Niedziela, 3 Marca
Imieniny: Kingi, Maryna, Tycjana -

Reklama


Reklama

Święto 161. Rocznicy Powstania Styczniowego – wspomnienia walk w gminie Rozogi (zdjęcia)


W niedzielę w Rozogach uroczyście obchodzono 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Rozogi to jedna z gmin naszego powiatu, gdzie prowadzone były walki powstańcze.Rozogi, Klon, Wujaki, Dąbrowy, Księży Lasek, Lesiny Wielkie – to tylko niektóre miejscowości, które zapisały się na kartach dziejów Powstania Styczniowego.


Reklama

 

- Były to tereny przygraniczne, dlatego służyły jako teren przerzutu broni, rannych lub ukrywających się przed represjami powstańców – mówi Zbigniew Kudrzycki, wójt gminy Rozogi, ale też profesor historii. - Na granicy dochodziło do potyczek oddziałów powstańczych z wojskami rosyjskimi. Jedna z nich miała miejsce na początku lutego 1863 roku w Dąbrowach, gdzie znajdowała się carska komora celna.

 

Reklama

W województwie warmińsko-mazurskim są dwie mogiły powstańcze: w Nowym Mieście Lubawskim i w Klonie.

 

Niedzielne uroczystości miały uroczysty charakter. Wzięli w nich udział nawet żołnierze z Jednostki Wojskowej w Lipowcu. Rozpoczęły się od mszy świętej w kościele w Rozogach. Potem uczestniczy przeszli na plac apelowy przy GOK. Były hymn, przemowy, salwa honorowa. Potem złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia sprzed 161 lat.

 

Mroźna pogoda sprawiała, że gorąca grochówka, którą przygotowali strażacy z OSP Piasutno wyjątkowo wpisała się w to święto.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama