Środa, 10 Sierpień
Imieniny: Klary, Romana, Rozyny -

Reklama


Reklama

Sukcesy ŚDS, artystyczne i nie tylko


Środowiskowy Dom Samopomocy w Jedwabnie z pewnościa można uznać za jedne z najbardziej aktywnych i... twórczych. Świadczą o tym co najmniej ostatnie sukcesy, zarówno ŚDS jako placówki, jak i tez uczestników zajęć.Aktywność podopiecznych, głównie seniorów w terenu gminy, przejawia się w sposób... konkursowy. A zmagań turniejowych, organizowanych w skali wojewódzkiej, jest wiele. Ostatnio, bo 10 listopada, ogłoszone zostały wyniki IX Wojewódzkiego kabaretonu Środowiskowych Domów Samopomocy. Sympatycznie optymistyczny filmik, przygotoweany prze uczestników zajęć w Jedwabnie, zdobył w tym konkursie pierwsze miejsce. Co wygrał – jeszcze nie wiadomo.

 

- Właśnie dziś, w środę 17 listopada, miała się odbyć uroczystość związana z oficjalnym ogłoszeniem wyników i wręczaniem nagród, ale w związku z falą pandemii, została przełożona – mówi kierownik ŚDS Wioleta Wojciechowska. Podkreśla jednocześnie, że artystyczne umiejętności „jej” podopiecznych są często doceniane. - Nie tak dawno braliśmy udział w też już 11. turnieju tańca i nasi uczestnicy zajęli w nim drugie miejsce.

 

Kabareton, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Tanecznym krokiem przez życie”, miał tez plastyczną odsłonę. I w niej Jedwabno zaistniało na podium. Drugą nagrodę, za swój obraz otrzymała Halina Kurowska. Warto dodać, że pani Halina po raz pierwszy zdecydowała się przystąpić do konkursu i zaprezentować swoją twórczość publicznie.


Reklama

 

Nad swoim obrazem pracowała ponad miesiąc. Jak sama przyznaje, praca nie była łatwym zadaniem, wymagała skupienia, koncentracji uwagi, przełamywania samej siebie, wewnętrznych obaw i lęków. - Ale warto było przejść przez ten strach i obawę czy mi się uda i jestem zadowolona, że dałam radę – podkreśla.

 

Seniorzy z Jedwabna planują nie tylko uczestniczyć w konkursach organizowanych przez inne placówki. Chcą podobne organizować u siebie.

 

- Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, w lutym przyszłego roku będziemy gospodarzami konkursu o charakterze plastyczno-rękodzielniczym, z hasłem przewodnim „Sztuka pozytywnego myślenia” - mówi kierownik Wojciechowska. - A latem chcielibyśmy zorganizować w plenerze, na naszej ładnej gminnej scenie, przegląd twórczości muzycznej osób niepełnosprawnych.

 

Aktywność i działania ŚDS w Jedwabnie zostały również zauważone i docenione przez Wojewódzką Radę Seniorów oraz Federację Organizacji Socjalnych (FOSA), organizatorów konkursu o nazwie „POTRZEBNI. Warmińsko-Mazurski konkurs na Aktywnego Seniora/Seniorkę i Najlepszą Inicjatywę Seniorską”. We wtorek (16 listopada) odbyło się spotkanie podsumowujące podczas którego okazało się, że Środowiskowy Dom Samopomocy w Jedwabnie uzyskał wyróżnienie w kategorii „Najlepsza inicjatywa seniorska” za – jak określono w uzasadnieniu - „wywieranie pozytywnego wpływu na społeczność lokalną Gminy Jedwabno, za zmianę wizerunku osoby starszej, przeciwdziałanie stereotypom i pokazywanie, że w każdym wieku można dobrze się bawić i aktywnie spędzać czas”.

Reklama

 

O tym, że wiek nie przeszkadza w zabawie i aktywności, świadczy dobitnie zwycięski i sfilmowany skecz kabaretowy. Warto go obejrzeć. Jest dostępny pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=exTGnkpqYps&t=52sKomentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama