Poniedziałek, 15 Kwiecień
Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława -

Reklama


Reklama

Wielbark w zabytkowej odsłonie. Ponad 10 mln zł na ratowanie piękna historii


Już ponad 10 mln zł wydała gmina Wielbark na ratowanie zabytkowych obiektów, w tym też tych prywatnych. W tym roku samorząd wyłoży kolejne niemal 2 mln zł na remonty: kościoła i przepięknej, secesyjnej kamienicy przy ulicy Jagiełły 32. Gminni radni właśnie wyrazili na to zgodę.Milion złotych trafi na remont dachu i wieży kościoła katolickiego w Wielbarku.

 

- W tym przypadku 800 tys. zł to dotacja rządowa, a 200 tys. zł nasze środki budżetowe – precyzuje burmistrz Grzegorz Zapadka. - Prace remontowe mają zostać wykonane jeszcze w tym roku.

 

Kolejne 900 tys. zł z własnego budżetu gmina przeznaczyła na remont kamienicy przy ulicy Jagiełły 32, która ma prywatnych właścicieli.

 

- Ma być wzmocniona konstrukcja ścian, poprawiony dach i odnowiona elewacja budynku – wylicza zakres prac Grzegorz Zapadka. - To chyba najpiękniejsza kamienica secesyjna w naszym mieście. I niestety, dziś chyba w najgorszym stanie – dodaje. - Mam nadzieję, że uda nam się uratować ten obiekt. Wcześniej nie mogliśmy ruszyć z pracami, bo wspólnota mieszkaniowa miała problem z porozumieniem się w tej sprawie – mówi Zapadka. - Mamy gotową dokumentacje na kolejne 4 kamienice znajdujące się przy ulicy Studziennej, ale w tym przypadku o terminach i realizacji będzie decydowała już nowa rada i nowy burmistrz – dodaje z uśmiechem.


Reklama

Reklama

blockquote>

 

Program opieki nad zabytkami w gminie Wielbark działa od 2014 roku. Pierwszy odrestaurowany obiekt to kościół ewangelicki, potem był stary ratusz...

 

- Od 2018 roku zaczęliśmy też finansować odrestaurowywanie obiektów prywatnych – mówi burmistrz. - Udało nam się odnowić aż osiem zabytkowych kamienic wzdłuż głównej drogi krajowej biegnącej przez Wielbark i teraz nasze miasteczko wygląda naprawdę pięknie.

 Komentarze do artykułu

Tomasz

no nie super a ulice juz nie dziurawe? za to pompowanie kasy w jakieś poszwabskie miejsca kultu jest okej...

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama