Kilka dni, kilka interwencji i jeden wspólny mianownik - płonące trawy. Strażacy z powiatu szczycieńskiego niemal codziennie wyjeżdżają do podobnych zdarzeń, walcząc z ogniem, który bardzo szybko potrafi wymknąć się spod kontroli.
Do pierwszego zdarzenia doszło w niedzielę, 22 marca o godzinie 11:14 w Grodziskach. Ogień objął nieużytki o powierzchni około 4 arów. Strażacy podali jeden prąd wody i użyli tłumic, skutecznie opanowując sytuację.
Dzień później, w poniedziałek 23 marca o 12:01, doszło do znacznie poważniejszego zdarzenia w Nowym Gizewie. Pożar traw rozprzestrzenił się na teren prywatnej posesji, obejmując łącznie około 1 hektara. Do działań zadysponowano dwa zastępy, które prowadziły natarcie przy użyciu dwóch prądów wody oraz tłumic. Na miejscu interweniowali strażacy z PSP Szczytno.
We wtorek, 24 marca o 14:12, ogień pojawił się w Elganowie. Pożar objął trawy na posesji, a także drewniane ogrodzenie o długości około 30 metrów oraz składowane drewno opałowe. Spaleniu uległo około 7 arów terenu. Strażacy podali dwa prądy wody i przekopali pogorzelisko. W działaniach brały udział trzy zastępy - druhowie z OSP Pasym, OSP Grom oraz strażacy z PSP Szczytno.

Kolejne zgłoszenie wpłynęło w czwartek, 26 marca o 20:52. W Wielbarku przy ulicy Piłsudskiego paliła się trawa na powierzchni około 2 arów. Pożar został szybko opanowany przy użyciu jednego prądu wody.
Dziś, 27 marca, strażacy z Wielbarka, Lesin i Szczytna interweniowali w Lejkowie. Tam przy jednej z posesji zapaliły się trawy na obszarze około 40 arów. Do podobnej interwencji doszło również w okolicach Dźwierzut.

SŁUŻBY APELUJĄ
Ogień na suchych terenach rozprzestrzenia się niezwykle szybko, szczególnie gdy sprzyjają temu warunki atmosferyczne, takie jak silny wiatr czy wysuszona roślinność. W takich sytuacjach płomienie mogą w krótkim czasie objąć pobliskie lasy lub zabudowania. Wypalanie traw powoduje również ogromne szkody w przyrodzie. W ogniu giną zwierzęta, które nie są w stanie uciec. Niszczeniu także ulegają gniazda ptaków oraz siedliska wielu gatunków zwierząt. Wysoka temperatura niszczy również mikroorganizmy znajdujące się w glebie, przez co ziemia traci swoje naturalne właściwości i staje się mniej żyzna.
Kary za wypalanie traw i spowodowanie pożaru mogą być bardzo surowe. W zależności od okoliczności sprawca musi liczyć się z różnymi konsekwencjami prawnymi:
- do 5000 złotych grzywny - w postępowaniu mandatowym przypadku popełnienia wykroczenia
- do 30 000 złotych grzywny - za naruszenie przepisów ustawy o ochronie przyrody
- nawet do 10 lat pozbawienia wolności - jeśli działanie sprawcy doprowadzi do pożaru zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w dużych rozmiarach
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33