Poniedziałek, 23 Maj
Imieniny: Emila, Neleny, Romy -

Reklama


Reklama

Zanim nastała złotówka... - muzealne eksponaty


Tym razem prezentujemy ze zbiorów numizmatycznych naszego muzeum złotą monetę o nominale 2 dukatów z 1655 roku bitą w mennicy praskiej za panowania cesarza Ferdynanda III Habsburga (1608-1657).Dukat to złota lub srebrna moneta używana w Europie od późnego średniowiecza do początków XX wieku. Nazwa monety wywodzi się ze średniowiecznej łaciny, w której słowo ducatus miało oznaczać „monetę księcia” lub „monetę księstwa”.

 

Pierwszym władcą, który od 1140 r. wybijał dukaty ze srebra z użyciem terminu „ducatus”, był Roger II – król Sycylii oraz książę Apulii i Kalabrii, a także inni władcy normańscy.


Reklama

 

W prezentowanej monecie awers przedstawia prawy profil cesarza Ferdynanda III z wieńcem laurowym na głowie. W legendzie: "FER * III * DG * R * IMPERATOR * SA" (Ferdynand III dzięki łasce Boga Cesarz).

 

Natomiast na rewersie znajduje się herb świętego cesarstwa rzymskiego przedstawiający dwugłowego koronowanego orła z tarczą na piersi. Na tarczy herb Czech.

W legendzie: "MIAE REX 1655 GER HVN BOHE" (Król Niemiec, Węgier, Czech).

Reklama

Dukat tuż przy rancie ma widoczną wybitą dziurkę - najprawdopodobniej został potraktowany przez poprzedniego właściciela jako medalion.

Obecnie moneta została użyczona na wystawę pt. „Działdowo – miasto i ludzie dawnego pogranicza” do Muzeum Pogranicza w Działdowie.

Klaudiusz Woźniak. Muzeum Mazurskie w Szczytnie

 Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama