Wtorek, 21 Maj
Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora -

Reklama


Reklama

Sztuczna inteligencja „podgląda” lasy w naszym powiecie


Nadleśnictwo Szczytno wprowadziło rewolucyjną zmianę w ochronie przeciwpożarowej. Dzięki nowoczesnemu systemowi #SmokeD, od dzisiaj lasy są monitorowane przez sztuczną inteligencję, która niemal w czasie rzeczywistym analizuje obraz z kamer zamontowanych na wieżach przeciwpożarowych.Tradycyjne wieże przeciwpożarowe, gdzie dotychczas dyżurowali obserwatorzy, zostały wyposażone w zaawansowane kamery i detektory pożarów.

 

- System wykorzystuje sztuczną inteligencję i jest w stanie wykryć najmniejsze oznaki pożaru lub zagrożenia – wyjaśnia Mariusz Karpiński, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Szczytno.

 

Jak działa #SmokeD?

 

System SmokeD to zaawansowana technologia służąca do automatycznego wykrywania dymu. Kamery monitorują wybrany obszar lasu, a sztuczna inteligencja analizuje obraz w sposób ciągły i autonomiczny. Jeśli na obrazie pojawi się dym, system lokalizuje go i wysyła sygnał dźwiękowy oraz informację do Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego (PAD) w siedzibie Nadleśnictwa Szczytno.


Reklama

 

- Wysoka skuteczność wykrywania zagrożeń pożarowych sprawia, że system SmokeD jest kluczowym elementem zorganizowanej ochrony przeciwpożarowej w lasach – dodaje Karpiński.

 

Podobny system wprowadziło również Nadleśnictwo Jedwabno. Powiat szczycieński, który ma najwyższy udział lasów i gruntów leśnych w województwie, wynoszący blisko 50% powierzchni ogólnej, zyskał dzięki temu dodatkową warstwę ochrony. Na tym terenie operuje aż pięć nadleśnictw: Szczytno, Korpele, Wielbark, Spychowo i Jedwabno.

 

Reklama

Nowoczesne technologie, takie jak #SmokeD, pozwalają na szybkie i skuteczne reagowanie na zagrożenia pożarowe, co jest niezwykle istotne dla ochrony lasów, które stanowią nie tylko ważny element ekosystemu, ale również przestrzeń rekreacyjną dla mieszkańców regionu.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama