Sobota, 28 Maj
Imieniny: Amandy, Jana, Juliana -

Reklama


Reklama

Sygnał Czytelniczki: Jakość powietrza gorsza niż w Katowicach


Szczytno przegrywa z Katowicami. I to niestety w bardzo ważnej kwestii – jakości powietrza. - Aż trudno w to uwierzyć, ale takie są fakty – zaalarmowała nas Alicja Płoska, czytelniczka „Tygodnika Szczytno”.Pani Alicja to mieszkanka Szczytna od urodzenia. Była między innymi nauczycielką w szkołach w Nowym Dworze i Trelkowie oraz tłumaczką języka niderlandzkiego i rosyjskiego. Pracowała też w Belgii.

 

- Byłam tam tłumaczką na telefon – wspomina. - Współpracowałam w różnych miastach z różnymi instytucjami państwowymi, czy unijnymi. Ale to Szczytno jest moim domem i w końcu tu wróciłam.

 

Pani Alicja od kilku miesięcy systematycznie obserwuje wskaźniki czujników jakości powietrza w Katowicach i Szczytnie.


Reklama

 

- Ten z Katowic śledzę na stronie internetowej TVN24, a ten ze Szczytna na stronie „Tygodnika Szczytno” - mówi. - Parę razy popijając kawę zerknęłam na nie tego samego dnia i niemal o tej samej godzinie. Ze zdumieniem zauważyłam, że w porównaniu tych wskaźków Szczytno wypada słabo. Okazało się, że mamy znacznie gorszą jakość powietrza niż Katowice. Trudno było mi w to uwierzyć, bo przecież Mazury słyną z czystego środowiska i powietrza. Z ciekawości zaczęłam spisywać wskazania obu czujników przez kilka ostatnich tygodniu i porównywać dane. Efekt? W ciągu dwóch tygodni listopada tylko w dniach: 8, 9 i 13 w Szczytnie był lepsze powietrze niż w Katowicach. Niestety, różnice w jakości są ogromne na naszą niekorzyść.

Reklama

 

A ostatnio czytałam w „TS” o spotkaniu w sprawie strategii rozwoju Mazur Południowych, na którym jacyś eksperci mówili, że mamy w Szczytnie czyste powietrze, lasy, jeziora, więc powinniśmy tu robić rehabilitację, szpitale. Zarabiać na tej jakości. Niestety, ma to się nijak do rzeczywistości. Te dane nie kłamią. Liczę, że za pośrednictwem „Tygodnika Szczytno” zajmie się tym tematem ktoś z naszego samorządu, może pochyli się nad tymi danymi, wytłumaczy mi i czytelnikom, dlaczego w Szczytnie, mimo że to brama Mazur, powietrze mamy tak fatalnej jakości.Komentarze do artykułu

X-men

Ciekawe czy te nasze czujniki ktoś kalibruje w ogóle. Jakąś godzinę temu sprawdzałem temperaturę i na stronie TS pokazywało -1, gdzie u mnie termometr pokazywał -7; -8. Trochę duża różnica. Jak te czujniki od jakości powietrza działają podobnie to gratuluję.

Ola

Czyste powietrze jest latem

Kowal

Zupełnie mnie to nie dziwi. Od kilku lat obserwuję czujniki zanieczyszczenia powietrza na stronie Airly - znajdźcie w googlach, warto, dowiecie się z niezależnego źródła, jak wygląda powietrze w Polsce na tle reszty Europy - tylko najpierw usiądźcie.

Kowal

@zainteresowany Masz rację, też radzę omijać osiedla domków jednorodzinnych, jeśli macie ochotę na spacer zimą. Pamiętajcie, że składniki smogu są rakotwórcze i odkładają się w Waszych organizmach. To, czym oddychaliście w ubiegłym roku, ba, nawet 10 lat temu, nadal jest w Waszych płucach i kumuluje się.

I już.

To trzeba założyć maskę na facjatę.

Az

:(

Bożena Rangosz

Bardzo się cieszę, że jest ktoś, kto zajmuje się tym tematem.

Expert

Proponuję tej Pani korzystać np. z aplikacji Airly (na smartfonie lub komputerze), tam są dane na bieżąco i z wielu czujników w danym mieście. Pozdrawiam.

Zainteresowany

Przykro na to patrzeć, ale ludzie palą w piecach czym popadnie. Da się to odczuć przechodząc w pobliżu osiedli domków jednorodzinnych. Można się udusić. Lepiej nie chodzić na spacery w okresie zimowym.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Szczytno z poważnymi wadami
  Co za bzdura, starosta lansuje się za kwotę 2000 zł. Podczas gdy każdy lekarz rodzinny wykonuje te badania w ramach NFZ.

  Barany


  2022-05-27 06:56:29
 • Sphinx wkroczył do Szczytna, uczta smaków w Twoim zasięgu (sprawdź szczegóły)
  Polecam zamówić jedzenie i udać się na długie zakupy... My czekaliśmy dwie godziny. Przy lemoniadach. Ja rozumiem, że taki dzień, że stoliki prawie wszystkie zajęte, ale ile można czekać na trzy humusy i dwie bułki??

  Mieszkanka


  2022-05-26 22:16:07
 • Miód idzie w parze z opłatkiem
  To sie nazywa smarowanie dupy miodem klechom, milosnikom dzieci.

  kropidło


  2022-05-26 13:45:17
 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51

Reklama