Środa, 17 Sierpień
Imieniny: Joachima, Nory, Stefana -

Reklama


Reklama

Tężnia powstaje kosztem amfiteatru, Nauczycielskiej i Królowej Jadwigi


Firma Aquarius Środa & Holisz z Międzyrzecza Dolnego wybuduje tężnię solankową, która wygrała ubiegłoroczny budżet obywatelski. Po gorącej dyskusji, radni zgodzili się dołożyć do tej inwestycji 50 tys. zł. Całość ma kosztować około 300 tys. zł. A przypomnijmy, że budżet obywatelski to 250 tys. zł.Do przetargu na tę inwestycję stanęły dwie firmy. Rodzima Novum, która chciała wykonać tę inwestycję za ponad 333 tys. zł oraz firma Aquarius Środa & Holisz z Międzyrzecza Dolnego, która zaproponowała 282 tys. zł. Ale z kosztami nadzoru to nawet przy tej najniższej ofercie całość zamknie się kwotą około 300 tys. zł. Między innymi dlatego w poniedziałek, 25 lipca, burmistrz zwołał sesję nadzwyczajną.

 

Zaproponował, aby 20 tysięcy zdjąć z opracowań koncepcji na amfiteatr oraz 30 tys. zł z zagospodarowań trenów przy ulicach Nauczycielskiej i Królowej Jadwigi (koncepcje na place zabaw).

 

- Taki ruch umożliwi wykonanie budżetu obywatelskiego – tłumaczyła skarbnik miasta Alina Gajkowska.

 

Nie wszystkim takie rozwiązanie się jednak spodobało. Radny Rafał Kiersikowski w imieniu klubu Wszystko dla Szczytna i PSL złożył wniosek, aby 50 tysięcy zdjąć z inwestycji przy ulicy Andersa. Adaptowane są tam pomieszczenia na świetlicę socjoterapeutyczną.


Reklama

 

Reklama

- Są to środki znaczone z funduszu przeciwalkoholowego, nie mogą być wydatkowane na coś takiego, jak tężnia – tłumaczyła pani skarbnik.

 

- To jakim cudem z środków alkoholowych wydzierżawiono lodowisko? – dopytywał się z kolei radny Zbigniew Orzoł.

 

- Były tam prowadzone zajęcia dla dzieci przez instruktorów, było do miejsce sportu, rekreacji, a to działania, które wpisują się w przeciwdziałanie alkoholizmowi – wyjaśniała skarbniczka.

 

Radny Arkadiusz Myślak tłumaczył, że amfiteatr jest bardzo ważny dla Szczytna i też sprzeciwiał się zdjęciu pieniędzy z tej inwestycji.

 

- Trochę dziwna jest ta dyskusja, bo pan burmistrz ponowie podstawił nas pod ścianą albo zgodzicie się na moją propozycję i będzie tężnia, albo się nie zgodzicie i jej nie będzie – skomentował całe zamieszanie przewodniczący rady Tomasz Łachacz. - Na tym chyba współpraca nie polega?

 

- Z panią skarbnik szukaliśmy pieniędzy w budżecie wszędzie – tłumaczył z kolei burmistrz Mańkowski. - W tej chwili jest to jedyna, legalna możliwość. Gdybym był złośliwy i zgodził się na propozycję pana radnego Kiersikowskiego, to RIO uchyliłaby nam tę uchwałę i tężnia by nie powstała – dodał.

 

Radny Kiersikowski chciał jeszcze, aby 50 tysięcy zdjąć z toczącej się już budowy stadionu. Ale finalnie wycofał ten wniosek.

 

Po długiej dyskusji radni zgodzili się na propozycję burmistrza. Przypomnijmy, że tężnia solankowa, projekt obywatelski Pawła Salamuchy, ma stanąć przy ulicy Pasymskiej w Szczytnie, obok istniejącej już strefy rekreacji.Komentarze do artykułu

M

Kto wymyślił, że w takim Szczytnie muszą być dziesiątki radnych miejskich, dziesiątki gminnych i dziesiątki powiatowych? To jakieś chore. 3 urzędy. Oprócz radnych tych 3 urzędów jeszcze cała biurokracja x 3. Setki ludzi. Po co???

Mieszkanka

Panie Łachacz, nie s -r -a się tam gdzie się je a ty właśnie to zrobiłeś.

ta rada to żenada

Brak kompetencji nie przejawia się tylko u radnego Kiersikowskiego, ale u innych radnych pracujących w samorządzie też (wiedzę z zakresu finansów powinni mieć - za co biorą pieniądze jaką naczelnicy???). Pozostali radni zasiadający już co najmniej 4 lata w RM również podstawowe zasady finansowania czy zmian w budżecie powinni wiedzieć a nie błaźnić się na sesjach (np. Pan Dziuban). Porażka ... Nie wiadomo czy się śmiać czy płakać :-)

Tor

Z tego co pamiętam w tym miejscu ma być amfiteatr. Wybudujemy i powiemy, że nie ma na niego miejsca.

