Piątek, 27 Maj
Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła -

Reklama


Reklama

„Buntownicy” wygrali ze ZGOK-iem


Walne Zgromadzenie Wspólników jednogłośnie przyjęło takie ceny śmieci, jakie proponowaliśmy – nie ukrywa zadowolenia burmistrz Pasymia Cezary Łachmański. - Sprzeciw blisko 30 małych gmin i kilku miast odniósł skutek i dowodzi, że w „kupie” siła.Przypomnijmy, że „walka” części samorządów, tworzących spółkę ZGOK toczy się już od kilku miesięcy. Podłożem batalii są ceny, jakie prezes spółki próbował samorządom narzucić, korzystając z poparcia władz Olsztyna, który jest największym udziałowcem, a więc ma – czy raczej miał – najwięcej do powiedzenia.


Reklama

 

Chodzi o opłaty, jakie samorządy ponoszą za każdą tonę odpadów, które ZGOK odbiera i zagospodarowuje. Szokiem dla gmin była wprowadzona odgórnie podwyżka za tonę śmieci segregowanych (plastik, szkło, makulatura). Zamiast złotówki miały płacić 120, a nawet 180 zł.

 

Podwyżek nie udało się uniknąć i od początku byliśmy tego świadomi – mówi Cezary Łachmański, który w tym temacie reprezentuje także stanowisko wszystkich innych samorządów z powiatu szczycieńskiego. - Zrobiliśmy własną kalkulację z uwzględnieniem priorytetowego traktowania segregacji. Zaproponowaliśmy, aby opłaty za odpady wydzielone były mniejsze, a podwyżka dotknęła śmieci niesegregowanych. Ekonomicznie, tak mniej więcej, zapewni to ZGOK-owi płynność finansową i możliwość funkcjonowania, a jednocześnie zmusi samorządy do tego, by na tę segregację położyły większy nacisk. Prezes ZGOK próbował przekonać udziałowców, że w małych, wiejskich samorządach segregacja nie przebiega w sposób należyty, a to nie jest prawdą. W Pasymiu na przykład w ubiegłym roku „wyprodukowaliśmy” o 40 ton mniej odpadów zmieszanych niż rok wcześniej, a to o czymś świadczy.

 

Ostatecznie więc samorządy (z datą wsteczną – od początku sierpnia) za tonę odpadów segregowanych płacić będą po 50 zł a nie 120 czy 180, natomiast za tonę śmieci zmieszanych – 525 zł (było 465 zł, a propozycja ZGOK-u mówiła o opłacie 489 zł).

Reklama

 

Zmiana stawek może mieć jednak wpływ na to, ile w poszczególnych gminach za odbiór śmieci płacić będą mieszkańcy. W innym miejscu wspominamy o tym, że podwyżki dotknęły już gminę Wielbark.

 

- W Pasymiu ich nie przewiduję – zapewnia Cezary Łachmański.

 

Kompromis w kwestii wysokości opłat nie kończy jednak problemów ZGOK-u i jego prezesa. O losie tego ostatniego ma zadecydować Rada Nadzorcza.

 

- Podczas walnego zgromadzenia została też podjęta uchwała, by Rada Nadzorcza dokonała oceny działalności prezesa – mówi Łachmański. - Nie ma co ukrywać, że chodzi nam o jego odwołanie. Takie kompetencje ma jednak wyłącznie ta rada, a nasz wniosek o ocenę ma jej posłużyć do ewentualnego podjęcia takiej decyzji.

 

Z kolei samemu prezesowi kłopoty sprawiają... pracownicy. W ZGOK-u zatrudnionych jest około 180 osób, które nie są zadowolone z warunków. We wtorek (6 października), przeprowadzony został strajk. - Samych strajkujących było niewielu, raczej były to przedstawicielstwa związków zawodowych – komentuje Łachmański, który wraz z trzema innymi przedstawicielami udziałowców uczestniczył w spotkaniu władz spółki z pracownikami.

 

 

- Oczywiście główne ich postulaty dotyczą kwestii płac, ale także np. warunków pracy. Jako udziałowcy występowaliśmy podczas tego spotkania jako obserwatorzy. Interesowały nas nie tylko żądania pracownicze, ale też, a może i przede wszystkim wyjaśnienia, dane i argumenty, które przedstawiał prezes. Niejednokrotnie bowiem zdarzało się już, że były one zmienne w zależności od tego, jakie oczekiwania pan prezes miał wobec danego audytorium. Nie ukrywam, że rozmawialiśmy też z uczestnikami tego strajku, ale były to tylko luźne rozmowy. Na razie ustalono, że odbędzie się kolejne spotkanie strajkujących, zarządu spółki, udziałowców, by wypracować jakiś kompromis. Termin nie został określony.

 Komentarze do artykułu

Za mieszkańcami jest.

Gmina Szczytno 18zł od osoby.

Stawka 31zł od osoby w Pasymiu.

Jest pseudobohaterem .

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Szczytno z poważnymi wadami
  Co za bzdura, starosta lansuje się za kwotę 2000 zł. Podczas gdy każdy lekarz rodzinny wykonuje te badania w ramach NFZ.

  Barany


  2022-05-27 06:56:29
 • Sphinx wkroczył do Szczytna, uczta smaków w Twoim zasięgu (sprawdź szczegóły)
  Polecam zamówić jedzenie i udać się na długie zakupy... My czekaliśmy dwie godziny. Przy lemoniadach. Ja rozumiem, że taki dzień, że stoliki prawie wszystkie zajęte, ale ile można czekać na trzy humusy i dwie bułki??

  Mieszkanka


  2022-05-26 22:16:07
 • Miód idzie w parze z opłatkiem
  To sie nazywa smarowanie dupy miodem klechom, milosnikom dzieci.

  kropidło


  2022-05-26 13:45:17
 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51

Reklama