Czwartek, 25 Lipiec
Imieniny: jakuba, Krzysztofa, Walentyny -

Reklama


Reklama

Wzruszający powrót do przeszłości: Jan Samuel Gregorovius doczekał się pamiątkowej tablicy (zdjęcia)


Niedziela, 23 czerwca, w Dźwierzutach była pełna wzruszeń. Po bez mała trzech stuleciach Jan Samuel Gregorovius, miejscowy pastor i autor „Postylli polskiej...”, doczekał się pamiątkowej tablicy. Uroczystość odbyła się w ramach obchodów 650-lecia Dźwierzut, w kościele ewangelickim w Dźwierzutach.W Dźwierzutach, niedzielne uroczystości przyniosły mieszkańcom oraz zaproszonym gościom wiele emocji. Jan Samuel Gregorovius, kaznodzieja i autor "Postylli polskiej...", po prawie trzystu latach został uhonorowany pamiątkową tablicą w swojej rodzinnej miejscowości. Wydarzenie odbyło się w kościele ewangelickim w Dźwierzutach i było częścią obchodów 650-lecia Dźwierzut, zorganizowanych przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Pasymiu.

 

Odsłonięcie tablicy uświetnił występ Chóru Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Nidzicy pod dyrekcją Marcina Bąkowskiego. Wzruszający moment przepełnił serca zgromadzonych, oddając hołd pamięci Gregoroviusa.


Reklama

 

Po ceremonii, marszałek Sylwia Jaskulska wraz z pastorem Witoldem Twardzikiem zainaugurowali XXVII Pasymskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej Pasym-Dźwierzuty 2024. Koncert na akordeon i fagot, wykonany przez prof. Elżbietę Rosińską i dr. Mirosława Pachowicza, dostarczył niezapomnianych wrażeń muzycznych.

 

Na uroczystości obecni byli przedstawiciele lokalnych władz, w tym wicewójt Gminy Dźwierzuty Jolanta Łomiak, członkowie parafii oraz melomani muzyki kameralnej. Obchody te przypomniały o bogatej historii regionu i znaczeniu dziedzictwa kulturowego, które łączy przeszłość z teraźniejszością.

Reklama

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu „Tygodnika Szczytno”. Więcej ciekawych informacji, i znacznie wcześniej, przeczytasz w papierowym wydaniu "Tygodnika Szczytno". Zachęcamy do lektury. „Widzimy się” w każdy czwartek. Tygodnik dostępny jest w sklepach: sieci Intermarche, Stokrotka, Delikatesy Centrum, Biedronka, Dino, Lidl... oraz niemal w każdym wiejskim sklepiku w naszym powiecie. „Tygodnik Szczytno” - to się czyta.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama