Sobota, 30 Wrzesień
Imieniny: Michaliny, Michała, Rafała -

Reklama


Reklama

Kto rządzi twoją gminą? Dlaczego warto wziąć udział w wyborach sołtysów i rad sołeckich?


Znamy kolejnych sołtysów i składy rad sołeckich w gminie Świętajno. Niestety, niska frekwencja zebrań jest poważnym problemem. Choć wybory te są ważnymi wydarzeniami dla lokalnych społeczności, a decyzje podejmowane przez sołtysów i rady sołeckie mają wpływ na codzienne życie mieszkańców, niewiele osób wykazuje chęć angażowania się w ten proces.- Myślę, że nie jest aż tak źle – mówi Beata Nikołajkuk, która 22 marca została wybrana na drugą kadencję. - Bywało gorzej z frekwencją – dodaje z uśmiechem. Podczas tych wyborów wzięło udział 42 mieszkańców naszej wsi. Warto jednak dodać, że uprawnionych do głosowania było aż 578!Bywa, że samorządy mają problem z chętnymi na samych sołtysów. - Bo wbrew pozorom jest to bardzo odpowiedzialna praca i narzucająca na człowieka mnóstwo obowiązków – mówi pani Beata. - Niektórzy nie chcą brać tego wszystkiego na swoje barki.

 

Ale dobry sołtys to rozwój wsi. Wystarczy spojrzeć na Kolonię. Ta zmienia się niemal z roku na rok. - Samemu najtrudniej jest się oceniać, wolę, aby to robili mieszkańcy – mówi skromnie pani Beata. - Ale skoro nie miałam kontrkandydata, to chyba podobają im się moje działania. Choć dodam, że to wszystko, co do tej pory udało nam się zdziałać, to zasługa nas wszystkich, mieszkańców, radnych, wójta i sołtysa. Odnowiliśmy boisko, stworzyliśmy plac zabaw, wiatę... W tych działaniach pomaga fundusz sołecki. Ten chcemy przeznaczyć na piknik oraz oświetlenie drogi w kierunku Raciborza. Marzenia? Oj, o to muszę zapytać mieszkańców – śmiech.


Reklama


 

Wybory sołtysów w gminie Świętajno:

 

Sołectwo Kolonia:

Sołtys - Beata Nikołajuk

Oddanych głosów 42 głosy. Poparcie dla sołtysa 42. Uprawnionych do głosowania 578.

Rada Sołecka: Beata Deptuła, Donata Bucińska, Tomasz Murach, Iwona Rapacka, Jolanta Kwaśniewska, Karolina Wiśniewska. (Dwójka innych kandydatów nie została wybrana).

 

Sołectwo Chochół

 

Sołtys – Andrzej Maciora

Oddanych głosów 12. Poparcie dla sołtysa 12. (Uprawnionych do głosowania 50)

Rada Sołecka: Dariusz Wielk, Tomasz Grzyb, Justyna Abramczyk

 

Sołectwo Stare Czajki

 

Reklama

Sołtys – Emilia Drężek

Oddanych głosów 12. Poparcie dla sołtysa 12. Uprawnionych do głosowania 70.

Rada Sołecka: Joanna Jakubiak, Agnieszka Karpińska, Małgorzata Rejmentowska .

 

Sołectwo Jerominy

 

Sołtys - Dominika Wielk (zastąpiła na tym stanowisku Jana Wielka). Pani Dominika była jedynym kandydatem.

Oddanych głosów 12. Poparcie dla sołtysa 12. Uprawnionych do głosowania 49.

Rada Sołecka: Anna Olbryś, Marzena Wielk, Adam Śmigiel.

 Komentarze do artykułu

Oczywiście, że sołtys bardziej naraża życie...było już kila przypadków, że gdy wyszły niechcący na jaw szemrane interesy, sołtysa, to ten nagle spotykał seryjnego samobójcę. Nawet jasnowidz Krzysztof nie chciał brać tych spraw. :D

Chora ustawa lub Ci co ją uchwalili.

Sołtys dostanie 300 zł a strażak OSP 200 zł dodatku do emerytury. Który naraża życie bardziej !?

Napisz

Reklama


Komentarze

 • W drodze do marzeń. Przyszła mieszkanka Rudki walczy o sukces na Mistrzostwach Europy we Fryzjerstwie
  Żenujące. Pani fryzjerka buduje się w Rudce a wiadomo że trzeba mieć pieniądze aby kupić tam działkę....mąż jedzie do Holandii i za jedną tygodniówkę może bez problemu swoje małżonce wysłać 500 euro na bilet do Finlandii... każdy z nas ma marzenia i spełnia je nie licząc na zrzutki czy składki...czy Pani fryzjerka będzie potem dającym jej swoje pieniądze robiła fryzury za darmo? W Szczytnie ludzie składają się na chore dzieci ,pieką ciasta i dają je na licytację a tu kobieta w siłę wieku ,mąż w sile wieku ,oboje mają fach w ręku i proszą o datki? Pani fryzjerka za jeden zabieg na włosach może skasować 400 zł i kobiety które chodzą po salonach fryzjerskich na zabiegi laminacji,saunę czy inne podobne tyle płacą... niektórzy ,a nawet sporo ma marzenie żeby starczyło im na życie od 1-go do 1-go....

  Iga


  2023-09-28 20:19:36
 • Były dziennikarz TVP: idźcie na wybory! Rozmowa z Maciejem Wróblem
  To tzw ślizgacze już wszędzie był.

