Czwartek, 6 Październik
Imieniny: Flawii, Justyna, Rajmunda -

Reklama


Reklama

Zamek odkryje swoje tajemnice w kwietniu


Na kwiecień zaplanowane jest uroczyste oddanie do użytku rewitalizowanych ruin zamku krzyżackiego w Szczytnie. Wstępnie zaplanowano to na 23 kwietnia. - Termin może jednak ulec zmianie, bo pandemia wprowadza wiele niepewności i ograniczeń – wyjaśnia Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna.Ruiny zamku w Szczytnie mają stać się jedną z ważniejszych atrakcji w województwie i przyciągnąć do naszego miasta turystów. Wstępne założenia mówią o tym, że rocznie sam zamek powinien wygenerować ruch na poziomie minimum 30 tysięcy osób. Inwestycja ruszyła jeszcze za kadencji poprzedniej burmistrz - Danuty Górskiej. Na ostatniej sesji o jej szczegóły dopytywali radni Rafał Kiersikowski oraz Aleksandra Kobus-Drężek. Interesowały ich głównie możliwe opóźnienia, finanse projektu i plan zagospodarowania zrewitalizowanych ruin.


Reklama

 

Na ich pytanie pisemnie odpowiedział burmistrz Mańkowski. Z odpowiedzi wynika, że zakres prac i harmonogram idzie zgodnie z zawartą umową z 26 października 2017 roku o dofinansowanie tej inwestycji przez Urząd Marszałkowski.

 

- Nie wszystko przy tak ogromnej inwestycji da się przewidzieć, dlatego pewne zmiany się pojawiają, ale nie jest to nic nadzwyczajnego – uspokaja burmistrz Mańkowski. - Rewitalizacja poprzedzona była badaniami archeologicznym, podczas których wykopano sporo artefaktów, a przy pracach budowlanych natrafiano na koleje. To też przyczyniło się do zmiany kosztów.

 

Szacuje się, że cała inwestycja powinna zamknąć się kwotą około 16 mln zł z czego 9,7 mln zł to unijne dofinansowanie. Jej ostateczny koszt powinien być znany do 19 marca, bo tego dnia mają zakończyć się wszystkie prace. Niewykluczone jednak, że to zakończenie nieco się opóźni, bo wykonawca poprosił o wydłużenie terminu. Władze miasta czekają na decyzję marszałka, który prace dofinansowuje.

 

Jak będą wyglądały „nowe” ruiny? Będą podzielone na część ogólnodostępną, podziemia oraz sale: wystawową całoroczną oraz edukacyjno-wystawienniczą zadaszoną, które będą wyposażone w multimedialne nowości, aby uatrakcyjnić zwiedzanie ruin. W podziemiach znajdzie się sala rycerska oraz toalety, które będą też obsługiwały plażowiczów. Wygospodarowano również przestrzeń do organizowania różnego rodzaju eventów, czy niewielkich koncertów do 100 osób.

Reklama

 

Ruiny otoczone zostaną też fosą, a dostać się do nich będzie można na przykład kładką od ulicy Spacerowej. Niewykluczone, że po 5 latach w jednej z sal pojawi się restauracja. Zaplecze pod takie przedsięwzięcie jest przygotowane. Dlaczego dopiero po pięciu latach?

 

- Bo to wynika z ciągłości unijnego projektu – mówi Katarzyna Hrybek, naczelnik odpowiedzialna za tę inwestycję. - Przez 5 lat nie można na tym majątku prowadzić działalności komercyjnej, zarobkowej.

 

Z naszych informacji wynika, że ewentualna restauracja będzie miała w ruinach też swój taras widokowy.

 

- Bez wątpienia będzie to jedno z fajniejszych miejsc w naszym mieście – przekonuje Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna.

 

Nie wykluczone, że w salach wystawienniczych ruin pojawią się też wykopane tam artefakty. Jakie dokładnie tajemnice kryją ruiny zamku? Tego nie będziemy zdradzać. Zachęcamy do odwiedzin tego miejsca już w kwietniu. Będzie można odkryć je na nowo.

 

Fot. Kacper StepokuraKomentarze do artykułu

mieszkaniec

Każdy potrzebuje czegoś innego. Zapewne dobrze byłoby gdyby było to czego Ty Danson potrzebujesz ale co wtedy z pozostałymi?

Danson

Śmieszne są inwestycje w Szczytnie a to czego potrzebują mieszkańcy to nie ma

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  Panie Połukord, podobno Pan też posiada herb. Czy może się Pan nim pochwalić publicznie?

  Ciekawy


  2022-10-05 17:07:00
 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  A miałem nadzieję, że p. Połukord nie stanie do walki z opinią publiczną. Ale skoro tak, to zabiorę głos po raz drugi. Być może nie zrobiłbym tego, gdyby p. Połukord nie przytoczył przykładu herbu Szczytna na powtarzalność pewnych motywów herbowych. A zatem. Proszę mieć pretensję do publikatora, który nazwał Pana autorem herbu Rekownicy. Można byłoby sprostować od razu, że to nie herb, a logo (wówczas nie byłoby dyskusji). I tu jest właśnie to, co mnie zdetonowało. Jak można porównywać historycznie ukształtowane herby - naszego miasta, czy też innych miast wymienionych przez Pana, które posiadają herby podobne do naszego (proszę zwrócić uwagę, gdzie są one położone) - do produkowanych obecnie \"herbów znaków\" miejscowości, które dość świeżo uzyskały status miasta, a w związku z tym czerpią motywy z herbów już istniejących. Niemniej - czy to logo, czy to herb Rekownicy - nie jest to oryginalny projekt, z czym Pan się może zgadzać, albo nie. PS. jednak umie Pan szukać obrazem.

  Taki sobie czytelnik


  2022-10-05 15:56:12
 • Policjanci „wyłapują” narkotyki w Wielbarku
  Nareszcie się za to wzięli. Może już przestaną przymrużac oczy na to co się tu dzieje

  Wielbarszczanka


  2022-10-05 14:52:57
 • Czy grozi nam powtórka Czarnobyla? Do Szczytna dotarły tabletki z jodkiem potasu
  elektrownie ukraińskie sa oddalone ponad 1000km, Czarnobyl był blisko. są to reaktory zupełnie inne niż tamten. sianie paniki. żeby ludzie nie widzieli szwindla z węglem.

  Waldi


  2022-10-05 10:20:16
 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  Kilka słów wyjaśnienia. To był konkurs na logo (ZNAK GRAFICZNY) z następującym wymogiem: logo musi być tematycznie powiązane z rybami, z rybołówstwem. Pisał o tym TSz: https://tygodnikszczytno.pl/Rekownica_chce_miec_logo-n11341.html?fbclid=IwAR3Y7WP_C6U1MEkI1SLhjDKC5EyA0i-NQIkR1BLlu7Zd4CeQN8G-c0PWxvY Zwyciężył znak graficzny o formie, czyli wyglądzie - herbu, powtarzam ZNAK GRAFICZNY. „Imć Pan Zagłoba” skopiował i wkleił ogólnie dostępny tekst nie mający zastosowania do znaków graficznych, a dotyczący heraldyki. Panowie (Panie) „O ja” i „ja też” wyjaśniam Wam: wiele symboli powtarza się w herbach, ryba jest w np. herbie Kobylanki, a czy jest takich herbów aż 20 to nie wiem, była prośba o przesłanie tych pozostałych 19 i nie została do tej pory zrealizowana. Powtarzanie się elementów w herbach jest normalnością. Przykładowo herb Szczytna z racji zawierania jelenia podobny jest do herbu Złotowa, Piły, Jeleniej Góry, Rzepina, powiatu brodnickiego, Nowej Słupi itd. Dlaczego zaprojektowałem taki ZNAK GRAFICZNY? Wymagano, aby zawierał elementy związane z rybactwem. W moim projekcie rybactwo symbolizuje ryba (płoć) i woda jednego z trzech jezior położonych wokół Rekownicy (Konik, Rekowe, Głęboczek) o kolorze niebieskim. Dodałem do tego trzy świerki symbolizujące lasy roztaczające się wokół Rekownicy, umieszczając je na tle słonecznego nieba (żółte tło). Próbowałem jeszcze umieścić symbole grzybów z których słyną lasy wokół Rekownicy, ale burzyło to kompozycję i powodowało chaos graficzny i dlatego odstąpiłem od tego. Aż dziwne, że sprawa na pozór banalna, a wywołała tyle komentarzy - emocji. Czyżby komentarz „Anny” był zasadny ? Pozdrawiam Panią i wyjaśniam czemu nie spotykamy się: sunia nie może odbywać takich spacerów jak dawniej ze względu na stan zdrowia.

  Krzysztof Połukord


  2022-10-05 09:59:41
 • Czy grozi nam powtórka Czarnobyla? Do Szczytna dotarły tabletki z jodkiem potasu
  Ja tam jestem rozczarowany, liczyłem na jakieś szczepionki Pfizera chroniące w 100% przed promieniowaniem.

  ehhh


  2022-10-04 21:38:42
 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  Komentarz Nick Cage do Anny: to nie wypada aby mężczyzna, mający kobiety w domu córkę i żonę, zachowywał się tak niestosownie wobec kobiety, przeginasz Panie T.S.

  Obserwator


  2022-10-04 21:02:53
 • Basen ruszy we wrześniu. Kto będzie mógł z niego korzystać?
  Do Macx; To jedź a nie się unosisz

  Kuba


  2022-10-04 18:01:06
 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  Anka weź polopirynę, tylko już nie doodbytniczo a normalnie. Nie pomoże, ale będziesz miała co robić.

  Nick Cage


  2022-10-04 15:49:23
 • Dino i Biedronka wbijają się do Dźwierzut (zdjęcia)
  A te prywatne grunty to kogo? Szydlika czy kogoś z radnych? :)

  marian


  2022-10-04 13:46:27

Reklama