Jolanta Augustowska, sołtys Narajt, pokonała dwóch konkurentów i zwyciężyła w inauguracyjnej konkurencji, którą przygotowano na tegoroczne dożynki w gminie Pasym. Nieprzychylna pogoda nie pozwoliła na zorganizowanie tradycyjnego korowodu, ale poza tym... Poza tym nic nikomu nie przeszkadzało w dobrej zabawie.
Jak na święto plonów przystało, nie mogło podczas uroczystości zabraknąć sztandarowych elementów. Przeprowadzono więc konkursy sołeckich stoisk oraz dożynkowych wieńców. Do pierwszego stanęły tylko dwa sołectwa: Narajty i Grzegrzółki. Zwyciężyły Narajty i to one będą reprezentowały gminę podczas dożynek powiatowych. Będzie im towarzyszyło Tylkowo, które z kolei wygrało w kategorii wieńców. - Niezależnie od zajętego miejsca wszystkie uczestniczące w konkursach sołectwa otrzymały nagrody finansowe – mówi burmistrz Cezary Łachmański.
Nowością był konkurs „O Złoty Kłos”, mający głównie charakter quizu. W finałowej trójce znaleźli się: Jolanta Augustowska, sołtys Narajt, Zbigniew Kaczmarczyk z Michałek oraz Karol Śledziewski z Gromu. Panowie okazali się dżentelmenami i dali się pokonać jedynej białogłowie w ich gronie.
Starostami tegorocznych gminnych dożynek w Pasymiu byli Joanna i Jacek Młodzińscy z Elganowa, którzy utrzymują hodowlane stado krów mlecznych (około 50 sztuk) przy wsparciu 40 ha gruntów. Gospodarstwo rolne, które pan Jacek przejął po ojcu, prowadzą od początku lat 90. ubiegłego stulecia. Nie zniechęcił ich nawet ubiegłoroczny pożar, który strawił starą oborę i nadwerężył nową. Nie zniechęcił, bo w odbudowie pomogli sąsiedzi i inni mieszkańcy gminy, a wsparcie i życzliwość ludzi zawsze działa mobilizująco.
Po raz trzeci z rzędu podczas pasymskich dożynek zaprezentował się zespół muzyczny o wciąż nieodgadnionym artystycznym image. Za to o bardzo wyrazistym samorządowo-politycznym. Skład tej niezwykłej kapeli, o nazwie „Wędzone Węgorze” stanowią bowiem: Cezary Łachmański – aktualny burmistrz Pasymia (gitara basowa), Arkadiusz Młyńczak – aktualny skarbnik miasta Pasym (gitara, śpiew), Andrzej Modzelewski – aktualny dyrektor Szkoły Podstawowej w Gromie (śpiew), Wiesław Nosowicz – były burmistrz Pasymia i obecny radny (gitara) oraz gościnnie Marian Kurowski – wicewójt gminy Węgierska Górka, partnerskiego samorządu Pasymia.
Wśród oficjalnych gości nie zabrakło władz samorządowych szczebla wojewódzkiego, ale przede wszystkim przedstawicieli zaprzyjaźnionych z Pasymiem samorządów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Dla odmiany publiczności nie bawił tym razem folklor z zaprzyjaźnionej Ziemi Żywieckiej a z pobliskiego Nowego Sącza. Ukoronowaniem dożynek – obowiązkowo – była część artystyczna, „pod kolor” wypełniona rytmami disco polo.
Fot. Zbigniew Gołda
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33