Piątek, 19 Kwiecień
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa -

Reklama


Reklama

400 plus od kwietnia: komu przysługuje nowe świadczenie? Zasady i warunki


Wraz z początkiem roku tysiące rodziców może wnioskować o dodatkowe wsparcie z tytułu Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (RKO), który stanowi realną pomoc w finansowaniu wszelkich wydatków związanych z zapewnieniem dziecku godnych warunków życia. Pomimo szerokiego zakresu RKO, wielu rodziców nie może skorzystać z nowego świadczenia socjalnego ze względu na przekroczenie limitu dochodowego. Na szczęście rząd pomyślał również o tych rodzicach, udostępniając dodatkowe świadczenie 400 plus, zwane także żłobkowym.


  • Data:

Nowe świadczenie dla rodziców - 400 plus na żłobek 

 

Już od 1 kwietnia rodzice mają możliwość składania wniosku o dodatkowe 400 złotych miesięcznie, którego głównym celem jest obniżenie kosztów związanych z pobytem naszej pociechy w żłobku. Zgodnie z ustawą dodatkowe świadczenie socjalne przysługuje na każde dziecko, bez limitów dochodowych pod warunkiem jednak, że pociecha jest w wieku do 3 lat i uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego lub korzysta z usług dziennego opiekuna. Warto jednak nadmienić, że nie jest to świadczenie, które obejmie dzieci już teraz kwalifikujące się do świadczeń z tytułu rodzinnego kapitału opiekuńczego.

 

Świadczenie 400 plus - od kiedy i jaka kwota przysługuje rodzicom?

Wniosek o dodatkowe 400 złotych żłobkowego możemy składać już od 1 kwietnia 2022 roku. Należy również pamiętać, że samo świadczenie obejmuje także czas przeszły, od 1 stycznia 2022 roku. Oznacza to, że rodzice mogą uzyskać dodatkowe środki w ramach wyrównania za pierwszy kwartał bieżącego roku. Świadczenie jednak nie będzie, wzorem popularnego 500+ wypłacane na rachunek rodziców. Po złożeniu wniosku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekaże stosowną kwotę na konto konkretnej instytucji, w jakiej nasza pociecha spędza czas. 

Świadczenie w wysokości 400 złotych to maksymalna kwota, jaką rodzice mogą uzyskać w ramach pomocy w uporaniu się z kosztami żłobka. Jeśli zatem miesięczne czesne w żłobku wynosi 300 złotych, taka kwota zostanie przekazana na konto żłobka. Jeśli jednak miesięczna opłata wyniesie 1000 złotych miesięcznie, rodzice skorzystają z maksymalnej przewidzianej kwoty, a resztę będą zobowiązani dopłacić. Jest to jednak kolejna forma oszczędności, która może posłużyć do zbudowania poduszki finansowej lub zrobienia większych zakupów, za które zapłacimy mniej dzięki gazetki promocyjne Gazetkowo.pl.

 

Jak złożyć wniosek o 400 plus? 

 

W jaki sposób zyskać dofinansowanie w postaci dodatkowych 400 złotych na żłobek? Istnieje kilka rozwiązań, które umożliwią nam sprawne złożenie wniosku w formie elektronicznej. Przede wszystkim wnioski możemy składać za pomocą dedykowanej platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Drugie rozwiązanie to złożenie wniosku w naszej bankowości internetowej, która obsługuje profil zaufany. Trzecią opcją jest złożenie wniosku za pośrednictwem platformy Empatia. Warto podkreślić, że wniosek o świadczenia 400+ jest możliwy do złożenia jedynie w sposób elektroniczny. 

 

Kiedy możemy spodziewać się pierwszych wypłat 400 plus? 

Jak długo będziemy oczekiwać na pierwsze wypłaty po złożeniu wniosku o dodatkowe 400+ na żłobek? Jak wcześniej wspomniano, pieniądze nie trafią bezpośrednio na konto bankowe wnioskującego, a na rachunek instytucji sprawującej opiekę nad dzieckiem - żłobka, klubu dziecięcego bądź dziennego opiekuna. Pieniądze będą wysyłane na już od dnia złożenia wniosku, co pozwoli realnie skorzystać z nowego świadczenia już od samego początku kwietnia



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama