Czwartek, 25 Lipiec
Imieniny: jakuba, Krzysztofa, Walentyny -

Reklama


Reklama

Jubileusz 650-lecia Dźwierzut. Odsłonięcie Tablicy poświęconej ks. Johannowi Samuelowi Gregoroviusowi


W niedzielę, 23 czerwca o godzinie 17:30, mieszkańcy Dźwierzut oraz goście będą mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowej uroczystości związanej z jubileuszem 650-lecia miejscowości. W kościele ewangelickim przy ul. Pasymska 23 odbędzie się odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej ks. Johannowi Samuelowi Gregoroviusowi, proboszczowi Dźwierzut w XVIII wieku oraz autorowi słynnego zbioru kazań "Postylla Polska".Ks. Gregorovius zasłynął swoim zbiorem kazań, który został wydany w Gdańsku w 1763 roku. "Postylla Polska" to dzieło, które zawiera 67 kazań i jest cennym świadectwem tamtejszych czasów.


Reklama

 

Reklama

Jedyny egzemplarz tego zbioru znajduje się w Bibliotece Narodowej, a na wniosek Parafii Ewangelicko-Augsburskiej z Pasymia, postylla jest dziś dostępna również w Bibliotece Cyfrowej Polona.

 

- Zapraszam na uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej ks. Gregoroviusowi, która jest częścią obchodów jubileuszu 650-lecia Dźwierzut. To nie tylko okazja do uczczenia pamięci wybitnego proboszcza, ale także inauguracja XXVII Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej - mówi Witold Twardzik, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pasymiu.

 

Po odsłonięciu tablicy, uczestnicy będą mogli wziąć udział w koncercie inauguracyjnym, podczas którego wystąpią:

  • prof. dr hab. Elżbieta Rosińska (akordeon),
  • dr Mirosław Pachowicz (fagot),
  • Chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Nidzicy pod dyrekcją Marcina Bąkowskiego.

 

Wydarzenie to jest doskonałą okazją do wspólnego świętowania, a także do pogłębienia wiedzy o historii Dźwierzut i jego znaczących postaciach. Zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w tej wyjątkowej uroczystości, aby razem uczcić 650-lecie naszej miejscowości.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama