Poniedziałek, 8 Sierpień
Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana -

Reklama


Reklama

Ks. Andrzej Preuss: Boże Narodzenie pesymizm, czy optymizm?


Mimo że ksiądz Andrzej Preuss już nie mówi i od tygodni przykuty jest do wózka, stara się żyć w miarę normalnie. Zgodził się na rozmowę z „Tygodnikiem Szczytno”. Tak, rozmowę. Dzięki nowoczesnej technologii, urządzaniu, które odczytuje ruch gałki ocznej może on pisać na komputerze. Ksiądz Andrzej podzielił się z nami swoimi rozważaniami na temat Bożego Narodzenia.Ksiądz Antoni De Mello napisał w książce „Modlitwa żaby” genialną opowiastkę – mówi ksiądz Andrzej Preuss. - „Stacja ratownicza”.

 

Przytoczę ją, bo pokaże ona pewien obraz:

Na skalistym brzegu, gdzie często można było spotkać wraki statków, kiedyś znajdowała się mała zrujnowana stacja ratownicza. Była to zwykła chatka, z jedną tylko łódką; garstka ludzi stanowiła załogę tej stacji. Byli pełni poświecenia, trzymając ciągłą obserwację na morzu, niewiele dbając o siebie i o swoje bezpieczeństwo, bez strachu idąc na ratunek w czasie sztormu, jeżeli tylko wiedzieli, że gdzieś nastąpiła katastrofa. W ten sposób ocalili wiele istnień ludzkich i stacja stała się sławna.

 

Wraz ze wzrostem sławy, rosło również pragnienie ludzi z sąsiedztwa, by zaangażować się w tę wspaniałą pracę. Wspaniałomyślnie ofiarowywali swój czas i pieniądze, a więc przyjęto nowych ratowników, kupiono nowe łodzie i ćwiczono nową załogę. Chatynkę zastąpiono wygodnym budynkiem, który mógł sprostać potrzebom ofiar. Oczywiście, ponieważ katastrofy morskie nie zdarzają się co dzień, dom ten stał się popularnym miejscem spotkań, pewnego rodzaju miejscowym klubem.


Reklama

 

Czas mijał, a członkowie stacji byli tak pochłonięci życiem towarzyskim, że mało interesowali się niesieniem pomocy, choć nadal paradowali w opaskach, głoszących ich hasło o ratowaniu życia. W gruncie rzeczy, jeśli kilka osób zostało naprawdę ocalonych, zawsze było o to wiele szumu i niezadowolenia, że są brudni i chorzy, i że niszczą dywany i meble.

 

Wkrótce towarzyskie zabawy klubu stały się tak liczne, a akcje ratunkowe tak rzadkie, że na jednym z posiedzeń klubu postawiono sprawę jasno — część członków nalegała, by powrócić do pierwotnych zadań i zajęć. Przeprowadzono głosowanie i ci podżegacze, którzy znaleźli się w mniejszości, poproszeni zostali o opuszczenie klubu i stworzenie nowej stacji.

 

Tak też uczynili — trochę dalej, w dół brzegu i nieśli pomoc z taką samą odwagą i bezinteresownością, że po jakimś czasie ich bohaterstwo przyniosło im sławę. Wtedy członkostwo powiększyło się, chatka została przebudowana... a ich idealizm został stłumiony. Jeżeli będziesz przypadkowo odwiedzać te strony, znajdziesz dziś sporo ekskluzywnych klubów rozsianych wzdłuż brzegu. Każdy z nich jest dumny z swoich narodzin i tradycji. Katastrofy morskie wciąż się zdarzają w tych stronach, ale nie wygląda na to, by ktoś się tym przejmował.

Reklama

 

- Czy nie jest tak, że w świecie substytutów – mówi ksiądz Andrzej Preuss. - Zamieniamy nie tylko towary na twory towaropodobne, ale także uczucia na uczuciopodobne? Tak samo dzieje się z naszą wiarą. Przenosimy tę wymianę na wiarę. I tak wymieniamy nasze doświadczenia, spotkania z Panem Jezusem na zwyczaje i tradycje. Chyba najbardziej tym procesem zostało dotknięte właśnie Boże Narodzenie. Wymieniliśmy spotkanie z narodzonym Jezusem na piękno kolęd, kolacji wigilijnej, obfitość prezentów. Zadam sobie i wam, bracia i siostry, jedno pytanie: czy ja czekam na narodzenie Dziecka – narodzenie Pana Jezusa, czy czekam na kolejne takie same święta? Wierzę, że wielu chrześcijan czeka na Chrystusa, ale czuję, że większość czeka jednak na tradycję. Tak, jak w przytoczonej opowiastce. Wymieniono odruch serca na dyskusję. Pewnie mój artykuł to część tej dyskusji. Gdybyśmy zakończyli ten artykuł w tym miejscu, to wiałoby pesymizmem, ale nasz Bóg taki nie jest...

 

Ks. Andrzej PreussKomentarze do artykułu

Wioletta

Tak mało jest na tym świecie takich wspaniałych ludzi jak ks.Andrzej Preuss. Jest to człowiek mądry,ciepły i dla wszystkich ludzi wzorem do naśladowania.

Zbigniew Prekiel

Jezu Ufam Tobie !

Konrad Obszański

Pamiętam proszę Księdza nasze spotkanie na Komunii i nigdy nie zapomnę. Cudowny człowiek, jedyny taki. Życzymy powrotu do zdrowia.

Joanna

Najwspanialszy ksiądz, którego znam. Prawdziwy,uczciwy kochał ludzi i bardzo pomocny....

Urszula Ślusarek

Kochany Księże Andrzeju, swoją obecnością i wrażliwością umacnia naszą wiarę chrześcijańską , Miłość plynaca z SERCA Dzieciątka Jezu napełnia nas dobrem i odwzajemnianiem tej miłości w relacji z drugim człowiekiem. Duch Święty umacnia w otrzymanych darach i uczy nas jak służyć otaczającym ludziom. Matka Boża niech nas obficie Błogosławi na każdą chwilę życia, a Święty Józef strzeże ogniska domowego.Dziekuje za przykład dzielnej postawy w walce z chorobą, za okazaną życzliwość. Bóg zapłać za wszelkie otrzymane dobro i dzielenie się Słowem Bożym.

Edyta

Dziękuję pięknie!!!

Wierni

Mądry człowiek. Dużo zdrowia dla księdza .

Katarzyna Filipowska

Księże proboszczu jest pan osoba która zasługuje na ogłoszenie pana świętym, ma ksiądz nie tylko dobre serce ????❤ale i czYsta dusze, tyle dobra, zawierzam księdza Pan Bogu i Matce wszystkich dusz, dużo zdriwka i nadziei na lepsze jutro dla nas wszystkich, szczęść Boże????

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Jakby Letkiewicz przebrał się za inkwizytora albo krzyżaka miało by to większy sens. Wierzący SS-man. Oni chodzili do kościoła, żeby je grabić.

  Taki Tam


  2022-08-05 12:21:08
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Nazistowskimi symbolami wytatuowani są bojownicy Azow, może ten \"człon\" z zespołu Hunter w ten sposób okazał swoją solidarność z ukraińskimi nazi-banderowcami?. Nie życzę sobie by ten squrwiel pokazywał się w Szczytnie....WON NA UKRAINU! Przypomnę ci pajacu z zespołu, że tu, w Polsce, w takich strojach nazistowscy Niemcy, mordowali moich rodaków, świnio.


  2022-08-05 12:10:16
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Torze, wstyd to obrażać innych. Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę. Słabo to wyglądało, a Szczytno nie pierwsze zwróciło na to uwagę. Letkiewicz niech nie ściemnia.

  Olek


  2022-08-05 11:43:57
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  szkoda, że Hans Kloss już nie żyje. Należało go niezwłocznie aresztować za noszenie hitlerowskiego munduru. W Szczytnie nie ominęła by ta przyjemność

  Jamka Lech


  2022-08-05 11:42:34
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Panie Letkiewicz dobrze pan wie, że nie pierwszy raz są pretensje o ten mundur. Dobrze wiecie, że niektórym środowiskom to nie pasuje, a wy gracie to samo. Jak się mówi A trzeba powiedzieć też B, a nie miotać się w tłumaczeniach. Niemcy mieli na klamrach historyczny napis, który nic dla nich nie znaczył, a wy ukazujecie ich jako gorliwych katolików, którzy walczą w imię Boga i porównujecie to z Radiem Maryja. Dla mnie słabo to wyglądało. A i jeszcze, może Pan Pardo powie o atmosferze w Kantata w związku ze śpiewanymi tekstami Huntera,


  2022-08-05 11:05:06
 • Czy narkotyki zalewają Wielbark?
  Głupie usmieszki jak się porusza temat narkotyków w mopsie w Wielbarku

  Ewa


  2022-08-05 10:51:05
 • 11 mln zł – tyle może kosztować nowa remiza
  Jasne, stać na to gminę. Nie zapomnijcie o sali na bankiety dla lokalnej elyty, jakie urządza się np. w czasie dożynek. No i przewodniczacy RG też strażak. Tylko słyszę, że nie będzie czym polewać: z ujęciu wody w Orżynach w kilku wsiach co kilka dni puste krany!!!

  sąsiad


  2022-08-05 10:50:41
 • Tężnia powstaje kosztem amfiteatru, Nauczycielskiej i Królowej Jadwigi
  Kiersikowski czy ty masz choć elementarną wiedzę o finansach miejskich czy tylko wiedzę poglądowa z Gawrzyjałki? Zgłaszane przez ciebie wnioski to wstyd ,,zgłaszam ale wycofuję\"

  Brak kompetencji radnego


  2022-08-05 09:19:22
 • Mazurska rybna wspólna sprawa, czyli budują raj dla wędkarzy
  Uważam ze incjatywa jest wspaniała Jeżdżę na te jeziora od conajmniej 30 lat i co rok jest gorzej .Świadomość wędkarza to jest podstawa ale i świadomość rybaków to tez bardzo ważna spraw Sam byłem świadkiem jak rybacy zabierali z jeziora z odłowu na zyzdroju dużym niewymiarowe szczupaki nie wspomnę o linach pełnych ikry i mlecza !!!! Wiec jak ma ta ryba się rozmnażać .Gdy zwróciłem uwagę odpowiedz była taka proszę do szefostwa a nie do nas. A przepraszam byłem świadkiem zarybiania jedna bańka od mleka szczupakami tak maleńkie ze okoń odrazu cześć wyciol Jeżeli ma być lepiej to niezbędne są częste kontrole wędkarzy ale i rybaków

  Zygmunt Zalewski


  2022-08-05 08:53:24
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Szczytno nie ma większych problemów? Wstyd na całą Polskę. A gdyby tak prześwietlić przeszłość członków rady miasta. Działalność w PZPR, ZNP( oczywiście okresu komuny), ZHP i ewentualnie służbę w Milicji. Coś by może się wyjaśniło ............ Są w Szczytnie zacne osoby, które sporo pamiętają.

  Tor


  2022-08-05 08:23:46

Reklama