Środa, 22 Maj
Imieniny: Emila, Neleny, Romy -

Reklama


Reklama

Szczytno „wzięło udział” w 85. Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku (zdjęcia)


W niedzielę, 2 października w Nowym Jorku odbyła się jubileuszowa 85. Parada Pułaskiego. To największe święto Polonii w Stanach Zjednoczonych. Piątą Aleją w Nowym Jorku przemaszerowała „żywa flaga Polski”, czyli Amerykańska Polonia w biało-czerwonych barwach pod hasłem „Marsz z Sercem, Duszą i Miłością Polonii”.- W tym razem na zaproszenie marszałka marszu nasze miasto również przyłączyło się do tego świętowania – mówi Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna. - Ratusz oraz molo rozświetlone zostały na biało - czerwono jako symbol zjednoczenia Polonii przebywającej w różnych stanach Ameryki Północnej, jak i Polaków w Polsce – dodaje burmistrz.

 

Na słynnej Piątej Alei zjawiło się tysiące Polaków ubranych w biało-czerwone barwy. Po zakończeniu Parady w Central Parku odbył się koncert polskich gwiazd.

 

- Nie jestem w stanie wytłumaczyć ludziom z Polski, czym jest Parada Pułaskiego. Dlatego, że Parada Pułaskiego jest czymś zupełnie innym niż to, co się dzieje w Polsce. W Polsce takie marsze są zawsze za czymś, czy przeciwko czemuś. Zawsze jest jakieś napięcie. Wiemy, że Polska jest podzielona. A Parada Pułaskiego nie jest. Wszyscy maszerują wspólnie, bawią się. Nie ma podziałów. Są przedstawiciele różnych środowisk. Łączy nas Polska i miłość - podkreślił Grzegorz Fryc, jeden z organizatorów parady w rozmowie z dziennikarzem stacji RMF.


Reklama

 

Parada Pułaskiego to również okazja do promocji polskich firm, które działają na rynku amerykańskim lub których biznes opiera się także na polonijnym środowisku.

 

- W czasie dorocznej parady pokazujemy nasz dorobek, naszą kulturę i podkreślamy skąd pochodzimy - powiedział Grzegorz Fryc. Tego dnia, co roku, w czasie Parady Pułaskiego język angielski w Nowym Jorku staje się drugim językiem. Polski jest pierwszy - tłumaczy. Na paradę przychodzą nie tylko Polacy mieszkający w metropolii nowojorskiej. Przyjeżdżają też rodacy z odległych stanów, by tego dnia wspólnie świętować.

Reklama

 

Fot. Rafał Iwańczyk/Miasto SzczytnoKomentarze do artykułu

Szczytniak

Brawo, propagujemy nasze miasteczko wszędzie gdzie można, Szczytno na to zasługuje

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama