Wolontariusze ze Sztab WOŚP 259 MDK Szczytno są już gotowi do 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W środę odbyło się spotkanie informacyjne wolontariuszy z Andrzejem Materną, szefem szczycieńskiego sztabu orkiestry. Wśród nich są osoby, które z orkiestrą w Szczytnie grają od samego początku to między innymi małżeństwa Beata i Robert Arbatowscy, czy Joann i Jarek Wróblewscy.
Na ulicach miasta pojawi się aż 55 wolontariuszy. Głównie to młodzi ludzie, ale nie zabraknie też osób „starszych”, którzy z WOŚP Szczytno grają od samego początku. Jedną z takich osób jest Andrzej Materna, dyrektor MDK w Szczytnie i szef sztabu, któremu podlegają też: Pasym, Jedwabno, Świętajno i Rozogi – to łącznie aż 95 wolontariuszy.
Jak on wspomina pierwszą orkiestrę?
– Był to straszny spontan – śmieje się pan Andrzej. – Było nas wówczas sześciu, czy siedmiu wolontariuszy. Był to 1992 rok, inne czasy. Całą akcję organizował u nas wówczas Hufiec Mazurski ZHP, którego komendantem był Paweł Malinowski. Jaki był odbiór społeczny? Mizerny, ale orkiestra z roku na rok się rozkręcała i dziś to naprawdę ogromne przedsięwzięcie. Ale cele wciąż szlachetny.
Ze szczycieńską WOŚP od początku grają między innymi Beata i Robert Arbatowscy, czy Joann i Jarek Wróblewscy.
– Te nazwiska przychodzą mi tak na gorąco – mówi Materna. – No i oczywiście pracownicy MDK – dodaje.
W odprawie szczycieńskich wolontariuszy wzięli też udział Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna i jego zastępczyni Ilona Bańkowska. Życzyli wszystkim powodzenia w niedzielnej akcji.
Jak do tej pory najwięcej środków w ramach WOŚP w naszym powicie udało się zebrać w 2023 roku – to ponad 159 tys. zł. Czy uda się powtórzyć ten sukces? Okaże się w niedzielę.
32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to idealna okazja, aby spotkać się z policjantami na stoiskach promocyjnych i porozmawiać na temat tego, jak wygląda służba oraz w jaki sposób codziennie pomaga się społeczeństwu.
– Zapraszamy w niedzielę 28 stycznia 2023 r. do Miejskiego Domu Kultury, gdzie będzie stacjonował Szczycieński Sztab WOŚP. Będziemy czekać na Was przy naszym stoisku promocyjnym w godzinach 11:30-15:30 – zachęca sierżant Emilia Pławska z KPP w Szczytnie.
Policjanci opublikowali też porady dla darczyńców Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i wolontariuszy:
Każdy z wolontariuszy jest wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety, adresem wolontariusza. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza;.
Dodatkowo identyfikator musi mieć „serduszkowe” logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy;.
Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator na widocznym miejscu;.
Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.
Nieodzownym atrybutem wolontariuszy są wszystkim doskonale znane „serduszkowe” naklejki. Jeśli będą mieli Państwo podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, prosimy mieszkańców o kontakt z Policją lub strażą miejską/gminną.
Prosimy również o wszelkie informacje dotyczące podejrzanych zachowań napotkanych osób, które zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych w tym dniu.
Porady dla wolontariuszy:
Prowadźcie zbiórkę pieniędzy w bezpiecznych miejscach:
centrach handlowych, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony;.
Głównych ciągach komunikacyjnych;
miejscach dobrze oświetlonych;
miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych;.
miejscach objętych monitoringiem kamer, itp.
Nie prowadźcie zbiórek w miejscach mało uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach, miejscach, które na Waszym osiedlu uznawane są za niebezpieczne.
Unikajcie prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej!!! Starajcie się zapewnić sobie towarzystwo innych wolontariuszy, a jeżeli to możliwe opiekę osób dorosłych.
Szczególnie ważne jest, abyście, wracając do Waszego sztabu, po zakończeniu zbiórki pieniędzy, poruszali się w grupie, korzystajcie z pomocy Waszych znajomych, bliskich.
- W razie potrzeby dzwońcie na numer alarmowy 112. Przyjedziemy i pomożemy - zapewniają policjanci.
Wszystkim wolontariuszom życzymy pełnych puszek, życzliwości przechodniów i bezpiecznego powrotu do swoich sztabów WOŚP.
Ostatni do pożaru albo wcale a po Laury pierwsi! To jest nienormalne!
Marek
2025-07-06 21:53:10
A o swoim kalendarzu wyborczym będziesz Pan Burmistrzu pamiętał? Może też coś się o rok przesunie do tyłu, albo do przodu? Skandal - to mało powiedziane. Dedykowanie uroczystości z okazji długoletniego pożycia małżeńskiego dla par, których jubileusz datowany jest na 2024 r. w 2025 r.? Co kto ma w głowie, aby takie tłumaczenie podawać? Obnaża to indolencję urzędników, nieznajomość środowiska miasta. Ale pan Och! nie ma o tym zielonego pojęcia. Może wymyśli jakąś uroczystość dla par, które jubileuszu 50-lecia nie dotrwały i się \"nie łapią\", bo roczek minął, a jedno z nich udało się do wieczności. Wstydu pan burmistrzu nie masz!
Taki sobie czytelnik
2025-07-06 16:06:04
Alkohol i wodą tak się zawsze kończy.
Lolek
2025-07-06 09:14:46
Do osobnika ukrywającego się pod pseudonimem „senior”: PO PIERWSZE – nie zasługuję na określenie „wszechwiedzący”, które wprawdzie mi schlebia, ale nie zasługuję na nie, nie musisz sprawiać mi przyjemności przez prawienie komplementów, PO DRUGIE – wyjaśniam, że termin na składanie wniosków o nadanie Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie wyznaczono na 28 lutego br. komunikując jednocześnie, że „zgłoszenie się po wyznaczonym terminie nie gwarantuje wzięcia udziału w ogólnej uroczystości w roku 2025” (patrz: https://miastoszczytno.pl/29133,Zlote-Gody-2025.html ), PO TRZECIE – z powyższego komunikatu wynika, że mój wniosek złożony 9 stycznia br., a więc przed 28 lutym, gwarantował uczestnictwo w uroczystości ZŁOTYCH GODÓW w 2025 roku. Tak się jednak nie stało, PO CZWARTE – z przykrością informuję Ciebie - osobniku o pseudonimie „senior”, że swoją wypowiedzią to Ty udowadniasz, że nie znasz (cytuję Ciebie) „prostej i słusznej zasady, jaką stosuje UM”, i jaką zastosował w 2025 roku. PO PIĄTE - Z tym wstydem osobniku o pseudonimie „senior” trafiłeś „ jak kulą w płot”. Wyjaśniam Tobie, że wstyd to (cytat ze słownika języka polskiego PWN): „przykre uczucie spowodowane świadomością niewłaściwego postępowania, niewłaściwych słów itp., zwykle połączone z lękiem przed utratą dobrej opinii”.
Krzysztof Połukord
2025-07-06 07:56:34
Pewnie zastanę zaraz skrytykowany ale przestanmy używać w takich sytuacjach słowa tragedia. To było po prostu nieodpowiedzialne zachowanie. Czy był alkohol czy nie to nocą ba kajaki nie wsiada się. Koniec kropka. Żaden tam przywilej mlodosci. Tragedia to jak jedzie normalna rodzina i jakiś pijak ich walnie samochodem i oni zginą. To jest tragedia. Jak ktoś jedzie po pijaku, jak ktoś dopuszcza sie durnej brawury itp to nie nazywajmy tego tragedia. To niestety delikatnie rzecz ujmując głupota.
Jan
2025-07-06 07:21:29
Glupie. tlumaczenie W tym wieku to każdy rok życia to prezent od losu Uroczystość powinna odbywać sie w danym roku
Joanna
2025-07-05 13:05:39
Brawo Trenerze. Wielki szacunek
Robert Częścik
2025-07-05 10:42:43
Hunter jak zawsze sztos, Pidżama Porno, Farben Lehre i Koniec Świata - świetny wybór, wreszcie dobra muzyka na scenie ????
Marcin
2025-07-05 10:09:15
Takie koncerty że za darmo bym nie poszedł a co dopiero za bilety. Już rok temu było słabo, wszyscy liczyli na zmiany i powrót koncertów na Plac Juranda. A jedyne co zmienili to nazwę i dali bilety.
Były mieszkaniev
2025-07-04 13:58:32
Na tej trasie prawie nikt. Nie trzyma odstępów. Jazda na zderzaku to oprócz wyprzedzania na ciągłej największe zagrożenie
M
2025-07-04 09:55:48