Sobota, 22 Czerwiec
Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza -

Reklama


Reklama

Kto rządzi twoją gminą? Dlaczego warto wziąć udział w wyborach sołtysów i rad sołeckich?


Znamy kolejnych sołtysów i składy rad sołeckich w gminie Świętajno. Niestety, niska frekwencja zebrań jest poważnym problemem. Choć wybory te są ważnymi wydarzeniami dla lokalnych społeczności, a decyzje podejmowane przez sołtysów i rady sołeckie mają wpływ na codzienne życie mieszkańców, niewiele osób wykazuje chęć angażowania się w ten proces.- Myślę, że nie jest aż tak źle – mówi Beata Nikołajkuk, która 22 marca została wybrana na drugą kadencję. - Bywało gorzej z frekwencją – dodaje z uśmiechem. Podczas tych wyborów wzięło udział 42 mieszkańców naszej wsi. Warto jednak dodać, że uprawnionych do głosowania było aż 578!Bywa, że samorządy mają problem z chętnymi na samych sołtysów. - Bo wbrew pozorom jest to bardzo odpowiedzialna praca i narzucająca na człowieka mnóstwo obowiązków – mówi pani Beata. - Niektórzy nie chcą brać tego wszystkiego na swoje barki.

 

Ale dobry sołtys to rozwój wsi. Wystarczy spojrzeć na Kolonię. Ta zmienia się niemal z roku na rok. - Samemu najtrudniej jest się oceniać, wolę, aby to robili mieszkańcy – mówi skromnie pani Beata. - Ale skoro nie miałam kontrkandydata, to chyba podobają im się moje działania. Choć dodam, że to wszystko, co do tej pory udało nam się zdziałać, to zasługa nas wszystkich, mieszkańców, radnych, wójta i sołtysa. Odnowiliśmy boisko, stworzyliśmy plac zabaw, wiatę... W tych działaniach pomaga fundusz sołecki. Ten chcemy przeznaczyć na piknik oraz oświetlenie drogi w kierunku Raciborza. Marzenia? Oj, o to muszę zapytać mieszkańców – śmiech.


Reklama


 

Wybory sołtysów w gminie Świętajno:

 

Sołectwo Kolonia:

Sołtys - Beata Nikołajuk

Oddanych głosów 42 głosy. Poparcie dla sołtysa 42. Uprawnionych do głosowania 578.

Rada Sołecka: Beata Deptuła, Donata Bucińska, Tomasz Murach, Iwona Rapacka, Jolanta Kwaśniewska, Karolina Wiśniewska. (Dwójka innych kandydatów nie została wybrana).

 

Sołectwo Chochół

 

Sołtys – Andrzej Maciora

Oddanych głosów 12. Poparcie dla sołtysa 12. (Uprawnionych do głosowania 50)

Rada Sołecka: Dariusz Wielk, Tomasz Grzyb, Justyna Abramczyk

 

Sołectwo Stare Czajki

 

Reklama

Sołtys – Emilia Drężek

Oddanych głosów 12. Poparcie dla sołtysa 12. Uprawnionych do głosowania 70.

Rada Sołecka: Joanna Jakubiak, Agnieszka Karpińska, Małgorzata Rejmentowska .

 

Sołectwo Jerominy

 

Sołtys - Dominika Wielk (zastąpiła na tym stanowisku Jana Wielka). Pani Dominika była jedynym kandydatem.

Oddanych głosów 12. Poparcie dla sołtysa 12. Uprawnionych do głosowania 49.

Rada Sołecka: Anna Olbryś, Marzena Wielk, Adam Śmigiel.

 Komentarze do artykułu

Oczywiście, że sołtys bardziej naraża życie...było już kila przypadków, że gdy wyszły niechcący na jaw szemrane interesy, sołtysa, to ten nagle spotykał seryjnego samobójcę. Nawet jasnowidz Krzysztof nie chciał brać tych spraw. :D

Chora ustawa lub Ci co ją uchwalili.

Sołtys dostanie 300 zł a strażak OSP 200 zł dodatku do emerytury. Który naraża życie bardziej !?

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama