Sobota, 28 Maj
Imieniny: Amandy, Jana, Juliana -

Reklama


Reklama

Święto krwiodawców


Nauka pozwala penetrować odległe zakątki kosmosu, ale z jednym wciąż sobie nie poradziła. Nie ma sposobu, by zastąpić ludzką krew. Wielu ludzi oddaje więc swoją i dzięki temu wielu innych zawdzięcza im życie i zdrowie. Ta ważka kwestia była motywem przewodnim uroczystego spotkania z okazji przypadających Dni Honorowego Krwiodawstwa w Polsce oraz 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża.Gala krwiodawców zorganizowana przez Rejonową Radę Krwiodawstwa PCK w Szczytnie odbyła się w piątek, 22 listopada.

 

- Obecnie, na początku XXI wieku, składniki krwi i produkty krwiopochodne należą wciąż do najczęściej stosowanych środków leczniczych. W Polsce wykonuje się rocznie około 80 milionów pobrań krwi oraz ok. 1,5 miliona przetoczeń składników krwi – mówił szef rady – Sławomir Staszak. W powiecie mniej czy bardziej aktywnie działa kilka klubów HDK i każdy z nich może się pochwalić sukcesami. Dla przykładu tylko klub przy Oddziale Rejonowym PCK w Szczytnie przeprowadził w roku 2019 roku 22 akcje poboru krwi. Udział wzięło 556 dawców. Łącznie pozyskano 258 l krwi pełnej.

 

Święto Krwiodawców co roku łączy się wręczeniem odznaczeń krwiodawcom i działaczom.

 

Medal Zasłużony Dla Zdrowia Narodu: Mierzejewski Jerzy, Tomczak Janusz, Zdancewicz Kamil, Zawitowski Michał, Niski Adam, Maluchnik Mateusz, Kostrzewa Zbigniew, Draba Mateusz, Maluchnik Mirosław.

 

Medale 100-lecia PCK: Klub HDK przy Urzędzie Gminy w Świętajnie, Warmińsko-Mazurskie Forum Kobiet Koło w Szczytnie, Tomasz Bober, Bogdan Bączek, Kowalczyk Jerzy, Tomczak Janusz, Arbatowski Robert, Miezin Alicja, Muszyńska, Kobylarz Ewa, Ladzińska Anna, Gałązka Nina, Lipka Małgorzata, Legowicz Danuta, Główczyńska Dorota.

 

Wyróżnienia za wieloletnią działalność na rzecz HDK i PCK: Gidziński Ryszard, Piotrowski Jan, Wrona Tadeusz, Zwalińska Hanna, Szczepaniak Wanda.

 

Zasłużony Honorowy Dawca Krwi po oddaniu 40 litrów: Arbatowski Robert.

Zasłużony Honorowy Dawca Krwi po oddaniu 30 litrów: Magnuszewski Artur, Suchodolski Krzysztof.

Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I-st po oddaniu 18 litrów: Dzięciołowska Anna, Jaguszewska Grażyna, Jaroszyński Marcin, Pieczonka Artur, Jankiewicz Jerzy, Łukaszewski Krzysztof.

 

Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I-st po oddaniu 12 litrów: Miszczuk Beata, Kreńska Iwona, Sztymerska Alina, Smoliński Andrzej, Politowski Paweł, Krajza Krystian, Aleksandrowicz Tomasz, Dąbrowski Bartosz, Dąbrowski Krzysztof, Mrozowski Robert, Kicki Marcin, Sierak Piotr, Antosiak Grzegorz, Czopek Marcin, Nikadon Krzysztof, Łukaszewski Łukasz.


Reklama

 

Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I-st po oddaniu 6 litrów: Idzikowska Zofia, Małecka Ewa, Krajza Magdalena, Darmofał Monika, Czopek Anna, Bazydło Jolanta, Śniadach Szymon, Żywica Kordian, Suchecki Andrzej, Konieczny Jacek, Zadrożny Łukasz, Grzeszczak Łukasz, Legenza Zbigniew, Bubrowiecki Grzegorz, Jędrzejczyk Przemysław, Plaga Marcin, Szcześniak Robert, Tworkowski Radosław.

 

 

Opinie krwiodawców:

 

 

Jan Piotrowski

 


Krew zacząłem oddawać, gdy osiągnąłem pełnoletność, a dokładnie w czasie, gdy stanąłem przed komisją wojskową. Łącznie oddałem 60 litrów krwi. Nie zliczę już nagród i wyróżnień, aczkolwiek najważniejsze jest dla mnie najwyższe uhonorowanie krwiodawcy, czyli Kryształowe Serce. Jestem już na emeryturze i tej krwiodawczej również i tego najbardziej żałuję, że przez swój wiek nie mogę już oddawać krwi, ale wszystkich do tego szczerze zachęcam i namawiam.

 

 

 

Nina Gałązka


Do chwili obecnej oddałam 12 litrów krwi, a zaczęłam dokładnie w momencie, gdy uzyskałam pełnoletność. Nikt mnie do tego nie namawiał, po prostu chciałam nieść pomoc i mój pierwszy wybór padł na krwiodawstwo. W czasie, gdy zaczęłam oddawać krew, młodzieży było bardzo mało. Gdy podjęłam pracę w szkole, postanowiłam promować tak szczytny cel, co w dużym stopniu się udało, ponieważ szczycieński Sobiech w tych działaniach jest w czołówce. 

 

 

Robert Arbatowski


Moja przygoda z krwiodawstwem rozpoczęła się dokładnie 30 lat temu i prawie w rocznicę pierwszego oddania krwi, z powodów zdrowotnych zakończyłem ten etap swojego życia. Łącznie oddałem honorowo prawie 43 litry krwi, a pamiętam, że najpierw chciałem dotrwać tylko do 6 litrów, następnie pomyślałem o pełnoletniej liczbie, czyli 18 litrach, po jakimś czasie przyszła kolej na 30 i 40 litrów. W końcu przestałem liczyć litry, a o ilości oddanej krwi, dowiadywałem się z danych w Olsztynie. Skoro nie mogę już oddawać krwi, to staram się pomagać na różne inne sposoby, choćby w ramach wolontariatu w czasie WOŚP. 

Reklama

 

 

Jacek Konieczny


Oddałem już ponad 11 litrów krwi i niedługo „załapię” się na kolejne odznaczenie. Zacząłem, gdy mój szwagier poprosił mnie o oddanie krwi dla jego kolegi. Największą radość w tym wszystkim sprawia mi świadomość, że komuś zupełnie bezinteresownie i anonimowo pomagam, bo to jest chyba w tym wszystkim najważniejsze. Ważne jest również to, żeby młodsze pokolenie zachęcać do tak ważnej i bezinteresownej akcji. 

 

 

Aleksandra Pińkosz


Na razie oddałam niewiele, bo tylko 650 mililitrów, ale wszystko jeszcze przede mną. Do oddawania krwi namówiła mnie mama, która również oddaje honorowo krew. Pewnego razu zobaczyłam informację o akcji krwiodawczej, więc postanowiłam kontynuować tradycje rodzinne i wziąć w niej udział. Oczywiście, aby mi było raźniej, za pierwszym razem poszłam z mamą. Dopóki mi będzie dopisywać zdrowie, będę honorowo oddawać krew, bo jest to bardzo ważna i szczera inicjatywa, mogąca pomóc wielu ludziom.

 

Fot. Zbigniew Gołda/Robert Arbatowski

 

 Komentarze do artykułu

Waldemar

Czy burmistrz oddaje krew? Z tego co wiem to nie, nigdy podczas żadnej akcji go nie widziałem.... Nie ładnie jak naklejka się przykleja gdzie tylko może.

Taki sobie czytelnik

Do tego naszego grajdoła nie chce się - nawet z tak szczytnych powodów - nikomu tzw. przyjeżdżać i wysyła ciągle Jaskulską. Niech się zajmie przecinaniem, pozowaniem itd., itp. Ale niech się nie wtrąca do rozmowy \'dorosłych\". Widać jak ją olewają koledzy z zarządu województwa. Taka paprotka i nic więcej.

Jula13221

Z tego co wiem i widziałam Pani Sylwia regularnie oddaje krew:)

Pk

A Pan/Pani chyba nic nie robi tylko siedzi i bezsensownie komentuje bez żadnej wiedzy na dany temat.

JJ

Pani Jaskulska to chyba nic nie robi tylko się promuje

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Szczytno z poważnymi wadami
  Co za bzdura, starosta lansuje się za kwotę 2000 zł. Podczas gdy każdy lekarz rodzinny wykonuje te badania w ramach NFZ.

  Barany


  2022-05-27 06:56:29
 • Sphinx wkroczył do Szczytna, uczta smaków w Twoim zasięgu (sprawdź szczegóły)
  Polecam zamówić jedzenie i udać się na długie zakupy... My czekaliśmy dwie godziny. Przy lemoniadach. Ja rozumiem, że taki dzień, że stoliki prawie wszystkie zajęte, ale ile można czekać na trzy humusy i dwie bułki??

  Mieszkanka


  2022-05-26 22:16:07
 • Miód idzie w parze z opłatkiem
  To sie nazywa smarowanie dupy miodem klechom, milosnikom dzieci.

  kropidło


  2022-05-26 13:45:17
 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51

Reklama