  Artur Ansjon


  2023-09-28 17:46:40
 • Przełomowa chwila dla seniorów w Szczytnie. Budynek przy ul. Pułaskiego 10 w nowym świetle! 2 mln zł na kapitalny remont już w drodze!
  Marian, przyszła jesień czas na wykopki. Przestań zajmować się sprawami o których nie masz pojęcia. Środki z dofinansowania biorą się z programów jakie są dostępne, a więc jeżeli jest program na remont czy modernizację to nie wybudujesz z nich nowego budynku. Można nie brać pieniędzy na remont i czekać tak jak proponujesz na programy związane z budową nowych budynków i to nie mieszkalnych ale takich programów chyba nawet nie było więc nie byłoby nigdy budynku dla seniorów. Bierze się to co można, a to co by się chciało nie zawsze jest dostępne. Przypominam że część bezradnych radnych niedawno chciało remontować ten obiekt ze swoich tzn. miejskich funduszy. Dobrze że do tego nie doszło.

  ja


  2023-09-28 07:16:28
 • Wojenka o działki nad Marksobami
  Najpiękniejsze jest to, że \"Letnicy\" sami wykupili działki (w Marksewie) w taki sposób, że do jeziora tam praktycznie nie dojdziesz, a protestują, że sprzedaż jednej \"małej\" działeczki \"zabierze\" dostęp do jeziora - dla mnie czysta hipokryzja (w myśl zasady \"ja mam, a Tobie nie dam\" - patrz nie pozwolę, buhahahaha) Skądinąd Pan Wójt musi mieć środki na inwestycje, więc ... sprzedaje nieruchomości. Co w tym dziwnego? ... No fakt, dziwne jest jednak to, że w miejscu gdzie leży \"kość niezgody\" nie sprzedano działki już jakieś 40 lat. No, a jeszcze ciekawsze jest to, że np. do innej wioski wodociąg doprowadzony był np. za środki \"pozyskane w ramach programu\" i dofinansowanie było np. 90%\", a w Marksewie woda jest/będzie za środki \"samej wioski\" (tu nie trzeba się wysilić, żeby podanie napisać, coby dostać dofinansowanie, itp., tu można zwyczajnie sprzedać, patrz dofinansowanie 0,00%, buahahahahaha) - czysta ekonomia, buahahahaha. Swoją drogą prawie 500 zł za metr kwadratowy to prawie jak na Manhattanie. Kończąc, trzeba powiedzieć jasno, chcieliście mieć wodę w Marksewie, to macie wodę, ale do \"wody\" nie dojdziecie.

  Wyborca z wyboru


  2023-09-28 04:46:40
 • „Bitwa o remizy” – rząd sfinansuje modernizację remiz strażackich. Najważniejsze kryterium? Frekwencja w nadchodzących wyborach
  I tak wam rozdawnictwo naszych pieniędzy, podła zmino nic nie pomoże, mamy was już serdecznie dosyć!!!!!

  Polak


  2023-09-27 19:02:36
 • Przełomowa chwila dla seniorów w Szczytnie. Budynek przy ul. Pułaskiego 10 w nowym świetle! 2 mln zł na kapitalny remont już w drodze!
  To może Burmistrz Mańkowski pochwali się co konkretnie robił aby pozyskać środki? Ten człowiek tylko dużo gada a nic nie robi. Szkoda tylko że seniorzy jak pokazuje doświadczenie są tak łatwowierni i wierzą jemu oraz tym dziwnym radnym. Kolejna fatalna decyzja tego całego grona. Zamiast postawić od podstaw nowy parterowy budyneczek dla seniorów i innych organizacji będą klecić starą ruderę!!! Czy nikt w tym mieście nie potrafi logicznie myśleć!!! Tragedia!

  marian


  2023-09-27 13:53:49
 • Kłusownik z gminy Dźwierzuty ujęty przez funkcjonariuszy Straży Rybackiej
  Ale sukces straży Rybackiej że aż trzeba w prasie się tym pochwalić. Dziadka \"wielkiego przestępcę\" na rybach dorwali, który kilka rybek na obiad chciał złowić gdyż mizerna emerytura nażycie nie wystarczała. Wnioskuję by do prezydenta o ordery wystąpić!!!

  emryt


  2023-09-27 12:36:06
 • Kłusownik z gminy Dźwierzuty ujęty przez funkcjonariuszy Straży Rybackiej
  Bandziora nie mogą złapać , ale dziadka z wędką to proszę bardzo aż artykuł powstał

  Ona


  2023-09-27 12:35:03
 • Przełomowa chwila dla seniorów w Szczytnie. Budynek przy ul. Pułaskiego 10 w nowym świetle! 2 mln zł na kapitalny remont już w drodze!
  Ucieszyła mnie bardzo ta wiadomość że może wreszcie coś się ruszy w tym zakresie. Jednocześnie dziwi mnie że mimo tylu prub pozyskania środków na w/w remont, nigdy nie było pieniędzy. Raptem przed samymi wyborami kasa się znalazła i to w pokaźnej kwocie (kiełbasa wyborcza), to może niech wybory będą co roku. Dziwny jest ten świat, jak śpiewał Czesław Niemen. Pozdrawiam.

  senior


  2023-09-27 10:46:14
 • Kłusownik z gminy Dźwierzuty ujęty przez funkcjonariuszy Straży Rybackiej
  Zuchy! Dziadka złapać to jest sztuka...

  wolf


  2023-09-27 08:33:51

Reklama