Poniedziałek, 23 Maj
Imieniny: Emila, Neleny, Romy -

Reklama


Reklama

Linamed w Targowie zaprasza: - Poznaj przyczynę bólu kolan i pozbądź się go


Staw kolanowy jest największym i najważniejszym stawem w ciele człowieka. Jest elastyczny i wytrzymały, a mimo to łatwo go uszkodzić. Jest nam  niezbędny do chodzenia, biegania, wspinania się, jazdy na rowerze lub dziadkom do zabawy z wnukami. Czyni go to najbardziej wrażliwą i podatną strukturą na liczne uszkodzenia. Bez niego prawidłowa motoryka układu szkieletowego jest niemożliwa. 

W jaki sposób zbudowany jest staw kolanowy, jak pracuje oraz na jakie urazy i choroby jest narażony?

Staw kolanowy łączy udo z kością piszczelową, tak więc jest stawem udowo-piszczelowym, którego funkcje łączą zginanie, prostowanie i obracanie. W budowie stawu kolanowego możemy wyróżnić więzadła oraz powierzchnie stawowe. Jedną z nich jest główka stawowa, utworzona przez dwa wypukłe kłykcie kości udowej oraz panewka składająca się z dwóch kłykci kości piszczelowej i rzepki. Połączenie tych dwóch powierzchni stawowych zapewnia powierzchnia rzepkowa. Powierzchnie stawowe pokryte są grubą chrząstką od 3-4 mm, największa grubość występuje na powierzchni stawowej rzepki, dzięki temu wzmaga się sprężystość stawu i wszelkie wstrząsy podczas chodzenia czy skakania zostają silnie zamortyzowane.

Staw kolanowy ponadto ma silne zabezpieczenia w postaci więzadeł m.in.: pobocznego strzałkowego, pobocznego piszczelowego, krzyżowych - przedniego i tylnego, rzepki oraz licznych ścięgien. Dzięki tym wielu zabezpieczeniom więzadłowym zwichnięcia stawu kolanowego są bardzo rzadkie.


Centrum Rehabilitacji LINAMED
Zadzwoń do nas:
724 176 346
724 176 347
kontakt@linamed.pl
Targowo 27, 12-120 Dźwierzuty

Godziny otwarcia:
Poniedziałek – piątek 8:00 – 16:00
Sobota, niedziela – nieczynne


Mechanika stawu kolanowego

Mechanika ruchu w stawie kolanowym wymaga zabezpieczeń w postaci mięśni, więzadeł i panewek, które to posiadają ruchome uzupełnienia dwóch pierścieni tzw. łąkotek.


Łąkotka funkcjonalnie dzieli jamę stawową na dwa piętra. Górne piętro położone między łąkotką a kością udową umożliwia ruchy zgięcia i prostowania, dolne piętro położone między łąkotką a kością piszczelową umożliwia ruchy obrotowe, które występują tylko w pozycji zgięcia stawu. Podczas ruchu stawu kolanowego łąkotki przesuwają się na panewkach kości piszczelowej: przy prostowaniu przesuwają się do przodu, przy zgięciu do tyłu. Droga takiego ruchu wynosi ok 1 cm.


Łąkotka boczna ma większą przesuwalność niż łąkotka przyśrodkowa - to ważne, ponieważ uszkodzenia dotyczą najczęściej łąkotki przyśrodkowej, mocno przytwierdzonej i mniej ruchomej. Dzieje się to wskutek gwałtownego ruchu obrotowego kości piszczelowej przy zgiętym kolanie. W takim przypadku usunięcie łąkotek nie wpływa na upośledzenie ruchów, zaburzone zostaje natomiast bardzo istotne prostowanie kolana np. podczas chodzenia pod górę.


Uszkodzenia stawu kolanowego:

 

Najczęstszymi przyczynami kontuzji są urazy spowodowane zbyt krótką rozgrzewką. Przeciążenie mięśni, zwichnięcia i skręcenia stawów bywają bardzo bolesne i wymagają interwencji specjalisty.

 

Przeciążenia, intensywny marsz, nieprzemyślane skoki, czy gra w piłkę to najczęstsze przyczyny urazów, jakich doznajemy na co dzień. Dzieje się tak, ponieważ nasze stawy nie są przyzwyczajone do tak aktywnego spędzania czasu. Aby takich sytuacji uniknąć wystarczy tylko trochę poćwiczyć – przyzwyczaić mięśnie do wysiłku – by zminimalizować ryzyko kontuzji. Pomocne wówczas będą proste ćwiczenia rozciągające, które poprawią ogólną kondycję organizmu. Warto też pamiętać, aby przed aktywnym spacerem czy wycieczką rowerową wykonać krótką rozgrzewkę.


Jak uśmierzyć ból, zanim udamy się do lekarza lub fizjoterapeuty?

Przedstawiamy kilka wskazówek, jak zabezpieczyć kontuzjowane miejsce. Zaraz po urazie należy przyłożyć zimny kompres, który zahamuje wewnętrzne krwawienie (zwężając naczynia krwionośne) i zmniejszy obrzęk. Po upływie ok. 24 h nakładamy na potłuczone miejsce ciepły, wilgotny kompres. To rozszerzy naczynia krwionośne, dzięki czemu organizm szybciej wchłonie krew z uszkodzonych naczyń. Gojenie stłuczeń przyśpieszają również maści, zawierające wyciąg z nasion kasztanowca lub maści z arniki.


Centrum Rehabilitacji LINAMED
Zadzwoń do nas:
724 176 346
724 176 347
kontakt@linamed.pl
Targowo 27, 12-120 Dźwierzuty

Godziny otwarcia:
Poniedziałek – piątek 8:00 – 16:00
Sobota, niedziela – nieczynnePrzy urazach, poprawę kondycji kolan można osiągnąć rehabilitacją.

 

    Kinezyterapia – odpowiedni dobór ćwiczeń przez fizjoterapeutę pomoże we wzmocnieniu osłabionych grup mięśniowych i zmniejszeniu napięcia tych przeciążonych. Fizjoterapeuta będzie korygował wzorce ruchowe i jeśli stan chorego zacznie na to pozwalać, wprowadzi elementy treningu funkcjonalnego. Istotny także jest stretching mięśniowy (rozciąganie), który zwiększy elastyczność napiętych tkanek;

    Terapia tkanek miękkich – stosowanie masażu tkanek głębokich oraz technik rozluźnienia mięśniowo-powięziowego (zazwyczaj na mięśniach biodra i kończyny dolnej) zwiększa ich elastyczność i zapobiega powstawaniu przykurczów i zrostów;

    Fizykoterapia – często wykorzystujemy elektroterapię, laseroterapię i ultradźwięki;

    Kinesiotaping – aplikacja plastrów wpływa korygująco na powięź, co jest w stanie zmniejszyć, a nawet znieść dolegliwości bólowe.

 

Więzadła w kolanie odpowiadają za jego stabilizację, a łąkotki, czyli elastyczne chrząstki, przypominają amortyzatory.

 

Jeśli te struktury zostaną uszkodzone, cały staw nieprawidłowo pracuje, a jego powierzchnie ulegają szybszej eksploatacji. Czy opisane problemy dotyczą ciebie?

 

Zapraszamy do naszego gabinetu, postaramy ci się pomóc pozbyć bólu i wrócić do pełnej sprawności!

 

Zadzwoń i umów się na dogodny termin.
Linamed
ul. Targowo 27,

 

Tel: 724 176 346 mgr fizjoterapii Paulina Lewandowska
 

Tel: 724 176 347 mgr fizjoterapii Ewelina Gołębiowska

.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama