Poniedziałek, 29 Kwiecień
Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty -

Rekord Polski Kingi Jackowskiej. Lekkoatleci Juranda najlepsi w województwie

Na stadionie UWM w Olsztynie odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików. Najmłodsi lekkoatleci z Warmii i Mazur rywalizowali ze swoimi rówieśnikami z województwa mazowieckiego. Nasz klub zdobył dwa złote medale i jeden brąz. Najważniejszy okazał się fenomenalny występ Kingi Jackowskiej, która ustanowiła nowy rekord Polski do lat 15 w rzucie dyskiem.

MKL Jurand Szczytno reprezentowała grupa siedmiorga zawodników: Kinga Jackowska, Blanka Karabela, Eryk Kryszyłowicz, Antoni Strzemieczny, Antoni Artych, Aleksander Szczepanek i Adam Herman.

Zgodnie z przewidywaniami rywalizację w pchnięciu kulą wygrali zarówno Kinga Jackowska wśród kobiet, jak i Eryk Kryszyłowicz wśród mężczyzn. Bardzo blisko podium, z wynikiem 11.57, był Antek Strzemieczny, który o prawie metr poprawił rekord życiowy, a do medalu zabrakło mu tylko centymetra. W rzucie dyskiem wśród chłopców Eryk zajął 5. miejsce, a Antek siódme, również ustanawiając rekord życiowy (30.35)

Ozdobą dnia i całych Mistrzostw był występ Kingi Jackowskiej w rzucie dyskiem. Specjalizująca się w pchnięciu kulą młoda miotaczka Juranda Szczytno w piątej kolejce posłała dysk na odległość 44.01, co było jej nowym rekordem życiowym i pozwoliło objąć prowadzenie w konkursie przed faworyzowaną Aleksandrą Cieszewską z Płońska.

To, co wydarzyło się w szóstej kolejce, przeszło najśmielsze oczekiwania wszystkich zgromadzonych na stadionie. Kinga w swojej ostatniej próbie uzyskała fenomenalną odległość - 48.87, poprawiając dotychczasowy rekord Polski U15, należący od 2014 do Ewy Różańskiej, aż o 275 cm.

W biegu na 300 metrów przez plotki rywalizowało dwóch naszych biegaczy. Świetnie spisał się Antek Artych, który ustanowił nowy rekord życiowy (41.36), zajął trzecie miejsce i zdobył brązowy medal. Na szóstym miejscu rywalizację zakończył Aleksander Szczepanek. W skokach dobrze spisała się Blanka Karabela (9. miejsce w skoku w dal, 11. miejsce w wieloskoku), a wśród chłopców 12. miejsce w wieloskoku zajął Adam Herman.

– Drużynowo zdobyliśmy 17 punktów, co pozwoliło zająć bardzo wysokie 4. miejsce w klasyfikacji końcowej. Trzy pierwsze miejsca zajęły kluby z Mazowsza, a zwyciężył AZS AWF Warszawa – relacjonuje trener Maciej Bukowiecki.

Olsztyńskie zawody były ostatnimi, które punktowane są w Systemie Sportu Młodzieżowego w tym roku. Po zsumowaniu wszystkich punktów zdobytych podczas tegorocznych Mistrzostw Polski U23, U20, U18 i MMM okazało się, że klub ze Szczytna był w tym roku najlepszy w całym województwie. Jurand przerwał nawet wieloletnią dominację KS AZS UWM Olsztyn.