Poniedziałek, 23 Maj
Imieniny: Emila, Neleny, Romy -

Reklama


Reklama

Ustaw bezpłatnie światła w aucie. Trwa akcja „Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo”


Jeszcze tylko 20 listopada i 4 grudnia w sześciu stacjach diagnostycznych na terenie naszego powiatu będzie można bezpłatnie wyregulować światła w samochodzie. To wspólna akcja szczycieńskich policjantów oraz stacji diagnostycznych. Do akcji włączyły się stacje diagnostyczne ze Szczytna, Wielbarka i Świętajna.W kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” biorą udział:


Reklama

 

Reklama

1. Moto Centrum Zaborowscy, ul. Pasymska 29a, 12-100 Szczytno

 

2. AP Auto Serwis Pawłowski, ul. Piłsudskiego 30, 12-100 Szczytno

 

3. B&A B. Dąbrowska Diagnostyka i Mechanika Pojazdowa, ul. Przemysłowa 5, 12-100 Szczytno

 

4. B&A B. Dąbrowska Diagnostyka i Mechanika Pojazdowa, ul. Łomżyńska 1. 12-100 Szczytno

 

5. Balton. Stacja Diagnostyczna, ul. Kopernika 27a, 12-160 Wielbark

 

6. SKS Auto – Kompleks, Stacja Kontroli Pojazdów, ul. Grunwaldzka 64, 12-140 Świętajno

 

W okresie jesienno - zimowym prawidłowe oświetlenie pojazdów nabiera szczególnego znaczenia, bowiem potęgują się negatywne zjawiska niekorzystnie wpływające na proces widzenia, zwłaszcza przy występowaniu zmiennych warunków atmosferycznych.

 

- Prawidłowe działanie świateł w pojazdach ma zatem bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego – przekonuje Joanna Manelska ze szczycieńskiej policji. - Mając na uwadze powyżej wymienione kwestie szczycieńscy policjanci w okresie od 21 października do 15 grudnia, przeprowadzić będą kolejną już, bo – 6 edycję kampanii na rzecz dobrych świateł w pojazdach pn. „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”.

 

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie rozpoczęli dziś 6 edycję kampanii pn. Twoje światła – Nasze Bezpieczeństwo”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi kierujących na stan i jakość oświetlenia w pojazdach, które ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

 

Zasięg pola oświetlonego przez reflektory, zwłaszcza przy użyciu świateł mijania, jest determinowany poza ich ogólnym stanem technicznym takimi czynnikami jak: właściwe ustawienie wysokości świateł, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia oraz natężeniem emitowanego światła. Wszelkie niedomagania w tym zakresie mogą skutkować między innymi niedostatecznym oświetleniem drogi i jej poszczególnych części albo prowadzić do olśnienia innych uczestników ruchu drogowego.

 

W ubiegłym roku na polskich drogach zginęło 631 pieszych. W porównaniu do roku 2019 jest to o 162 ofiary śmiertelne mniej. Należy jednak pamiętać, że pandemia koronawirusa zmniejszyła ruch drogowy, a to przełożyło się na spadek liczby wypadków. W 2020r. kierujący spowodowali 70,9 % wypadków z udziałem pieszych i było to przyczyną śmierci 45,5% ofiar potrąceń.

 

Nadal części z tych zdarzeń można było zapobiec, gdyby kierowca miał chociażby sprawne technicznie, prawidłowo wyregulowane światła i wcześniej dostrzegł pieszego na jezdni, bądź też nie doprowadził do oślepienia innych uczestników ruchu drogowego.

 

Mając na uwadze powyżej wymienione kwestie policjanci w całym kraju w okresie od 21 października do 15 grudnia, przeprowadzą kolejną edycję kampanii na rzecz dobrych świateł w pojazdach pn. „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”. Do przedmiotowej kampanii o skali ogólnokrajowej, której organizatorem jest Biuro Ruchu Drogowego KGP oraz Komedy Wojewódzkie Policji i Komenda Stołeczna Policji, a także Instytut Transportu Samochodowego włączyli się m in. Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Sieć Badawcza Łukaszewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji, Polski Związek Motorowy, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, firma NEPTIS S.A. - Operator komunikatora Yanosik, dzięki czemu za ich pośrednictwem kierowca otrzyma SMS-a o treści ,,darmowe sprawdzenie świateł - zobacz gdzie", a także Firma Screen Network S.A. oraz stacje kontroli pojazdów, które zgłosił chęć udziału w tegorocznej kampanii.

 

Szczycieńscy policjanci zapraszają wszystkich zainteresowanych a przedstawicielom stacji diagnostycznych serdecznie dziękują za tak szybki odzew i zaangażowanie się w kampanię, która będzie miała ogromny wpływ na bezpieczeństwo nas wszystkich!Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama