W zalewie złych wiadomości z kraju i ze świata pozytywna historia jest jak łyk świeżego powietrza. Ta z Wielbarka może zainspiruje kogoś do działania. 8-letni Nikodem Zbierzak oszczędzał na wymarzony lot symulatorem samolotu. Kiedy dowiedział się jednak o małym Stefanku Zgiepie ze Szczytna, któremu potrzebna jest operacja ratująca życie bez wahania podjął decyzję o oddaniu swoich pieniędzy na ten cel. - Marzenia mogą poczekać – mówi jak dorosły.
Zachowaniem syna zaskoczona jest jego mama Hanna.
- Przyznam, że byłam w szoku, ale oczywiście bardzo się też cieszę, że wychowałam tak wyjątkowego młodego człowieka – mówi z dumą. - O Stefciu i jego operacji ratującej życie mój syn dowiedział się przypadkiem, ale ta historia bardzo go poruszyła. Bardzo chciał pomóc. Gdy zauważył w aptece w Wielbarku, w której pracuje moja teściowa, puszkę ze zbiórką pieniędzy na operację Stefanka, zabrał z domu swoją skarbonkę i wrzucił do puszki wszystkie swoje oszczędności. Zbierał na wymarzony lot symulatorem samolotu.
Ale to nie koniec, bo Nikodem już zapełnia kolejną skarbonkę, którą również chce przeznaczyć na fundusz operacyjny Stefcia. - Marzenia mogą poczekać – mówi Nikodem.
Wspólnie z mamą zaangażował się też w akcję Banku Spółdzielczego w Szczytnie „Kilometry dla Stefanka”.
- We wtorek z oddziału banku w Wielbarku odebraliśmy kupon i ruszyliśmy rowerami kręcić kilometry – śmieje się pani Hanna. - A każdy nasz kilometr to złotówka dla Stefcia.
Nikodem brał też udział w robieniu pompek przez strażaków z OSP Wielbark na rzecz Stefanka.
Bez wątpienia z takich mieszkańców Wielbark może być dumny.

Nikodem Zbierzak ma 8 lat. Zdał do drugiej klasy szkoły podstawowej w Wielbarku. Uwielbia grać w piłkę. Jest nawet zawodnikiem Omulwi Wielbark.
- Gram w napadzie – mówi z dumą. - Choć trener sprawdza mnie na różnych pozycjach.
Pasją chłopca jest też bieganie. Z mamą jeździ na wiele zawodów sportowych, między innymi do Szczytna czy Jednorożca. - Czasami wygrywam – mówi z uśmiechem.
Ale największą pasją ośmiolatka, którą zaszczepił swoimi opowieściami jego dziadek Wiesław, jest lotnictwo.
- Będę pilotem – przekonuje z pełną powagą Nikodem.
Chłopiec ma ogromną wiedzę o lotnictwie. Doskonale zdaje sobie też sprawę z tego, że aby zostać pilotem musi się bardzo dobrze uczyć i być wysportowanym.
Na razie marzy o locie symulatorem lotniczym, na co zbierał zresztą pieniądze.
- Myślę, że uda nam się marzenia syna zrealizować bez jego oszczędności – mówi pani Hanna. - Sprawdziliśmy, że taki najbliższy symulator jest w Gdańsku i liczę, że uda nam się tam dotrzeć na urodziny Nikodema, które przypadają 18 sierpnia. To będzie nasza nagroda dla niego za ten niesamowity gest, za to, że oddał wszystkie swoje oszczędności, aby ratować życie Stefanka. Jestem niesamowicie z niego dumna.
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33