Czwartek, 25 Lipiec
Imieniny: jakuba, Krzysztofa, Walentyny -

Reklama


Reklama

Teatr Chochół zaprasza na spektakl „Diabli nadali"


Teatr Chochół zaprasza na spektakl pt. „Diabli nadali" Roberta Wasilewskiego w reż. Romualda Wiczy-Pokojskiego, inaugurujący lato z teatrem 2024 w Stodole Chochół.Ten brawurowo zagrany komediodramat przenosi widzów we wczesne lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku, kiedy to na Mazurach - ochrzczonych przez powojenne władze Polski mianem „Ziem Odzyskanych" – trwa formalna akcja przemianowania nazw miejscowości i obiektów geograficznych z niemiecko brzmiących na polskie.

 

 

Groteskowym i zarazem dramatycznym problemem staje się udział w akcji zmiany nazewnictwa wielu „ciał sprawczych" – od specjalnie powołanej komisji naukowej złożonej z językoznawców i geografów, poprzez przypadkowe, nowo powstałe lokalne władze i ogłupiały aktyw partyjny, po zasiedlających na nowo Mazury osadników – wrogo nastawionych do nielicznych rdzennych mieszkańców.

 

Pojawiają się nazwy znane z przekazów ustnych, sentymentalno-literackich i historyczno-patriotycznych. Tłumaczy się mniej lub bardziej wiernie nazwy niemieckie lub stosuje fonetyczne spolszczenia nazw niemieckich – brzmiące często abstrakcyjnie.

 

Spontaniczny proces językowego „unaradawiania", przyczyniający się do narastającego chaosu administracyjnego, staje się pożywką dla wszelkiego rodzaju przekrętów i szemranych interesów osób podejrzanego autoramentu, jak też szajek szabrowniczych.


Reklama

 

W tle sceny łopoczą czerwone sztandary „nowego, socjalistycznego porządku" mieszając się dramatycznie z resztkami przedwojennej rzeczywistości Mazur. A kiedy w to wszystko włączają się jeszcze siły niebieskie, świat zaczyna wirować niczym diabelski młyn w rytm realnej mazurskiej tragifarsy czasu przemianowania.

 

Do dziś nie brakuje zaskakujących, często zabawnych nazw geograficznych, powstałych wtedy na Mazurach i Warmii.

 

PREZENTACJE:

Teatr Chochół /www.teatrchochol.pl/

Stodoła Chochół k. Świętajna, pow. Szczytno.

12 i 13 lipca 2024, godz.20.00

 

Występują:

Marek Tyszkiewicz, Natalia Świniarska, Marcin Kiszluk, Jarosław Cupriak, Wojciech Grochowalski, Wojciech Rydzio, Adam Lisewski, Maciej Mydlak.

Scenariusz: Robert Wasilewski

Reklama

Reżyseria: Romuald Wicza-Pokojski

Scenografia: Bartosz Myślak

Muzyka na żywo: Robert Wasilewski, Franciszek Pospieszalski

__________

 

Rezerwacje bezpłatnych wejściówek: animakul@wp.pl

 

Organizator:

STOWARZYSZENIE TWÓRCÓW I ORĘDOWNIKÓW KULTURY „ANIMA"

 

Dofinansowano ze środków Powiatu Szczycieńskiego, Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Lasów Państwowych.

 

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama