Środa, 24 Kwiecień
Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego -

Reklama


Reklama

Nagle „przybyło” defibrylatorów AED


Nie tak dawno pisaliśmy o spostrzeżeniach strażaka ochotnika z Lipowca – Marcina Koziatka. Świadom znaczenia istnienia „podręcznych” defibrylatorów, zbadał – jak to wygląda w naszym powiecie. Jego wstępna analiza była miażdżąca. Głównie jeśli chodzi o informacje, zawarte na ogólnopolskiej stronie: www.ratujzsercem.pl. Okazało się, że zaznaczone tam była tylko jedno miejsce, w którym takie urządzenie się znajduje. Marcin wziął więc sprawy w swoje ręce. Podzwonił, popytał, posprawdzał... Dzięki jego zaangażowaniu (przy współpracy innych osób) na mapie powiatu znacznie się zagęściło.


  • Data:

Marcin Koziatek przygotował też krótki pomocnik – informator dotyczący postępowania jeśli stwierdzimy, że czyjeś życie jest zagrożone, a użycie defibrylatora – niezbędne (jeśli urządzenie jest szybko dostępne). Oto ten informator.

 

Mapa powiatu Szczytno oraz samego miasta wzbogaciła się z jednego punktu zarejestrowanego aż do 23 punktów, w których są dostępne defibrylatory AED. Wszystkie są oznaczone na stronie ogólnopolskiej https://www.ratujzsercem.pl/Map.aspx?address=szczytno.

Wybierając numer 112 i połączeniu się z centrum powiadamiania ratunkowego i potwierdzeniu przyjęcie zgłoszenia alarmowego poproś operatora 112, jeżeli wiesz, że Twoja jednostka miejscowa lub ościenna OSP posiada na stanie AEDa, aby zadysponowała też straż z takiej OSP podając jej nazwę! Zachęcam do przesyłania informacji oraz zdjęć miejsc gdzie się znajdują w naszym powiecie urządzenia typu defibrylator AED, aby umieścić na mapie Polski taką informację na adres email: dominik_szczytno@interia.pl

 

Jak pomóc?

Rozpoznanie zatrzymania krążenia w PANDEMII

 

Pamiętaj, że... brak oddechu jest najpewniejszym objawem wskazującym na nagłe zatrzymanie krążenia jest brak reakcji chorego i brak oddechu. Aby się upewnić najpierw potrząśnij chorym, zawołaj go. Do rozpoznania braku oddechu lub oddechu agonalnego (pojedyncze słabe oddechy które traktujemy tak jak brak oddechu), ze względu na ryzyko zakażenia, użyj tylko WZROKU a nie 3 zmysłów! Obserwuj z odległości, czy rusza się klatka piersiowa i brzuch


Reklama

 

Jeśli jesteś od razu pewien, że chory jest nieprzytomny i nie oddycha - zacznij resuscytację HANDS ONLY - sam "masaż serca"

 

NIE UDRAŻNIAJ DRÓG ODDECHOWYCH I NIE UMIESZCZAJ SWOJEJ TWARZY PRZY USTACH POSZKODOWANEGO!

 

Jeśli masz 2 maseczki załóż choremu i sobie, jeśli jedną - załóż choremu, nie masz: zasłoń czymś usta.

 

Wezwij pogotowie tel. 112, gdy rozpoznałeś zatrzymanie krążenia i jak najszybciej rozpocznij masaż serca czyli szybkie (100/min lub >120/min) i mocne (tak, by klatka piersiowa ugięła się na 5-6 cm) uciski, kładąc ręce na środku klatki piersiowej. Ważne, by klatka piersiowa rozprężała się po każdym ucisku.

UWAGA: Ratownicy niemedyczni nie powinni tracić czasu na poszukiwanie i wyczuwanie tętna. Wyczucie pulsu u chorego w ciężkim stanie - nawet na dużych tętnicach, tj. udowej, szyjnej - jest trudne, a u dzieci bardzo trudne nawet dla doświadczonego ratownika.

 

JEŚLI MASZ AED WŁĄCZ URZĄDZENIE I PRZYKLEJ ELEKTRODY - AED powie co robić

 

Czy AED może być używane u dzieci?

Reklama

 

Pamiętaj, że u dzieci zatrzymanie krążenia zdecydowanie częściej spowodowane jest niewydolnością oddechową, a nie zatrzymaniem krążenia. Dlatego też reanimację dziecka zawsze rozpoczynaj od 5 oddechów ratunkowych, a dopiero później reanimuj za pomocą AED!

 

Dalsze postępowanie zależy od wieku i wagi dziecka:

 

• dzieci w wieku 1-8 lat (wtedy ich waga zwykle wynosi poniżej 25 kg) - zaleca się użycie elektrod pediatrycznych bądź specjalnego „dziecięcego” ustawienia parametrów AED (np. z tzw ” kluczem”), dlatego też w przypadku ratowania dzieci szczególnie ważne jest wcześniejsze szczegółowe poznanie instrukcji (w tym sposobu, w jaki włącza się tryb pediatryczny konkretnego AED).

 

• dzieci powyżej 8 lat (wtedy ich waga zwykle wynosi powyżej 25 kg) - w tym przypadku możesz reanimować standardowo - od razu przy użyciu typowego AED.

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

To też może Cię zainteresować

Reklama


Komentarze

Reklama