Poniedziałek, 8 Sierpień
Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana -

Reklama


Reklama

Wprowadzili szpital XXI wieku


Ponad 40 mln zł zainwestowano w ostatnich trzech latach w szpital powiatowy w Szczytnie. Dzięki temu placówka wyrasta na jedną z ważniejszych w regionie. Chwalą się nią i politycy związani z rządem, i samorządowcy. We wtorek konferencję prasową zorganizowali starosta szczycieński Jarosław Matłach i dyrektor placówki Beata Kostrzewa. Mówiono o Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, który został właśnie przemianowany na tymczasowy szpital covidowy. Jest tam 30 łóżek dla chorych.



Organem założycielskim szpitala powiatowego w Szczytnie jest starostwo powiatowe. Warto to przypomnieć, bo w tej chwili szpital w Szczytnie staje się miejscem, które dość często odwiedzają i chwalą się nim czołowi politycy. Ale to rada powiatu i zarząd zadecydowali kilka lat temu, jeszcze przed wybuchem pandemii, że szpital zostanie rozbudowany. Wówczas niektórzy oponenci tego pomysłu dość mocno go krytykowali, tym bardziej, że starostwu nie udało się na ten cel pozyskać środków zewnętrznych.


Reklama

 

100 miejsc na covidzie

Mimo to starosta Jarosław Matlach zaryzykował, przekonał radnych i inwestycja ruszyła. Na budowę nowego skrzydła poszło 21 mln zł. Nieco wcześniej przy szpitalu powstało lądowisko dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ruszyły także prace związane z budową Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Szacuje się, że w ciągu trzech lat zainwestowano w tę placówkę ponad 40 mln zł.

 

- Dziś można przyznać już, że są to pieniądze z różnych źródeł – precyzuje Jarosław Matłach. - Środki własne, unijne, wojewody, rządowe, marszałka. Gros tych pieniędzy trafiło do nas też w postaci sprzętu medycznego dostarczonego na tymczasowe oddziały covidowe, ten w nowej bryle na 70 miejsc, jak i ten nowo tworzony w SOR, 30 miejsc.

 

Stary szpital jest czysty

Szpital w Szczytnie to jedna z nielicznych placówek w kraju, która ma oddziały dla pacjentów coviowych, ale też dla tych, którzy nie są zarażeni tą chorobą.

- Interna, chirurgia, ginekologia, oddział dziecięcy oraz OIOM działają jak dawniej, dzięki temu nasi mieszkańcy mogą wciąż liczyć na szybką pomoc – mówi Beata Kostrzewa, dyrektor placówki. - Nie muszą szukać miejsc w odległych szpitalach. Przecież covid to nie jedyna choroba, z która mierzą się mieszkańcy naszego powiatu. Na razie nie jesteśmy szpitalem jednoimiennym i mam nadzieję, że zostanie tak jak najdłużej. Udało nam się to połączyć. Ale to zasługa wyłącznie nowych inwestycji. Mamy miejsce.

Reklama

 

Medycy docenili Szczytno

Dzięki nowym obiektom oraz nowoczesnemu sprzętowi szpital w Szczytnie nie ma też zbyt dużych trudności z pozyskaniem kadry medycznej.

- Lekarzy zawsze jest za mało na rynku, ale jakoś sobie z tym radzimy – mówi dyrektor Kostrzewa. - Warunki, które proponujemy medykom, są dużo atrakcyjniejsze niż w innych szpitalach. I nie mam tu na myśli warunków ekonomicznych. Dziś warunki pracy też mają ogromne znacznie.

Te warunki dostrzegają również władze wydziału medycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, które chcą z palcówką podpisać porozumienie i właśnie do szpitala w Szczytnie wysyłać na praktyki swoich studentów. - Rzeczywiście, toczą się takie rozmowy – zdradza Jarosław Matłach. - I jestem przekonany, że korzyść z takiego porozumienia będą miały dwie strony, a może nawet i trzy: uczelnia, szpital i pacjent. Nasza inwestycja wyraźnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa w naszym powiecie, a może i nawet województwa, bo trafiają do nas coraz więcej pacjenci z różnych części Warmii i Mazur.

 

Pacjenci czują się jak w domu

 

W tej chwili szpital w Szczytnie dysponuje 210 łóżkami, z czego 100 przeznaczonych jest dla pacjentów z covid19. Wyposażony jest w najnowocześniejszy sprzęt, między innymi tomograf, czy respiratory. Łącznie pracuje tam ponad 500 osób.

- Warunki w nowym skrzydle szpitala, pomieszczenia, sprzęt... To już 21 wiek – mówi Anna Kalinowska, która koordynuje pracą personelu średniego oddziału covidowego w Szczytnie. - Dzięki temu nam pracuje się lepiej. Najważniejsze jednak, że nierzadko słyszymy od pacjentów, że gdyby nie choroba, to czuliby się jak w domu.



Komentarze do artykułu

JW

Ja chciałbym żeby ktoś przedstawił statystykę ile osób trafiło do szpitala i ile wyszło o własnych nogach. Jako osoba, która miała okazję przebywać w szpitalu to mogę pochwalić oddział ginekologiczny a o wewnętrznym nic nie napiszę bo to jest tak samo jak o zmarłych, albo dobrze albo wcale.

mieszkaniec

A lekarze to najlepsi specjaliści w .... we wsi.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Jakby Letkiewicz przebrał się za inkwizytora albo krzyżaka miało by to większy sens. Wierzący SS-man. Oni chodzili do kościoła, żeby je grabić.

  Taki Tam


  2022-08-05 12:21:08
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Nazistowskimi symbolami wytatuowani są bojownicy Azow, może ten \"człon\" z zespołu Hunter w ten sposób okazał swoją solidarność z ukraińskimi nazi-banderowcami?. Nie życzę sobie by ten squrwiel pokazywał się w Szczytnie....WON NA UKRAINU! Przypomnę ci pajacu z zespołu, że tu, w Polsce, w takich strojach nazistowscy Niemcy, mordowali moich rodaków, świnio.


  2022-08-05 12:10:16
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Torze, wstyd to obrażać innych. Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę. Słabo to wyglądało, a Szczytno nie pierwsze zwróciło na to uwagę. Letkiewicz niech nie ściemnia.

  Olek


  2022-08-05 11:43:57
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  szkoda, że Hans Kloss już nie żyje. Należało go niezwłocznie aresztować za noszenie hitlerowskiego munduru. W Szczytnie nie ominęła by ta przyjemność

  Jamka Lech


  2022-08-05 11:42:34
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Panie Letkiewicz dobrze pan wie, że nie pierwszy raz są pretensje o ten mundur. Dobrze wiecie, że niektórym środowiskom to nie pasuje, a wy gracie to samo. Jak się mówi A trzeba powiedzieć też B, a nie miotać się w tłumaczeniach. Niemcy mieli na klamrach historyczny napis, który nic dla nich nie znaczył, a wy ukazujecie ich jako gorliwych katolików, którzy walczą w imię Boga i porównujecie to z Radiem Maryja. Dla mnie słabo to wyglądało. A i jeszcze, może Pan Pardo powie o atmosferze w Kantata w związku ze śpiewanymi tekstami Huntera,


  2022-08-05 11:05:06
 • Czy narkotyki zalewają Wielbark?
  Głupie usmieszki jak się porusza temat narkotyków w mopsie w Wielbarku

  Ewa


  2022-08-05 10:51:05
 • 11 mln zł – tyle może kosztować nowa remiza
  Jasne, stać na to gminę. Nie zapomnijcie o sali na bankiety dla lokalnej elyty, jakie urządza się np. w czasie dożynek. No i przewodniczacy RG też strażak. Tylko słyszę, że nie będzie czym polewać: z ujęciu wody w Orżynach w kilku wsiach co kilka dni puste krany!!!

  sąsiad


  2022-08-05 10:50:41
 • Tężnia powstaje kosztem amfiteatru, Nauczycielskiej i Królowej Jadwigi
  Kiersikowski czy ty masz choć elementarną wiedzę o finansach miejskich czy tylko wiedzę poglądowa z Gawrzyjałki? Zgłaszane przez ciebie wnioski to wstyd ,,zgłaszam ale wycofuję\"

  Brak kompetencji radnego


  2022-08-05 09:19:22
 • Mazurska rybna wspólna sprawa, czyli budują raj dla wędkarzy
  Uważam ze incjatywa jest wspaniała Jeżdżę na te jeziora od conajmniej 30 lat i co rok jest gorzej .Świadomość wędkarza to jest podstawa ale i świadomość rybaków to tez bardzo ważna spraw Sam byłem świadkiem jak rybacy zabierali z jeziora z odłowu na zyzdroju dużym niewymiarowe szczupaki nie wspomnę o linach pełnych ikry i mlecza !!!! Wiec jak ma ta ryba się rozmnażać .Gdy zwróciłem uwagę odpowiedz była taka proszę do szefostwa a nie do nas. A przepraszam byłem świadkiem zarybiania jedna bańka od mleka szczupakami tak maleńkie ze okoń odrazu cześć wyciol Jeżeli ma być lepiej to niezbędne są częste kontrole wędkarzy ale i rybaków

  Zygmunt Zalewski


  2022-08-05 08:53:24
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Szczytno nie ma większych problemów? Wstyd na całą Polskę. A gdyby tak prześwietlić przeszłość członków rady miasta. Działalność w PZPR, ZNP( oczywiście okresu komuny), ZHP i ewentualnie służbę w Milicji. Coś by może się wyjaśniło ............ Są w Szczytnie zacne osoby, które sporo pamiętają.

  Tor


  2022-08-05 08:23:46

Reklama