Poniedziałek, 23 Maj
Imieniny: Emila, Neleny, Romy -

Reklama


Reklama

W „kupie” siła, powiatu się dogadują (zdjęcia)


Wiele wskazuje na to, że wspólne działania i plany aż czterech samorządów powiatowych oraz wchodzących w ich skład gmin zaowocują skutecznością. Partnerstwo powiatów: szczycieńskiego, piskiego, nidzickiego i działdowskiego zostało dostrzeżone przez Zarząd Województwa, a proponowane we wspólnej strategii przedsięwzięcia – być może – uda się zrealizować w ramach pilotażowego programu, który ma zapewniać preferencję w dostępie do środków unijnych.O tych perspektywach i wspólnych planach przedstawiciele aż 26 samorządów, powiatowych, miejskich i gminnych, zrzeszonych w Partnerstwie Południowych Mazur debatowali podczas niedawnego spotkania w Jerutkach.

 

Przypomnijmy, że partnerstwo to efekt „buntu” wymienionych samorządów wobec zapisów zawartych w projekcie strategii województwa. Obszar aż czterech powiatów został tam uznany za marginalny i ulegający dalszej marginalizacji, nie mający większego znaczenia dla rozwoju regionu. Taka „dyskryminacja” powodowała, że wszystkie te powiatu właściwie zostały pominięte w planach inwestycyjnych, nie dostrzeżono też, by mogły się (te obszary) przyczynić do realizacji któregokolwiek z rozwojowych priorytetów.


Reklama

 

Kolejnym krokiem „buntowników” było opracowanie wspólnej strategii terytorialnej, w której udowodniono, że przewidywanej marginalizacji można zapobiec, a nawet wskazano – jak. Determinacja „południowych” samorządów najwyraźniej zrobiła wrażenie na dysponentach finansów, czyli na samorządzie wojewódzkim, bo partnerstwo dostało „zielone światło” i może starać się o środki. Aktualnie trwa już opracowywanie i składanie wniosków.

Reklama

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama