Nowe średnie samochody ratowniczo gaśnicze otrzymali jeszcze przed świętami druhowie z OSP Trelkowo i OSP Szymany. Umowy dofinansowania ich zakupu podpisano 12 grudnia w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Zakup samochodów będzie możliwy m.in. dzięki preferencyjnej pożyczce z WFOŚiGW w Olsztynie – w wysokości 960 tys. zł.
- Jednym z przedsięwzięć priorytetowych Funduszu jest wspieranie adaptacji do zmian klimatu. Pożyczka na zakup samochodów strażackich jest emanacją tego celu – mówi Bartosz Nowicki, Prezes Zarządu WFOŚiGW w Olsztynie. - Cieszę się, że możemy już od wielu lat wspierać gminę Szczytno w tym zakresie, a z tego co wiem, w niedługim czasie także w innych działaniach własnych samorządu. Preferencyjne pożyczki na cele środowiskowe z WFOŚiGW czekają także na innych beneficjentów: samorządy, ale i przedsiębiorców.
Montaż finansowy zakupu samochodów będzie stanowiło kilka dotacji w tym dofinansowanie m.in. z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego, środki otrzymane w ramach akcji „Bitwa o remizy”, a także wkład własny samorządu.
- Od 2020 roku zakupiliśmy sześć samochodów dla naszych jednostek – mówił podczas podpisywania umowy dofinansowania Sławomir Wojciechowski, Wójt Gminy Szczytno. – Teraz kupujemy dwa kolejne, średnie pojazdy ratowniczo-gaśnicze dla OSP Trelkowo i OSP Szymany. Odbierzemy je jeszcze przed świętami. Oficjalne przekazanie samochodów nastąpi w połowie stycznia przyszłego roku. Z kolei auta z tych jednostek prawdopodobnie zostaną sprzedane i trafią do druhów z Gminy Dźwierzuty - dodaje.
Koszt zakupu samochodu dla OSP Szymany oszacowano na prawie 1,3 mln zł. Samochód będzie wyposażony w napęd na wszystkie osie, zbiornik o pojemności 4500 l, układ wodno-pianowy składający się między innymi z autopompy, dozownika środka pianotwórczego, a także działka wodnopianowego.
Według założeń zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego pozwoli druhom z Szyman szybciej podejmować akcje ratowniczo-gaśnicze, co w znaczący sposób podniesie bezpieczeństwo gminy.
Jednostka OSP Szymany znajduję się w pobliżu lotniska Olsztyn-Mazury i w razie konieczności udziału jednostki w działaniach ratowniczych na terenie lotniska będzie w stanie podjąć działania szybciej i skuteczniej.
Podobnie wyposażony będzie samochód dla OSP Trelkowo. Koszt jego zakupu oszacowano na prawie 1,25 mln zł. Według zapowiedzi władz gminy w przyszłym roku planowane są kolejne zakupy wozów strażackich.
- W przyszłym roku chcielibyśmy wyposażyć w ciężkie pojazdy ratowniczo-gaśnicze OSP Płozy i OSP Gawrzyjałki – zapowiada wójt Sławomir Wojciechowski.
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33