Sobota, 28 Maj
Imieniny: Amandy, Jana, Juliana -

Reklama


Reklama

Szczytno bez wad postawy i otyłości – rusza program profilaktyczny


Pod takim tytułem rusza w Szczytnie szeroko zakrojona akcja prozdrowotna. Działania skierowane są do uczniów klas pierwszych szkół podstawowych oraz ich rodziców, a ich celem jest – ogólnie rzecz ujmując – przeciwdziałanie określonym w nazwie wadom postawy i otyłości u dzieci, które uznawane są już za choroby społeczne. Według danych jakie zebrał Instytut Matki i Dziecka wady postawy stwierdzono u 90% przebadanych dzieci. Czy w Szczytnie skala problemu też jest aż tak duża? To wykażą projektowe działania, w ramach których realizowana też będzie edukacja i terapia.Projekt pn. ”Szczytno bez wad postawy i otyłości” zakłada przeprowadzenie badań przesiewowych w kierunku wykrycia nieprawidłowej postawy ciała, skolioz, nadwagi oraz poszerzenia wiedzy na temat zdrowego stylu życia na terenie miasta i powiatu Szczytno. Działania adresowane są przede wszystkim do rodziców pierwszoklasistów, którzy w dzisiejszych czasach narażeni są na powstawanie różnego rodzaju defektów, na co niebagatelny wpływ ma tempo zmieniających się, często nieprawidłowych modeli żywienia, a także konieczność noszenia do szkoły ciężkich tornistrów.

 

Czynnikiem ryzyka powstawania wad postawy jest również siedzący tryb życia, na który w czasie trwania pandemii Covid-19 narażone były wszystkie dzieci w wieku szkolnym. Mając na uwadze trudny czas pandemii proponujemy działania profilaktyczne, które pozwolą na wczesne zdiagnozowanie odchyleń, które w przyszłości skutkować mogą całą gamą wad postawy.

 

Realizacja projektu pozwoli sprawdzić stan zdrowia dzieci uczęszczających do szkół na terenie miasta Szczytno. Natomiast organizując badania fizjoterapeutyczne postawy ciała i prowadząc szeroko zakrojoną profilaktykę za pomocą filmów instruktażowych, ulotek i warsztatów rodzice zdobędą wiedzę, co pozwoli w przyszłości zapobiec powstawaniu wad postawy i otyłości już u najmłodszych dzieci.

 

Wszystkie czynności prowadzone są przez wykwalifikowany zespół fizjoterapeutów specjalizujących się w leczeniu dzieci z wadami postawy i otyłością, posiadający kwalifikacje z zakresu Funkcjonalnej Indywidualnej Terapii Skolioz, Terapii PNF, Terapii Manualnej, żywienia.

 

Realizację projektu rozpoczyna kampania promocyjno-informacyjna. Dalsze działania, polegające na badaniu dzieci z poszczególnych szkół w Szczytnie (w obecności rodzica) w kierunku wykrycia wad postawy oraz nadwagi prowadzone będą w Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Szczytnie mieszczącym się przy ul. Pasymskiej 21A. Dzieci z wykrytą wadą kierowane będą do Specjalistycznej Poradni Wad Postawy, gdzie lekarz specjalista w tym zakresie określi dalsze postępowanie.

 

Dla dzieci i rodziców udział w badaniach jest całkowicie bezpłatny. Projekt jest finansowany ze środków PZU oraz przez Partnerów.

 

Nasi specjaliści:

 

Anna Kossakowska,

mgr fizjoterapii, terapeuta: NDT, Integracji Sensomotorycznej, Koncepcji Bazalnej, metody Weroniki Scherborne.

Wady postawy tworzą się już w wieku niemowlęcym. Ma na to wpływ nieprawidłowe napięcie mięśniowe, asymetrie, nieprawidłowa pielęgnacja, później sposób noszenia tornistra i dieta, dlatego tak ważna jest profilaktyka, wczesne wykrycie wady i zapobieganie konsekwencjom zmian w układzie kostno-mięśniowym.

 

Katarzyna Dziatkowiak,

mgr fizjoterapii, terapeuta: Integracji Sensomotorycznej, Metody PNF, Terapii, Ręki, Metody Warnkego.

Zajmuję się terapią Integracji Sensorycznej, PNF i nieprawidłowym napięciem mięśniowym. Nieleczone wady postawy pogłębiają się i mogą skutkować poważnymi problemami w całym dorosłym życiu. Problem wad postawy dotyczy większości dzieci. Ma na to wpływ m.in. nauka zdalna.

 

Joanna Grońska,

mgr fizjoterapii, terapeuta: Metody PNF w leczeniu skolioz, Diagnostyki i postępowania fizjoterapeutycznego w leczeniu skolioz, kinesiotapingu.

W obecnych czasach dzieci spędzają bardzo dużo czasu przed ekranem komputera, czy telefonu komórkowego, dzieje się to kosztem tak potrzebnego nam ruchu. W związku z tym coraz większa ich liczba ma problemy z nieprawidłową postawą. Dzięki projektowi dzieci i rodzice nauczą się, w jaki sposób skorygować i przeciwdziałać nieprawidłowościom.

 

Angelika Wiśniewska,


Reklama

dietetyk

W Polsce nadwaga u dzieci jest dużym problemem - aż 30% dzieci cierpi na nią w wieku wczesnoszkolnym. Niestety, pandemia koronowirusa i związane z nią ograniczenia pogarszają statystyki. Problemy z wagą często są rodzinne, badania wykazują, że 70% dzieci, których oboje rodzice są otyli, boryka się z nadwagą. Faktem jest, że czynniki genetyczne regulują przemianę materii oraz wpływają na magazynowanie i rozkład tkanki tłuszczowej w organizmie. Jednakże problem nadwagi u dzieci najczęściej nie jest kwestią genów, tylko niezdrowego stylu życia całej rodziny. Dlatego też kluczem do sukcesu w zwalczaniu nadwagi u dziecka jest prawidłowa dieta oraz aktywność fizyczna wszystkich domowników.

 

 

Robert Dobroński,

nauczyciel wychowania fizycznego

Działania dotyczące zwalczania zagrożeń cywilizacyjnych młodego pokolenia są przypisane rodzinie oraz organizacjom i instytucjom z zakresu ochrony zdrowia, oświaty i sportu. Realizując nasz projekt pomagamy uczniom i ich rodzicom w codziennej pracy na rzecz zdrowego stylu życia. Mam nadzieję, że obecna edycja będzie kontynuowana w przyszłych latach na większą skalę.

 

Nasi partnerzy:

 

Mirosława Duńczyk,

dyrektor Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjnego im. Jana Pawła II w Szczytnie

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w czasie pandemii statystyczny obywatel przytył o ok. 2 kg. Nieodpowiedni tryb życia oraz znaczne ograniczenie aktywności fizycznej przekładają się również na zwiększenie zagrożenia wadami postawy u dzieci. Mając na uwadze ten fakt bardzo popieram inicjatywę organizatorów projektu. Możemy mieć wpływ na to, jak będzie przebiegał rozwój dziecka i jaka będzie jakość jego dorosłego życia. Pamiętajmy o tym, że tylko wcześnie wykryte nieprawidłowości postawy można skorygować i nie dopuścić do powstania późniejszych poważnych wad.

 

Rafał Kiersikowski,

pomysłodawca i koordynator główny projektu

Celem projektu pn. „Szczytno bez wad postawy i otyłości”, skierowanego do uczniów klas pierwszych szkół podstawowych, jest wczesna identyfikacja oraz zapobieganie pogłębianiu się i utrwalaniu wad postawy, a także otyłości u dzieci. Stanowią one bardzo poważny problem społeczny, który staje się coraz powszechniejszy, czemu niewątpliwie sprzyja wprowadzana nauka zdalna.

Pamiętajmy, że wady postawy oraz otyłość to najczęstszy problem zdrowotny wśród dzieci i młodzieży. Realizacja projektu pozwoli na przebadanie dzieci z terenu Szczytna. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie ogromne zaangażowanie koordynatorów, życzliwość partnerów, ale przede wszystkim profesjonalizm i doświadczenie dyrekcji i pracowników Centrum Rehabilitacyjno–Edukacyjnego im. Jana Pawła II w Szczytnie. Zdaję sobie sprawę, że potrzeby są znacznie większe, dlatego wierzę, że w niedalekiej przyszłości będzie możliwa kontynuacja projektu na szerszą skalę.

 

 

Jarosław Matłach,

Starosta Szczycieński

Udział w projekcie pn. „Szczytno bez wad postawy i otyłości” pozwoli zdiagnozować problemy wad postawy i otyłości u dzieci ze szczycieńskich szkół. Jest to niewątpliwie ważny i aktualny problem, którego zapobieganie w młodym wieku pozwoli wyeliminować wiele problemów zdrowotnych w przyszłości. Aby mieć zdrowe społeczeństwo, zdolne do pracy, my – dorośli musimy zadbać o zdrowie najmłodszych, dlatego z przyjemnością objąłem patronatem tak znaczącą inicjatywę.

 

Krzysztof Karwowski,

Reklama

prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Szczytnie

Potrzebę realizacji tego projektu widzi chyba każdy rodzic i nauczyciel, ja dostrzegam ją także jako pracodawca. Dzięki udziałowi w projekcie przebadane zostaną również dzieci pracowników banku, co pozwoli ustrzec je przed problemami zdrowotnymi teraz i w przyszłości.

Może badania dzieci spowodują także u naszych pracowników, rodziców tych dzieci dostrzeżenie, jak ważnym elementem jest dbanie również o właściwą postawę ciała podczas wykonywania pracy.

 

Marcin Uścinowicz,

dyrektor zarządzający, członek zarządu Safilin w Szczytnie

Chyba wszyscy jesteśmy zgodni, że tylko ludzie nierozsądni nie dbają o dzieci. Osobiście jestem rodzicem córki z wadą postawy, więc wiem, jak istotne jest zapobieganie i leczenie tego rodzaju schorzeń, a także jak bardzo może w tym pomóc profilaktyka. Inicjatywa „Szczytno bez wad postawy i otyłości” to projekt, który nikogo nie wyklucza, a wielu może pomóc. Dlatego bez wahania włączyliśmy się w tę inicjatywę mając nadzieję, że pokaże ona naszym pracownikom oraz ich rodzinom, jak ważne jest właściwe dbanie o zdrowie.

 

Mariusz Szerszeń,

Fabryka Klimatu

Dbanie o prawidłową postawę oraz odpowiednia dieta, to podstawa dobrego życia, a przecież tego chcemy nie tylko dla naszych dzieci, ale i nas samych. Zdecydowałem się wziąć udział w projekcie pn. „Szczytno bez wad postawy i otyłości”, bo widzę z jakimi problemami zmagają się młodzi ludzie – ciężkie plecaki, lekcje on-line, długie zamknięcie w domach z powodu pandemii, to wszystko odbija się na zdrowiu, a realizacja projektu wpłynie na podniesienie świadomości w tym temacie, ale i będzie tarczą, która pozwoli pierwszoklasistom skorygować ewentualne wady.

 

 

Organizatorzy:

Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjne w Szczytnie

Wspólnie dla Szczytna

Wszystko dla Szczytna

 

Partnerzy:

PZU

Bank Spółdzielczy w Szczytnie

Fabryka Klimatu

Przemysław Kozak

Raff Studio

Natur House

Safilin

 

Patronat medialny:

Tygodnik Szczytno

 

 

Koordynatorzy projektu:

Szkoła Podstawowa nr 2 w Szczytnie

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Szczytnie

Artur Trochimowicz

Zbigniew Orzoł

Szkoła Podstawowa nr 3 w Szczytnie

Rafał Kiersikowski

Waldemar Zimny

Szkoła Podstawowa nr 4 w Szczytnie

Aleksandra Kobus-Drężek

Rafał Wilczek

Szkoła Podstawowa nr 6 w Szczytnie

Tomasz Łachacz

Sławomir Staszak

 

Koordynator merytoryczny: Robert Dobroński

Koordynator główny: Rafał Kiersikowski

Kontakt: SzczytnoBezWad@gmail.com

 

Patronat

Jarosław Matłach

Starosta Szczycieński

 Komentarze do artykułu

dr

Przemiał publicznych pieniędzy pod szumnym hasłem. Coraz bliżej do wyborów. Znów objawiły sie\' postacie od \'hamakowiska\" i innych dziwnych pomysłów.

Jeden wielki wstyd

Jak już jest tylu koordynatorów, a wśród nich doktor wszechnauk Kiersikowski to wiem, że nic z tego nie wyjdzie. Albo wyjdzie - dla krewnych i znajomych królika. W \"Promyku\" nigdy nie zaoferowano mi najbardziej potrzebnych zabiegów, bo takie są zarezerwowane tylko dla swoich. Jak tam się nie ma znajomości - to na pewno możesz dostać skierowanie na gimnastykę, którą dzieciaki powinny mieć w ramach WF w szkole. Ale nie mają. A dlaczego - bo ważne jest kopanie w piłkę, koszykówka, siatkówka, lekka atletyka. Ale nie ma podstawowej gimnastyki. Jestem z pokolenia, gdzie podczas lekcji było 5 minut przerwy na \"rozprostowanie kości\".

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Szczytno z poważnymi wadami
  Co za bzdura, starosta lansuje się za kwotę 2000 zł. Podczas gdy każdy lekarz rodzinny wykonuje te badania w ramach NFZ.

  Barany


  2022-05-27 06:56:29
 • Sphinx wkroczył do Szczytna, uczta smaków w Twoim zasięgu (sprawdź szczegóły)
  Polecam zamówić jedzenie i udać się na długie zakupy... My czekaliśmy dwie godziny. Przy lemoniadach. Ja rozumiem, że taki dzień, że stoliki prawie wszystkie zajęte, ale ile można czekać na trzy humusy i dwie bułki??

  Mieszkanka


  2022-05-26 22:16:07
 • Miód idzie w parze z opłatkiem
  To sie nazywa smarowanie dupy miodem klechom, milosnikom dzieci.

  kropidło


  2022-05-26 13:45:17
 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51

Reklama