Gruby M

A kto to będzie serwisował? Czy postawicie chochoła, polejecie wodą z solą z marketu i tyle? Tężnia solankowa jak znalazł, akurat na miarę radnych specjalnej troski i Krzyśka, a\'la burmistrza w Szczytnie. Może, jeśli nie ma super pomysłu na wydanie 250 tyś., nie wydawać tych pieniędzy wcale? Przeznaczyć je na coś mądrzejszego? Opłacić 250 najgorzej sytuowanym rodzinom lub starszym ludziom rachunki lub przeznaczyć na pomoc z ogrzewaniem tej zimy. Hmmm....

Brak kompetencji radnego

Kiersikowski czy ty masz choć elementarną wiedzę o finansach miejskich czy tylko wiedzę poglądowa z Gawrzyjałki? Zgłaszane przez ciebie wnioski to wstyd ,,zgłaszam ale wycofuję\"

300 tysięcy za wybudowanie czegoś wartego 100 tysięcy, yebnijcie się w łeb ludzie. Ani toto estetyczne, ani praktyczne.

Jerzy

Panie Łachacz zabrał pan 50 tys mieszkańcom osiedla gdzie pan łazi i kwiatki obiecuje a jeszcze kolega Sławomir Staszak w to dyryguje choć na tym osiedlu mieszka i zna realne potrzeby. Pogardliwie na was teraz mieszkańcy patrzeć będą.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Wójt Szydlik odcina Marksewo od wody, jest decyzja i termin
  i prawidłowo, odcinać im wodę, przecież mają obok jezioro. Dobrze by było nałożyć, na tą sezonową szarańczę jakieś opłaty za wdychanie naszego powietrza, a jak nie będą płacić... to też je odciąć :)))


  2022-08-17 18:16:48
 • Przechodzenie po pasach też jest ryzykowne
  A to Ty nie wiesz, że pierwszeństwo przejścia przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych przysługuje pieszym? Za te, jak to nazwałeś \"trudności z zatrzymaniem z powodu zbyt małej odległości...\" odpowiada kierowca, bo można tak dostosować prędkość, by w/w trudności, wyeliminować, zanim dożywotnio kogoś okaleczysz, lub zabijesz. Jak już doszukujesz się winy we wszystkich, to poszukaj jej też u siebie. PS. za gadanie przez telefon na przejściu, już są odpowiednie kary...i słusznie.

  XbosuX


  2022-08-17 18:02:26
 • Lep na inwestorów, miasto wydało specjalny folder
  To ile kasiorki tym razem wyłożono na tą bzdurę? Potrzebne to jak \"stanowiska wędkarskie\", \" \"strefy wypoczynku\", \" hamakowisko\". A jak tam się ma dofinansowanie remontu dachu Kościoła Ewangelickiego- nadal nie ma 20 tys. w kasie miejskiej?

  dr


  2022-08-17 17:42:36
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Świetny pomysł miał Lidl z parkomatami

  Gość


  2022-08-17 13:58:57
 • Wykonawca popsuł wakacyjną radość, mieszkańcy wściekli (zdjęcia)
  Dziwne, żeby znaleźć tak nieodpowiedzialnego budowlańca i nic z tym nie robić. Słaby gospodarz.

  Gabi


  2022-08-17 13:54:13
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Niektórzy uważają za normę parkowanie przy nieswojej posesji.

  Gabi


  2022-08-17 13:51:07
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Brak parkingów? Na ul. Andersa parking prawie pusty. Obok ZKM parking, za hotelem Krystyna parking. Tylko ludzie jak trzeba przejść kilka metrów to problem. Są parkingi tylko trzeba trochę pochodzić a nie wjechać do sklepu .

  Taki tam.


  2022-08-17 13:22:13
 • Radny Furczak złamał dżentelmeńską umowę? Budżet obywatelski z nowymi, starymi kontrowersjami?
  nasi radni to osoby bezradne kasa i zawracanie kijem rzeki to ich domena w czasie kadencji

  Zdzysk


  2022-08-17 13:06:56
 • Przechodzenie po pasach też jest ryzykowne
  Jeżeli komuś nie zdarzyło się dotychczas, że pieszy albo rowerzysta na przejściu dla pieszych nagle wtargnął pod nadjeżdżający pojazd, wszedł na przejście nie upewniając się czy nie nadjeżdża pojazd mogący mieć trudności z zatrzymaniem z powodu zbyt małej odległości od pieszego, z telefonem przy uchu nie obserwując sytuacji na jezdni, itp. itd. to proszę o informację pod powyższym artykułem.

  Do kierowców


  2022-08-17 07:47:49
 • Sygnał Czytelników: Koszmarnie drogie ścieki!
  Miejscowość Jurgi gm.Pasym tu za beczkowóz z nieczystościami płynnymi 10m3 trzeba zapłacić 350 zł czyli za 1m3 35 zł. Takie stawki dostaliśmy po wybudowaniu nowej oczyszczalni ścieków w Pasymiu.

  Są jeszcze większe stawki.


  2022-08-17 07:07:43

Reklama