się w łącznym wymiarze 228 godzin. Wiemy, że te liczby oraz tematyka mogą wyglądać przerażająco i poważnie, ale podczas realizacji projektu duży nacisk kładliśmy na miłą atmosferę i dobrą zabawę. Oprócz szkoleń znalazło się miejsce na wspólne ognisko i wycieczkę do teatru dla uczestników projektu gdyż jednym z założeń naszego przedsięwzięcia jest integracja wewnątrz- i międzypokoleniowa.
Czyli projekt zmierza ku końcowi?
Zdecydowanie. Z jednej strony jest to powód do radości, gdyż udało się zrealizować część szkoleniową i integracyjną bez komplikacji związanych ze stanem epidemicznym. Lipiec i sierpień były dla Nas bardzo intensywne ze względu na niepewną sytuację, jaka mogła nastąpić już we wrześniu. Na szczęście wszystko odbyło się zgodnie z założeniami i możemy przejść do kolejnego zaplanowanego wydarzenia.
Jakie to wydarzenie?
Jest to konferencja pt. „BEZPIECZNY SENIOR”, na którą zapraszamy wszystkich zainteresowanych, nie tylko uczestników naszego projektu. To spotkanie ma służyć przede wszystkim podniesieniu poczucia bezpieczeństwa seniorów zamieszkujących nasz powiat, dlatego skupimy się na metodach oszustw i wyłudzeń, które zarejestrowano w ostatnim czasie na naszym terenie. Podczas spotkania usłyszymy prelekcje przedstawiciela Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Powiatowego Rzecznika Praw Konsumentów oraz funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie.
Kiedy i gdzie odbędzie się konferencja?
Zapraszamy w piątek, 29 października, o godz. 12:00 do sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie. Zależy nam na tym, aby przyszło jak najwięcej seniorów, gdyż organizujemy to właśnie z myślą o nich. Dla tych, którzy jednak nie mogą się zjawić osobiście, mamy dobrą wiadomość. Całe wydarzenie będzie transmitowane na żywo w związku z czym można do Nas dołączyć za pośrednictwem internetu odwiedzając nasz profil Facebook www.facebook.com/nszmazury lub stronę Naszego projektu www.senior.wmcn.pl.
Taki jeden
Jakieś wybory się zbliżają? Aż się boję otworzyć lodówkę, by z niej nie wyskoczył Wicha, przepraszam Krassowski! Ostatnio jakiś aktywny się zrobił, wszędzie go pełno.