Wtorek, 25 Czerwiec
Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma -

Reklama


Reklama

Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo. Ruszyła akcja diagnostów i policjantów


Siedem stacji diagnostycznych z naszego powiatu bierze udział w 8. edycji kampanii pn. „Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo”, którą zorganizowali policjanci ze Szczytna. W dniach 18 listopada oraz 9 grudnia diagności bezpłatnie sprawdzą ustawienie świateł, oraz dokonają ich ewentualnej regulacji.Publikujemy listę stacji, które biorą udział w akcji:

1. Moto Centrum Zaborowscy, ul. Pasymska 29a, 12-100 Szczytno
2. B&A B.Dąbrowska Diagnostyka i Mechanika Pojazdowa, ul. Przemysłowa 5, 12-100 Szczytno
2. B&A B.Dąbrowska Diagnostyka i Mechanika Pojazdowa, ul. Łomżyńska 1, 12-100 Szczytno
4. AP Auto Serwis Pawłowski, ul. Piłsudskiego 30, 12-100 Szczytno
5. Auto-Lack, ul. Osuchowskiego 15, 12-100 Szczytno
6. Balton, ul. Kopernika 27a, 12-160 Wielbark
7. Matuszewski Andrzej ASO, ul. Olsztyńska 17/c, 12-122 Jedwabno

 

Celem akcji jest zwrócenie uwagi kierujących na stan i jakość oświetlenia w pojazdach, które ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zasięg pola oświetlonego przez reflektory, zwłaszcza przy użyciu świateł mijania, jest determinowany poza ich ogólnym stanem technicznym takimi czynnikami jak: właściwe ustawienie wysokości świateł, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia oraz natężeniem emitowanego światła. Wszelkie niedomagania w tym zakresie mogą skutkować między innymi niedostatecznym oświetleniem drogi i jej poszczególnych części albo prowadzić do „oślepienia” innych uczestników ruchu drogowego.


Reklama

 

W 2022 roku na polskich drogach odnotowano 4 762 wypadków z udziałem osób pieszych, co stanowi 22,3% ogółu wypadków, w których zginęło 460 osób, a 4 367 zostało rannych. Części z tych zdarzeń można było zapobiec, gdyby kierowca miał chociażby sprawne technicznie, prawidłowo wyregulowane światła i wcześniej dostrzegł pieszego na jezdni, bądź też nie doprowadził do oślepienia innych uczestników ruchu drogowego.

 

W 2022 roku odnotowano 36 wypadków drogowych, w których bezpośrednią przyczyną była niesprawność techniczna pojazdu. Zginęły w nich 4 osoby, a rany odniosło 65 osób. Należy podkreślić, że usterki techniczne są również ujawniane podczas oględzin pojazdów na miejscu zdarzenia, mimo tego, że nie miały bezpośredniego wpływu na jego zaistnienie. Ogółem stwierdzono 408 usterek, najwięcej odnotowano w niewłaściwym stanie oświetlenia (62,0 % ogółu).

Reklama

 

KPP SzczytnoKomentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama