Na terenie gminy miało miejsce 65 zdarzeń wymagającej interwencji strażaków. W 46 z nich uczestniczyli ochotnicy z Rozóg. To nieznaczny wzrost w stosunku do 2016 roku, chociaż pod względem strażackim gmina Rozogi i tak jest najbezpieczniejsza w powiecie.
O tych liczbach i innych sprawach ważnych dla strażaków w Rozogach dyskutowano w piątek, 9 lutego, podczas walnego zebrania sprawozdawczego. Poza członkami lokalnej OSP w zebraniu uczestniczyli też zawodowcy”: komendant PSP Mariusz Gęsicki i „operacyjny” Zbigniew Stasiłojć. Nie zabrakło strażaków – samorządowców czyli starosty Jarosława Matłacha i wójta Zbigniewa Kudrzyckiego oraz „zaplecza duchowego” w osobie kapelana ks. Józefa Midury.
Wartościowi ludzie
Warto wspomnieć, że rozoska OSP liczy sobie nieco ponad 70 lat. Jubileusz świętowała w ubiegłym roku, a uroczystość tę uświetniło wówczas także wręczenie nowego sztandaru. Zebranie było też okazją do wręczenia odznaczeń tym strażakom, którzy nie mogli uczestniczyć w jubileuszu.
Aktualnie OSP Rozogi to 48 strażaków, w tym 4. honorowych. Spora grupa członków to „ochotnicy-bojownicy” czyli ci, którzy mają odpowiednie przeszkolenie, by uczestniczyć w akcjach. Kurs podstawowy ma za sobą 17 ochotników, ale to nie są jedyne ich umiejętności. Cała siedemnastka jest też wyszkolona z zakresu ratownictwa technicznego, ośmiu może być dowódcami OSP, 3 – naczelnikami. Także ośmiu strażaków to wyszkoleni kierowcy i konserwatorzy sprzęt ratowniczego, siedmiu ma kwalifikacje, by udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej, jedenastu może, bo umie, kierować ruchem drogowym, a dziewięciu potrafi „obsłużyć” lądowanie helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Już same rodzaje kursów i szkoleń wskazują na to, jak wiele umiejętności muszą posiadać strażacy – ochotnicy i w jak wielu różnych sytuacjach mogą się znaleźć.
Aktualny Zarząd OSP Rozogi to: prezes – Janusz Wiśniewski, wiceprezes – Seweryn Drężek, naczelnik – Piotr Kręciewski, sekretarz – Dariusz Olbryś, skarbnik – Jan Dawid, gospodarz – Mariusz Piszczyk, członek Zarządu – Stanisław Bryszewski. Podczas zebrania Zarząd został skwitowany i otrzymał absolutorium.
Niezłe wyposażenie, choć mogłoby być lepsze
Jednostka OSP Rozogi od dnia 15 lutego 1995 r. jest włączona do krajowego systemu ratowniczo–gaśniczego, co sprawia, że musi być też odpowiednio wyposażona. Obecnie dysponuje dwoma samochodami: średnim mercedesem i lekkim fordem. Jest też dość dobrze zaopatrzona w sprzęt specjalistyczny. Posiada m.in.: zestaw narzędzi hydraulicznych do ratownictwa drogowego; aparaty powietrzne; agregat prądotwórczy; zestaw ratownictwa medycznego (torba, deska ortopedyczna, szyny Kramera); wentylator oddymiający; pilarki do drewna, piła do betonu i stali. - To nie znaczy, że nasi strażacy niczego już nie potrzebują – mówi wójt Zbigniew Kudrzycki. - Podczas spotkania wskazywano, że aktualnie najpilniejsza potrzebą jest kamera termowizyjna.
Bezpieczna gmina
W 2017 roku strażacy 46 razy ruszali do akcji. Było to 14 pożarów i 29 tzw. miejscowych zagrożeń. Niestety, aż trzykrotnie OSP ruszało do akcji, bo kogoś trzymały się żarty (fałszywe alarmy). Na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia tylko raz rozoska OSP ruszała w teren tyle razy, w 2008 roku. Pozostałe lata były w gminie nieco bezpieczniejsze. Najlepsze (dla strażaków i tych, którzy doznają szkód w efekcie różnych zdarzeń) były lata 2014 i 2015. Wtedy strażacy mieli do roboty dwa razy mniej. W 2014 roku uczestniczyli w 25 zdarzeniach, a w 2015 – w 24.
Ostanie dwa lata, zarówno 2016, jak i sprawozdawczy czyli 2017 przyniosły znaczący wzrost liczby różnych niebezpiecznych wydarzeń głównie w obszarach wiejskich, na terenie gmin. W gminie Rozogi było ich 65 (więcej zdarzyło się tylko w 2006 roku – 66).
Dla porównania warto pokazać, jak to wyglądało w ostatnich latach w całym powiecie:
|
L.p. |
Gmina |
2006 |
2007 |
2008 |
2009 |
2010 |
2011 |
2012 |
2013 |
2014 |
2015 |
2016 |
2017 |
|
1. |
Dźwierzuty |
71 |
69 |
96 |
95 |
121 |
105 |
90 |
79 |
80 |
90 |
77 |
86 |
|
2. |
Jedwabno |
54 |
53 |
61 |
75 |
78 |
61 |
58 |
66 |
64 |
104 |
97 |
97 |
|
3. |
Pasym |
90 |
123 |
181 |
132 |
117 |
96 |
85 |
84 |
108 |
114 |
115 |
89 |
|
4. |
Rozogi |
66 |
50 |
46 |
39 |
44 |
50 |
54 |
48 |
26 |
29 |
52 |
65 |
|
5. |
Szczytno |
150 |
135 |
198 |
194 |
181 |
194 |
152 |
155 |
128 |
146 |
181 |
172 |
|
6. |
m. Szczytno |
425 |
352 |
348 |
421 |
438 |
405 |
330 |
329 |
334 |
290 |
325 |
279 |
|
7. |
Świętajno |
76 |
69 |
122 |
86 |
98 |
82 |
78 |
69 |
53 |
79 |
65 |
83 |
|
8. |
Wielbark |
48 |
46 |
64 |
70 |
58 |
65 |
55 |
87 |
83 |
89 |
101 |
109 |
|
|
Powiat |
980 |
897 |
1116 |
1101 |
1135 |
1058 |
902 |
917 |
876 |
941 |
1013 |
980 |
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33