Wtorek, 6 Czerwiec
Imieniny: Bonifacego, Kiry, Waltera -

Reklama


Reklama

To będą smutne święta. Nadchodzą grupowe zwolnienia pracowników


Nie mamy dobrych wiadomości dla mieszkańców Pasymia. Jeden z największych prywatnych zakładów produkcyjnych Xella Polska, który jest właścicielem miejscowej cegielni, zgłosił do Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie zamiar zwolnień grupowych. Pracę stracić mają wszyscy pracownicy – łącznie 25 osób. O temacie poinformowała nas Czytelniczka.


  • Data:

Informacje potwierdza Beata Januszczyk, dyrektor PUP w Szczytnie.

 

- Pismo w tej sprawie trafiło do nas w poniedziałek, 28 listopada – mówi. - Firma ma w Polsce aż 11 zakładów, jak ten w Pasymiu. Ale zwolnienia dotyczą tylko dwóch: właśnie w Pasymiu i w Powodowie – dodaje. - W przypadku Pasymia to 25 osób, a tego drugiego - 39. Z pisma, które otrzymaliśmy wynika, że pracownicy mają otrzymywać wypowiedzenia między 12 a 22 grudnia.

 

Ta informacja wstrząsnęła mieszkańcami Pasymia.

 

- Cegielnia w Pasymiu działa od ponad 90 lat – mówi nam jeden z pracowników zakładu, który prosi o zachowanie anonimowości. - Przestoje się zdarzały, ale żeby zamknąć cały zakład i zwolnić wszystkich pracowników, to tego chyba nikt nie pamięta. Tym bardziej, że wśród tych 25 osób są tacy, którzy pracują tam nawet ponad 40 lat, a spora część poświęciła tej firmie co najmniej 20 lat życia. To tragedia dla wielu rodzin. Trudno się z tym pogodzić – dodaje nasz rozmówca. - To jeden z największych prywatnych pracodawców w naszej gminie. Będzie trudno o nową pracę – mówi. - To będą smutne święta, dla każdego z nas.


Reklama

 

Pracownicy dodają, że w ich zakładzie panowała iście rodzinna atmosfera.

 

- Wszyscy się znali, wspierali, to rzadkie w takich przedsiębiorstwach – mówi nam inny z pracowników. - Bywa, że pracował w naszej cegielni dziadek, a dziś jest u nas już jego wnuk. Pracowały całe pokolenia rodzin... To kawał historii Pasymia. Trudno uwierzyć w to, co się teraz dzieje. Z tego, co wiem, zakład nie będzie produkował, ale nie będzie też wystawiony na sprzedaż. Ma czekać na lepsze czasy. Zwolnienia to efekt kryzysu w branży budowlanej, deweloperskiej.

 

Pasymska Cegielnia miała różnych właścicieli. Firma Xella zarządza nią od ponad 20 lat. Na stronie firmy można przeczytać, że Grupa Xella zatrudnia ponad 7000 osób i jest jednym ze światowych liderów w dziedzinie produkcji materiałów budowlanych i izolacyjnych. Należy do największych na świecie producentów betonu komórkowego i silikatów. W Polsce firma Xella posiada 11 zakładów produkcyjnych: 5 zakładów Ytong i 6 zakładów Silka. Zatrudnia 668 osób w tym 233 pracowników umysłowych i 435 pracowników fizycznych.

Reklama

 

Zakład w Pasymiu produkował cegłę typu silka. Zwróciliśmy się do firmy o komentarz do sprawy. Czekamy na odpowiedź.

 

Jak wygląda stan bezrobocia w naszym powiecie?

 

- Na dzień 29 listopada w naszym urzędzie liczba zarejestrowanych bezrobotnych to 1771 osób. Dysponujemy też 42. ofertami pracy – mówi Malwina Szynaka z PUP w Szczytnie. - Aktualna stopa bezrobocia dla powiatu wynosi 8,2 procent.Komentarze do artykułu

Bogus

Świadectwa udziałowe i PPP to dzieło Lewandowskiego z Platformy . Wtedy oddano za psi grosz cegielnię w Pasymiu. Tusk sprywatyzował też za swojej kadencji Niegocin gdzie produkowano suporex i zakład na drugi dzień zlikwidowano i po wywiezieniu maszyn zburzono. Głosujcie na Platformę .

Radek

Śmiem twierdzić, że większość tu komentujących nie zna reali rynku. Obecnie cena pustaków jak i cegieł bije rekordy, fabryki nie wyrabiają się z produkcją a logistyka dostaw się nie wyrabia na zakrętach. Więc gdzie tu sens? Jest kupiec na fabrykę więc trzeba się pozbyć kadry bez odpraw ect. A prawda jest , że PSL owskie rządy w naszym mieście i powiecie to czysta tragedia Matłach tylko wstęgi przecina i nagrody wręcza, a przewodniczący rady miejskiej Łachacz działa na szkodę miastu.

do Obywatel

Idąc Twoim tokiem rozumowania to nie Mańkowskiego wina tylko Tuska. Skąd się bierze ta ynteligencja ? Niebywałe.

Obywatel

Mańkowski miał rozwijać żagle, a tu ludzi grupowo z pracy zwalniają

Jana

Nieudolne rządy w naszym powiecie Włodarzy z PSL. Za długo siedzą na zapierdziałych stołkach nie bacząc na to co się dzieje.

Przerażony

Co te pisowskie śmierdziele robią z tym biednym narodem ... Taki zakład z wieloletnią historią i miejsca pracy ... No w Pasymiu i okolicy na głosy nie mają już co liczyć

Do Zwykły Człowiek

I teraz by przetrwała jak by ją sprzedali tak jak kiedyś już było. Gdyby ktoś ją kupił i otworzył produkcję byłaby konkurencją dla takiej samej cegielni w Iławie tej samej firmy Xella , czyli strzał sobie w kolano jak to mówi się.

Zwykły Człowiek

Cegielnia przetrwała wojnę, cały PRL, SLD, platformę ale rządów PiSu nie przetrwała.

Robert

Morawiecki agent Wall Street zniszczył Polskę Będzie pracował za miskę ryżu Tak jak innym tego życzył

Tom

Pewnie tych co siedzieli na L4

DAREK wawa

Wiem złość powoduje wściekłość obarczanie za to wina partie rządząca jest niesprawiedliwe bo nie wiemy jak wyglądała by POLSKA po 8 latach rządów PO z pandemia i wojna przy granicy to mędrcy światowi odpowiadają za kryzys kto wie o kim mówię ten się domyśla

Syla

Dalej głosować na nieudaczników z PiS, a na pewno będzie lepiej!

Szczytnianin

Wychodzą rządy \"dojnej zmiany\". Polska w ruinie, ktoś nam to obiecał i dotrzymał słowa. Jedynie co im się udało, to zniszczyć kraj!!!

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama