Piątek, 1 Lipiec
Imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny -

Reklama


Reklama

Stodoła Chochół zaprasza na Świteź Adama Mickiewicza


Obrzędy letniego przesilenia z elementami grozy? Jeśli szukają państwo pomysłu na ten czas to zdecydowanie warto wybrać się w czerwcu pod Spychowo! 22, 23 oraz 24 czerwca, w Stodole Chochół Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury Anima wystawia nietypowy performance osnuty wokół ballady „Świteź” Adama Mickiewicza.

 STODOŁA CHOCHÓŁ – 22, 23, 24 czerwca 2022 godz.22.00

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek: animakul@wp.pl

lub tel. 500-174-294 (w godz.10.00-18.00)

 

ŚWITEŹ

Mickiewiczowska ballada o mieście zatopionym w toni jeziora Świteź po raz kolejny nabiera dziś złowrogiej aktualności. Poetycka przypowieść o barbarii odwiecznie zagrażającej ze Wschodu zaklęta przez Mistrza w jakże muzyczne frazy, sprowokowała nas do nadania tej historii formy archaicznej śpiewogry, inspirowanej brzmieniem mitycznej Żmudzi i tradycjami muzycznymi wschodniego kresu dawnej R.P (Białoruś, Ukraina). Spektakl ma charakter “magicznego performance’u”, gdzie motywy pogańskie i chrześcijańskie przenikają się nieustannie.

Jednym z najważniejszych elementów budujących atmosferę spektaklu „Świteź” jest swoiste genius loci tego projektu - stara mazurska stodoła - siedziba teatru Chochół, miejsce, w którym rokrocznie w ramach Mazurskich Wędrówek Teatralnych prezentowane są intrygujące, autorskie spektakle o tematyce wpisanej w mazurski pejzaż kulturowy. Teatr położony jest w samym środku lasu dodatkowo buduje aurę tajemniczości i pewną “pararytualność” tego zamierzenia. Spektakl tworzy niezależny zespół wykonawczy: dwoje aktorów (Lena Witkowska - aktorka, wokalistka, performerka związania z Teatrem Baraka w Krakowie oraz Andrzej Żak - aktor Teatru Miniatura w Gdańsku), ośmioro śpiewaków i śpiewaczek (instrumentalistów) związanych z szeroko pojętą mu-zyką “korzenną”: (Jacek Hałas, Agata Harz, Ewa, Robert i Kaja Wasilewscy, Monika i Serhij Petryczenko, Adam Cudak) oraz wolontariuszki.


Reklama

adaptacja

Dariusz BŁASZCZYK, Jacek HAŁAS, Robert WASILEWSKI

reżyseria

Dariusz BŁASZCZYK

scenografia

Bartek MYŚLAK

muzyka

Jacek HAŁAS, Robert WASILEWSKI

kostiumy

Bartek MICHALEC

światło

Grzegorz DRĘŻEK, Dariusz BŁASZCZYK

projekcje

Ula MILANOWSKA, Sylwek ŁUCZAK

_________________________________________

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY, SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA

WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO, POWIATU SZCZYCIEŃSKIEGO.

Reklama

WSPARCIE: Nadleśnictwa: Spychowo, Olsztyn, Iława.

F.H. Factor, OSP Piasutno, MDK Szczytno, Cetco-Poland Korpele

WSPÓŁORGANIZATOR: Nadleśnictwo Spychowo

ORGANIZATOR: Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury ANIMA

 Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama