Sobota, 30 Wrzesień
Imieniny: Michaliny, Michała, Rafała -

Reklama


Reklama

Czy wojsko odbuduję dawną potęgę Wielbarka? Czy to miasteczko ponownie będzie większe od Szczytna?


Przez 200 lat Wielbark był największym miastem w obecnym powicie. Większym od Szczytna. Czy za sprawą wojska, które chce utworzyć tam jednostkę w sile brygady ponownie tak się stanie? Plany są zaawansowane, bo Agencja Mienia Wojskowego ma wybudować bloki mieszkalne dla żołnierzy. Właśnie finalizowany jest zakup gruntów na ten cel od gminy.Te działania potwierdza burmistrz Grzegorz Zapadka.

 

- Rzeczywiście Agencja zwróciła się do nas z takim zapytaniem, zainteresowana jest działką o powierzchni hektara, może półtora – mówi burmistrz. - Mamy przygotowany już taki teren, ale na razie nie chcę zdradzać, w którym miejscu Wielbarka on się znajduje – dodaje i mówi, że obowiązuje go tajemnica handlowa. Armia za grunt będzie musiała zapłacić jakieś 30-40 zł za metr kwadratowy.

 

Rozmowy są zaawansowane. W pierwszym etapie mają powstać dwa lub trzy bloki po 4 mieszkania. Inwestycja miałaby być zrealizowana w ekspresowym tempie dwóch lat.


Reklama

 

Do Wielbarka miałoby sprowadzić się około 4 tysięcy żołnierz. To siła brygady.

 

- Osoby, które się na tym znają, przewidują, że 20-25 procent żołnierzy zamieszkałoby u nas na stałe z rodzinami – mówi Grzegorz Zapadka. - Tak działo się w innych regionach Polski. Przybyło by nam 1000 rodzin, około 3000 mieszkańców. To ogromna szansa, ale też wyzwanie dla Wielbarka. Oby tak się stało.

 

Dziś gmina Wielbark ma około 6500 mieszkańców, samo miasteczko 3200.

Reklama

 

- Ale przez 200 lat, do 1890 roku to właśnie Wielbark, był największym miastem w obecnym powiecie – przypomina burmistrz Grzegorz Zapadka. - Nie sądzę, abyśmy ponownie wyszli na prowadzanie w tej rywalizacji, ale jak widać historia zatacza koło. Kto wie, co przyniesie przyszłość.

 

Dla porównania Szczytno ma obecnie około 22000 mieszkańców.Komentarze do artykułu

Julka

Wszystko pięknie rozwijamy się gmina pieknieje tylko jeden PROBLEM nie znika NARKOTYKI.Nikt z tym problemem nic nie robi wszystko pod dywan się zamiata może czas aby dywan porządnie wytrzepać.Sam problem narkomani nie zniknie może panie Burmistrzu i cała rado miasta Wielbark czas się wziąć za ten problem chyba że macie na to wywalone co się dzieje z naszą młodzieżą.Przydalo by się panie Burmistrzu zostawić po sobie że jednak miałeś wpływ na to że próbowałeś coś z problemem zrobić.Troche było szumu coś zaczęło się dziać spotkania z młodzieżą rodzicami i znowu cisza a problem z NARKOTYKAMI nie zniknął.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • W drodze do marzeń. Przyszła mieszkanka Rudki walczy o sukces na Mistrzostwach Europy we Fryzjerstwie
  Żenujące. Pani fryzjerka buduje się w Rudce a wiadomo że trzeba mieć pieniądze aby kupić tam działkę....mąż jedzie do Holandii i za jedną tygodniówkę może bez problemu swoje małżonce wysłać 500 euro na bilet do Finlandii... każdy z nas ma marzenia i spełnia je nie licząc na zrzutki czy składki...czy Pani fryzjerka będzie potem dającym jej swoje pieniądze robiła fryzury za darmo? W Szczytnie ludzie składają się na chore dzieci ,pieką ciasta i dają je na licytację a tu kobieta w siłę wieku ,mąż w sile wieku ,oboje mają fach w ręku i proszą o datki? Pani fryzjerka za jeden zabieg na włosach może skasować 400 zł i kobiety które chodzą po salonach fryzjerskich na zabiegi laminacji,saunę czy inne podobne tyle płacą... niektórzy ,a nawet sporo ma marzenie żeby starczyło im na życie od 1-go do 1-go....

  Iga


  2023-09-28 20:19:36
 • Były dziennikarz TVP: idźcie na wybory! Rozmowa z Maciejem Wróblem
  To tzw ślizgacze już wszędzie był.

  Artur Ansjon


  2023-09-28 17:46:40
 • Przełomowa chwila dla seniorów w Szczytnie. Budynek przy ul. Pułaskiego 10 w nowym świetle! 2 mln zł na kapitalny remont już w drodze!
  Marian, przyszła jesień czas na wykopki. Przestań zajmować się sprawami o których nie masz pojęcia. Środki z dofinansowania biorą się z programów jakie są dostępne, a więc jeżeli jest program na remont czy modernizację to nie wybudujesz z nich nowego budynku. Można nie brać pieniędzy na remont i czekać tak jak proponujesz na programy związane z budową nowych budynków i to nie mieszkalnych ale takich programów chyba nawet nie było więc nie byłoby nigdy budynku dla seniorów. Bierze się to co można, a to co by się chciało nie zawsze jest dostępne. Przypominam że część bezradnych radnych niedawno chciało remontować ten obiekt ze swoich tzn. miejskich funduszy. Dobrze że do tego nie doszło.

  ja


  2023-09-28 07:16:28
 • Wojenka o działki nad Marksobami
  Najpiękniejsze jest to, że \"Letnicy\" sami wykupili działki (w Marksewie) w taki sposób, że do jeziora tam praktycznie nie dojdziesz, a protestują, że sprzedaż jednej \"małej\" działeczki \"zabierze\" dostęp do jeziora - dla mnie czysta hipokryzja (w myśl zasady \"ja mam, a Tobie nie dam\" - patrz nie pozwolę, buhahahaha) Skądinąd Pan Wójt musi mieć środki na inwestycje, więc ... sprzedaje nieruchomości. Co w tym dziwnego? ... No fakt, dziwne jest jednak to, że w miejscu gdzie leży \"kość niezgody\" nie sprzedano działki już jakieś 40 lat. No, a jeszcze ciekawsze jest to, że np. do innej wioski wodociąg doprowadzony był np. za środki \"pozyskane w ramach programu\" i dofinansowanie było np. 90%\", a w Marksewie woda jest/będzie za środki \"samej wioski\" (tu nie trzeba się wysilić, żeby podanie napisać, coby dostać dofinansowanie, itp., tu można zwyczajnie sprzedać, patrz dofinansowanie 0,00%, buahahahahaha) - czysta ekonomia, buahahahaha. Swoją drogą prawie 500 zł za metr kwadratowy to prawie jak na Manhattanie. Kończąc, trzeba powiedzieć jasno, chcieliście mieć wodę w Marksewie, to macie wodę, ale do \"wody\" nie dojdziecie.

  Wyborca z wyboru


  2023-09-28 04:46:40
 • „Bitwa o remizy” – rząd sfinansuje modernizację remiz strażackich. Najważniejsze kryterium? Frekwencja w nadchodzących wyborach
  I tak wam rozdawnictwo naszych pieniędzy, podła zmino nic nie pomoże, mamy was już serdecznie dosyć!!!!!

  Polak


  2023-09-27 19:02:36
 • Przełomowa chwila dla seniorów w Szczytnie. Budynek przy ul. Pułaskiego 10 w nowym świetle! 2 mln zł na kapitalny remont już w drodze!
  To może Burmistrz Mańkowski pochwali się co konkretnie robił aby pozyskać środki? Ten człowiek tylko dużo gada a nic nie robi. Szkoda tylko że seniorzy jak pokazuje doświadczenie są tak łatwowierni i wierzą jemu oraz tym dziwnym radnym. Kolejna fatalna decyzja tego całego grona. Zamiast postawić od podstaw nowy parterowy budyneczek dla seniorów i innych organizacji będą klecić starą ruderę!!! Czy nikt w tym mieście nie potrafi logicznie myśleć!!! Tragedia!

  marian


  2023-09-27 13:53:49
 • Kłusownik z gminy Dźwierzuty ujęty przez funkcjonariuszy Straży Rybackiej
  Ale sukces straży Rybackiej że aż trzeba w prasie się tym pochwalić. Dziadka \"wielkiego przestępcę\" na rybach dorwali, który kilka rybek na obiad chciał złowić gdyż mizerna emerytura nażycie nie wystarczała. Wnioskuję by do prezydenta o ordery wystąpić!!!

  emryt


  2023-09-27 12:36:06
 • Kłusownik z gminy Dźwierzuty ujęty przez funkcjonariuszy Straży Rybackiej
  Bandziora nie mogą złapać , ale dziadka z wędką to proszę bardzo aż artykuł powstał

  Ona


  2023-09-27 12:35:03
 • Przełomowa chwila dla seniorów w Szczytnie. Budynek przy ul. Pułaskiego 10 w nowym świetle! 2 mln zł na kapitalny remont już w drodze!
  Ucieszyła mnie bardzo ta wiadomość że może wreszcie coś się ruszy w tym zakresie. Jednocześnie dziwi mnie że mimo tylu prub pozyskania środków na w/w remont, nigdy nie było pieniędzy. Raptem przed samymi wyborami kasa się znalazła i to w pokaźnej kwocie (kiełbasa wyborcza), to może niech wybory będą co roku. Dziwny jest ten świat, jak śpiewał Czesław Niemen. Pozdrawiam.

  senior


  2023-09-27 10:46:14
 • Kłusownik z gminy Dźwierzuty ujęty przez funkcjonariuszy Straży Rybackiej
  Zuchy! Dziadka złapać to jest sztuka...

  wolf


  2023-09-27 08:33:51

Reklama