Sobota, 22 Czerwiec
Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza -

Reklama


Reklama

Burmistrzowie i wójtowie „przesiąda się” na taczki. Będą handlować węglem?


Nie spodziewałem, że przyjdzie mi kupić taczkę, łopatę i sprzedawać węgiel – mówi burmistrz Szczytna Krzysztof Mańkowski. - Tego chce rząd. To jakieś nieporozumienie. Wtorkowe „Wiadomości” podały informację, że samorządy mają sprzedawać tańszy węgiel. Na efekt nie trzeba było długo czekać. - Mieliśmy już pierwszy telefon, gdzie powstanie u nas taki punkt – mówi Barbara Trusewicz, wicewójt gminy Dźwierzuty.


  • Data:

Naprawdę nie wiemy, czy śmiać się, czy płakać z tego pomysłu – mówią samorządowcy z naszego powiatu. - Takie słowa rzucane w ogólnopolskich mediach mogą wprowadzić sporo zamieszania.

 

- Węgla nie ma, a ludzie są zdesperowani – dodaje Barbara Trusewicz, wicewójt gminy Dźwierzuty. - We wtorek odebraliśmy telefon od pani, która wprost zapytała nas, kiedy uruchomimy taki punkt, i jaka będzie cena węgla. Ale samorządy nie mają narzędzi do takich działań.

 

- Nie mamy też skąd wziąć węgla. Rozmawialiśmy z wieloma firmami, ale potencjalni dostawcy boją się do takich przetargów przystępować, bo sami nie wiedzą, czy węgiel będą mieli i w jakiej cenie. A w umowach musielibyśmy zawrzeć przecież kary za niewywiązanie się z dostawy. Patowa sytuacja – dodaje. - Inna rzecz, że nie jesteśmy do takich działań przygotowani infrastrukturalnie. Ten pomysł, to jedna wielka niewiadoma, która może wywołać dodatkowe, niepotrzebne nerwy u mieszkańców.


Reklama

 

Pomysłem rządu zniesmaczony jest też burmistrz Szczytna Krzysztof Mańkowski.

 

- Czegoś takiego się nie spodziewałem – mówi. - Mam kupić taczkę i łopatę, utworzyć skład węgla i go sprzedawać albo grozi miastu zarząd komisaryczny. Widziałem ten materiał w telewizji. Skąd my mamy wziąć ten węgiel, skoro go po prostu nie ma? A jeśli jest, to dać go handlującym i temat zamknąć, nie straszyć ludzi. Roboty się nie boję – dodaje. - Jeśli trzeba, to będę jeździł taczką. Pomóc biednej kobiecie, czy nawet 10 to rozumiem, jest to do zrealizowania, ale zapatrzeć w węgiel 23 tysięcy osób, tak jak w przypadku naszego miasta, to już chyba nieporozumienie. Samorządy nie mają takich możliwości – dodaje.

 

Reklama

Samorządowcy pytają też, czy przepisy pozwalają na to, by spółki miejskie mogły kupić węgiel i potem go sprzedać? Jaki będzie termin płatności? Która spółka ma potrzebną infrastrukturę i kto zapłaci za realizację tego zadania? Co na to prawo zamówień publicznych, regulaminy wewnętrzne urzędów?

 

- Pytań jest naprawdę wiele, a takie informacje tylko budują nerwy wśród mieszkańców, którzy naprawdę boją się, że tej zimy nie będą mieli czym się ogrzać – dodają samorządowcy z naszego powiatu.Komentarze do artykułu

Śmieszek

Radni do taczek z węglem! Niech go dowiozą osobiście każdemu, kto potrzebuje! Podobno chcą służyć swoim wyborcom!

Szczytnianin

Przede wszystkim, beznikowy bezpłciowcu, nigdy nie dopuściłbym do zagrożenia życia obywateli i przyjął taką politykę jak Orban. W tej chwili to zagrożenie życia jest faktem, bo nie dosyć, że brakuje węgla, to nie będzie też gazu, Tauron już wypowiada umowy. Samorządy w sytuacji realnego zagrożenia życia mieszkańców, mają prawo podjąć decyzje kolidujące z wytycznymi antypolskich szumowin, które z premedytacją doprowadziły do tego, co się dzieje. Biedny ten nasz kraj jest właśnie przez takich jak Ty.

do Szczytnianin

Ciebie z Twoim rozumem to zarząd komisaryczny zastąpiłby po jednym dniu rządów. PIS tylko na takich czeka i takich właśnie potrzebuje. Biedny ten nasz kraj.

obywatel

Poczytajcie sobie o zadaniach gmin. Wyjście poza obowiązujący schemat będzie ewidentnym zlomaniem prawa. Na to właśnie czekają Pisiory z \"zerem\" na czele żeby przejąć te samorządy gdzie przegrali wybory. W pażdzierniku się rządowi przypomniało że nie ma węgla. Dobre. Samorządy niech służą mieszkańcom nie rządowi. Rząd jak sobie nie radzi to na taczki i na Białoruś a nie obciążać samorządy swoim nieudacznictwem (koszty - pracownicy, sprzet, place na składowanie) Oni będą + rozdawć a my mamy dokladać do ich niudacznictwa.

normalny obywatel

Szary obywatelu,( faktycznie jesteś szary) czego ty oczekujesz, że burmistrz czy wójt będzie ci na posesję taczką węgiel woził. Zastanów się chłopie, pomyśl trochę, jak jeszcze potrafisz. Rządowi nieudacznicy narobili wielkiego bałaganu a teraz winę i brudną robotę chcą zwalić na samorządy, niestety ale taka jest smutna prawda!

szary obywatel

No tak, jak trzeba wziąć się do roboty i pomóc ludziom (nie rządowi!), to lament. Toć my jesteśmy od rządzenia, zrobienia jakiejś inwestycji raz na rok, no i organizowania imprez, festynów, dożynek itd.

Szczytnianin

Naprawdę taki inteligentny człowiek, jak Pan Burmistrz, nie wie co zrobić!? To może ja podpowiem, proponuję go kupić zza wschodniej granicy, skąd Polska pokrywała do lutego, tego roku, 70% zapotrzebowania, zanim krzywomordy Morawicek nie zerwał umów na dostawy. Każdy samorząd ma prawo, z poparciem lokalnego społeczeństwa, pokazać środkowy palec tym szmatom z Wiejskiej i wbrew ich NAKAZOM, olać pedalsko-unijne sankcje, wyniszczające nie Ruskich, tylko NAS, i podpisać stosowne umowy na dostawy węgla od Ruskich. Jeżeli Burmistrz i radni mają pełno w gaciach, to chętnie ich zastąpię i pokażę, jak być mężczyzną, bo pozować do zdjęć, to byle głupek potrafi....a za chwilę skończy się dodatkowo gaz ziemny i żywność. Ja Wam to poparcie daję, ja i dziesiątki tysięcy ludzi, którym grozi śmierć z wychłodzenia lub głodowa....pytanie, czy pan Burmistrz i radni, mają jaja, czy potrafią tylko złośliwie pier...olić o taczkach i łopatach?

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama