Środa, 17 Sierpień
Imieniny: Joachima, Nory, Stefana -

Reklama


Reklama

Trzy miesiące aresztu dla 22-latki i 25-latka podejrzanych o skatowanie własnego dziecka [aktualizacja]


22-latka i 25-latek ze Szczytno, którzy podejrzani są o skatowanie swojego 3-miesięcznego dziecka, doprowadzeni zostali do Sądu Rejonowego w Szczytnie. Sąd zadecydował o ich tymczasowym aresztowaniu. Oboje najbliższe trzy miesiące spędzą za kratkami. Postanowienia wydane w tych sprawach nie są prawomocne. Dziennikarze „Tygodnika Szczytno” ustalili kolejne fakty tego dramatycznego zdarzenia.W środę rodzice usłyszeli prokuratorskie zarzuty znęcania się ze szczególnym okrucieństwem oraz usiłowanie zabójstwa. Dziś sąd ma zadecydować o ich tymczasowym aresztowaniu. 3-miesięczny chłopiec to ich drugie dziecko. Pierwsze ma zaledwie kilka lat i już trafiło pod opiekę do rodziny zastępczej.

 

W poniedziałek wieczorem nieprzytomne dziecko do Nocnej Pomocy Lekarskiej w Szczytnie przyniosła matka.

 

Dziecko nie reagowało na bodźce, miało opadnięte oczka oraz drgawki. Matka chłopca nie była w stanie sensownie wytłumaczyć, co się stało. Miała jedynie powiedzieć lekarzowi, że skądś przyszła i zastała dziecko w takim stanie.

 

Lekarz od razu skierował je na oddział pediatryczny naszego szpitala. Tam udzielono mu pierwszej pomocy i zabezpieczono miejsce na SOR w Olsztynie.

 

Z naszych ustaleń wynika, że miał pojawić się problem z transportem skatowanego chłopca. Transportu miało odmówić Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, bo dziecko było za... lekkie. Jak miano usłyszeć w szpitalu w Szczytnie LPR może transportować ludzi od 5 kg wagi, a chłopiec ważył 4,5 kg.

 

Karetka Falck Medycyna, dedykowana do transportów międzyszpitalnych też miała odmówić transportu, bo nie miała lekarza. Olsztyńska karetka N, przeznaczona do transportu noworodków, też nie chciała przyjechać, bo wozi dzieci tylko do 4 tygodni życia.


Reklama

 

Szpital w Szczytnie w końcu ściągnął z urlop lekarza pediatrę. Lekarka wsiadła do karetki Falck Medycyna i wspólnie z ratownikami przewieźli dziecko do Olsztyna. Chłopiec od razu trafił na oddział intensywnej terapii szpitala w Olsztynie.

 

W międzyczasie lekarze powiadomili o incydencie służby. Te niemal natychmiast zatrzymali rodziców dziecka.

 

Komunikat Rzecznika Prasowego Sądu Okręgowego w Olsztynie


Sąd Rejonowy w Szczytnie w dniu 30 czerwca 2022 r. zastosował tymczasowe aresztowanie wobec Michaliny P. oraz Michała J. podejrzanych o znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem oraz próbę zabójstwa małoletniego syna.


Prokurator Prokuratury Rejonowej w Szczytnie w dniu 30 czerwca 2022 r. skierował do miejscowego Sądu Rejonowego wnioski o tymczasowe aresztowanie Michaliny P. oraz Michała J. podejrzanych o znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem oraz próbę zabójstwa małoletniego – trzymiesięcznego syna.

 

Według ustaleń prokuratora podejrzani mieli dopuścić się zarzucanego im czynu w bliżej nieustalonym okresie od dnia 11 czerwca 2022 r. do 27 czerwca 2022r. w Szczytnie.
Sąd Rejonowy w Szczytnie jeszcze w tym samym dniu przychylił się do wniosków prokuratora i zastosował wobec Michaliny P. oraz Michała J. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Reklama

 


Sąd Rejonowy w uzasadnieniu tych decyzji wskazał, że zgromadzony dotychczas materiał dowodowy w wysokim stopniu uprawdopodabnia popełnienie przez oboje podejrzanych zarzucanej im zbrodni.

 

W ocenie Sądu, jedynie tymczasowe aresztowanie podejrzanych zapewni prawidłowy tok postępowania przygotowawczego na jego etapie wstępnym. Istnieje bowiem realna obawa, że oboje podejrzani, którym grozi surowa kara, pozostając na wolności mogliby dążyć do uzgodnienia wspólnej, korzystnej dla nich wersji zdarzeń.


Postanowienia wydane w tych sprawach nie są prawomocne.


Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 30 czerwca 2022 r.

 Komentarze do artykułu

Jamka Lech

przeciez kary śmierci za ten makabrycznyczny wyczyn nie dadzą. Wałesa zaraz by zalożyl koszulę z napisem Konstytucja . A i inni mądrale też się sprzeciwią.

M.T

Jakim potworem trzeba być .... A nie matką się nazywać. Aż serce boli ????

MK

A pan prokurator coś na odmowę transportu dziecka i narażenie dziecka coś zrobi czy będzie spał?

Temida

Szczytno to jest duże miasto, nikt nie wiedział co się dzieje u tej patologii ??????

Mój Boże. czyli nie ważne jest, że dziecko wymaga natychmiastowej pomocy, ważne jest, że nie waży 5 kg, Gdzie znikła empatia ratowników ze śmigłowca \"RATUNKOWEGO\"????, czyżby odleciała, wraz z dodatkami kowidowymi????? gdzie empatia kierowców karetki z Olsztyna??? i to mają być ratownicy??? Człowiek to człowiek, bez względu na to, ile waży, czy ile ma lat, a Prawdziwy Ratownik, nigdy nie odmówi pomocy, szczególnie dziecku, a ludzkie (kowidowe) śmieci tak.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Wójt Szydlik odcina Marksewo od wody, jest decyzja i termin
  i prawidłowo, odcinać im wodę, przecież mają obok jezioro. Dobrze by było nałożyć, na tą sezonową szarańczę jakieś opłaty za wdychanie naszego powietrza, a jak nie będą płacić... to też je odciąć :)))


  2022-08-17 18:16:48
 • Przechodzenie po pasach też jest ryzykowne
  A to Ty nie wiesz, że pierwszeństwo przejścia przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych przysługuje pieszym? Za te, jak to nazwałeś \"trudności z zatrzymaniem z powodu zbyt małej odległości...\" odpowiada kierowca, bo można tak dostosować prędkość, by w/w trudności, wyeliminować, zanim dożywotnio kogoś okaleczysz, lub zabijesz. Jak już doszukujesz się winy we wszystkich, to poszukaj jej też u siebie. PS. za gadanie przez telefon na przejściu, już są odpowiednie kary...i słusznie.

  XbosuX


  2022-08-17 18:02:26
 • Lep na inwestorów, miasto wydało specjalny folder
  To ile kasiorki tym razem wyłożono na tą bzdurę? Potrzebne to jak \"stanowiska wędkarskie\", \" \"strefy wypoczynku\", \" hamakowisko\". A jak tam się ma dofinansowanie remontu dachu Kościoła Ewangelickiego- nadal nie ma 20 tys. w kasie miejskiej?

  dr


  2022-08-17 17:42:36
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Świetny pomysł miał Lidl z parkomatami

  Gość


  2022-08-17 13:58:57
 • Wykonawca popsuł wakacyjną radość, mieszkańcy wściekli (zdjęcia)
  Dziwne, żeby znaleźć tak nieodpowiedzialnego budowlańca i nic z tym nie robić. Słaby gospodarz.

  Gabi


  2022-08-17 13:54:13
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Niektórzy uważają za normę parkowanie przy nieswojej posesji.

  Gabi


  2022-08-17 13:51:07
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Brak parkingów? Na ul. Andersa parking prawie pusty. Obok ZKM parking, za hotelem Krystyna parking. Tylko ludzie jak trzeba przejść kilka metrów to problem. Są parkingi tylko trzeba trochę pochodzić a nie wjechać do sklepu .

  Taki tam.


  2022-08-17 13:22:13
 • Radny Furczak złamał dżentelmeńską umowę? Budżet obywatelski z nowymi, starymi kontrowersjami?
  nasi radni to osoby bezradne kasa i zawracanie kijem rzeki to ich domena w czasie kadencji

  Zdzysk


  2022-08-17 13:06:56
 • Przechodzenie po pasach też jest ryzykowne
  Jeżeli komuś nie zdarzyło się dotychczas, że pieszy albo rowerzysta na przejściu dla pieszych nagle wtargnął pod nadjeżdżający pojazd, wszedł na przejście nie upewniając się czy nie nadjeżdża pojazd mogący mieć trudności z zatrzymaniem z powodu zbyt małej odległości od pieszego, z telefonem przy uchu nie obserwując sytuacji na jezdni, itp. itd. to proszę o informację pod powyższym artykułem.

  Do kierowców


  2022-08-17 07:47:49
 • Sygnał Czytelników: Koszmarnie drogie ścieki!
  Miejscowość Jurgi gm.Pasym tu za beczkowóz z nieczystościami płynnymi 10m3 trzeba zapłacić 350 zł czyli za 1m3 35 zł. Takie stawki dostaliśmy po wybudowaniu nowej oczyszczalni ścieków w Pasymiu.

  Są jeszcze większe stawki.


  2022-08-17 07:07:43

Reklama