Niedziela, 3 Marca
Imieniny: Kingi, Maryna, Tycjana -

Reklama


Reklama

Triumf literatury! Projekt „CZYTAMTU - Mazurski Ogród Literacki” zwycięzcą budżetu obywatelskiego w Szczytnie


Projekt autorstwa Katarzyny Ciak-Górskiej „CZYTAMTU - Mazurski Ogród Literacki” wygrał tegoroczny budżet obywatelski. Otrzymał 481 głosów ważnych. Łącznie oddano 1640 głosów, z czego ważnych było 1292. Niestety spada liczba osób głosujących, wciąż sporo jest głosów nieważnych. Czy to koniec budżetu obywatelskiego w naszym mieście?Od samego początku budżet obywatelski w Szczytnie borykał się z „trudnościami”. A to głównie angażowali się w niego miejscy radni, a to były problemy z regulaminem, z ważnością głosów... Ostatni budżet został unieważniony, a dodatkowo postępowanie wyjaśniające w sprawie fałszerstw podczas głosowania prowadzi olsztyńska prokuratura (wspominamy o tym w innym miejscu).

 

- To wszystko na pewno odbija się na atmosferze wokół tego budżetu i zniechęca i do składania projektów, ale i samego głosowania – mówi nam jeden z mieszkańców Szczytna. - Szkoda, że tak fajne przedsięwzięcie zostało wciągnięte w rozgrywki naszej lokalnej polityki. Na dodatek kojarzy się dziś też z postępowaniem prokuratorski. Trudno będzie oczyścić atmosferę.

 

W tegorocznym budżecie obywatelskim rywalizowało 6 projektów. Łącznie oddano na nie 1640 głosów. Ważnych było 1292. Przez internet zagłosowało 839 osób (682 ważnych), papierowo – 801 (611).

 

- Te nieważne, to głównie głosy oddane przez mieszkańców gminy Szczytno – mówi Katarzyna Radziewińska, naczelnik wydziały promocji w miejskim ratuszu. - Były też przypadki, że karty do głosowania nie miały pełnych danych, na przykład dokładnego adresu, czy numeru telefonu.


Reklama

 

Nad prawidłowym przebiegiem głosowania w ramach budżetu obywatelskiego czuwała specjalna komisja złożona między innymi z miejskich naczelników, zastępcy burmistrza i przedstawicieli grona projektodawców.

 

Tegoroczne głosowanie wygrał projekt autorstwa Katarzyny Ciak-Górskiej „CZYTAMTU - Mazurski Ogród Literacki”. Otrzymał 481 głosów (111 było nieważnych). I to na ten projekt miasto wyłoży 250 tys. zł.

 

Drugie miejsce uzyskał projekt Zbigniewa Stasiłojcia „Bezpieczny mieszkaniec Szczytna” (304 głosy ważne, 72 nieważne).

 

Na trzecim miejscu znalazło się „Jezioro marzeń – Szczytno” Malwiny Prusińskiej i Marii Chmielińskiej – (267 ważnych, 65 nieważnych).

 

Zwycięzca

Cel projektu „CZYTAMTU - Mazurski Ogród Literacki”: „Utworzenie kawiarnianej strefy relaksu w otoczeniu bujnej roślinności, miejsca przyjaznego odpoczynkowi, pracy zdalnej, zdobywaniu wiedzy. Miejsce integrujące lokalną społeczność, którego przestrzeń przystosowana będzie dla osób niepełnosprawnych. „CZYTAMTU – Mazurski Ogród Literacki” służyć będzie przede wszystkim zaspokajaniu potrzeb kulturalnych, gdzie organizowane będą różnorodne wydarzenia m.in. koncerty, spotkania (autorskie, poetyckie). Docelowo miejsce to ma stać się przestrzenią pracy twórczej, relaksu, gdzie w ciszy i spokoju mieszkańcy Szczytna będą mogli odpocząć.

Reklama

 

Co zostanie w jego ramach przygotowane:

Teren znajdujący się na tyłach biblioteki (działka nr 416/5) zostanie przeobrażony w „CZYTAMTU – Mazurski Ogród Literacki” bogaty w różnorodną roślinność. Połowa wskazanej działki zostanie również zadaszona. Wejście na zmodernizowany plener, gdzie zostanie zamontowane podłoże tarasowe, zostanie ogrodzone dwoma bramami: wjazdową oraz furtką. Całość obiektu ozdobią rośliny, meble ogrodowe zewnętrzne, oświetlenie, banner z podświetlanym logo. Teren zostanie objęty profesjonalnym monitoringiem.

- Pewnie że się cieszę, że mój projekt wygrał – mówi Katarzyna Ciak-Górska. - Okazuje się, że czytelnictwo dla mieszkańców naszego miasta jest ważne. I pięknie. Dziś wracamy do kultury obrazkowej, a ja w sercu noszę czytelnictwo i okazuje się, że wiele osób podziela moje zdanie. Dziękuję za każdy oddany głos i do zobaczenia w Mazurskim Ogrodzie Literackim.Komentarze do artykułu

Wald

Katarzyna jakoś słabo wygląda, do lekarza marsz.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama