Piątek, 1 Lipiec
Imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny -

Reklama


Reklama

Stadion będzie, czy będzie referendum o odwołanie burmistrza?


Będzie stadion przy ulicy Śląskiej w Szczytnie, nie ma votum zaufania i absolutorium dla burmistrza Krzysztofa Mańkowskiego. Kto wygrywa w tym pojedynku: burmistrz czy rada? Pewne jest jedno: traci miasto, mieszkańcy. Na naszych oczach samorządowcy bawią się za publiczne pieniądze, jak dzieci w piaskownicy. I to nie za małe pieniądze. Zarówno burmistrz, jak i radni otrzymają całkiem spore kwoty. Ci ostatni o swoje kieszenie zadbali wiele miesiącu temu, gdy przyjęli uchwałę, która uzależnia ich diety od wysokości najniższej krajowej. Ta ostatnimi czasy systematycznie rośnie. Rosną też ich diety. Po cichu, bo dzięki temu manewrowi nie muszą podejmować niepopularnych społecznie uchwał o podwyżce diet. Co więcej od czasu do czasu mogą ją nawet symbolicznie obniżyć. Na pokaz.Wyjątkowo burzliwa była ostatnia majowa sesja Rady Miejskiej w Szczytnie. Radni zajęli się trzema bardzo ważnymi tematami: budową stadionu przy ulicy Śląskiej oraz udzielaniem votum zaufania i absolutorium burmistrzowi Krzysztofowi Mańkowskiemu.

 

Na pierwszy ogień poszło głosowanie nad votum. Krzysztof Mańkowski nie uzyskał zaufania od miejskich radnych. Była to już druga z rzędu negatywna ocena. Za udzieleniem votum zagłosowało zaledwie 7, 12 było przeciw. Dwóch radnych wstrzymało się od głosu. Taki wynik głosowania to pierwszy krok do przeprowadzanie referendum odwoławczego burmistrza. Czy się ono odbędzie?

 

Po głosowaniu burmistrz Krzysztof Mańkowski powiedział, że liczy na to, że teraz radni będą mieli „cojones” (jaja) i doprowadzą do referendum o jego odwołanie, bo dzięki temu mieszkańcy będą mogli się wypowiedzieć, czy dalej z nim chcą współpracować. Nieudane referendum może z kolei spowodować odwołanie rady miejskiej.

 

Tak głosowali miejscy radni: (Tomasz Łachacz przeciw, Paweł Malec za, Robert Artur Siudak za, Beata Boczar za, Stefania Ewa Czerw za, Andrzej Zdzisław Dziuban przeciw, Karol Piotr Furczak wstrzymał się, Piotr Mieczysław Gregorczyk za, Rafał Kiersikowski przeciw, Aleksandra Malwina Kobus–Drężek przeciw, Agnieszka Izabela Kosakowska za, Paweł Kamil Krassowski przeciw, Teresa Moczydłowska przeciw, Arkadiusz Myślak przeciw, Zbigniew Janusz Orzoł przeciw, Mariusz Pardo wstrzymał się, Anna Teresa Rybińska przeciw, Sławomir Witold Staszak przeciw, Artur Antoni Trochimowicz za, Waldemar Andrzej Zimny przeciw, Tomasz Żuchowski przeciw).

 

Na sesji żaden z oponentów burmistrza nie miał odwagi powiedzieć, czy zrobią oni kolejny krok i zorganizują referendum o jego odwołanie. Po sesji, w kuluarach; też nie byli zbyt rozmowni i ochoczy do zorganizowania referendum. - Chyba nie będzie chętnych, którzy zechcą się tym zająć – mówi nam jeden z radnych. - Był to raczej taki pstryczek w nos. Czy potrzebny? Niech mieszkańcy sami ocenią.


Reklama

 

Chwilę później odbyło się głosowanie nad udzieleniem absolutorium za wykonaniem budżetu za 2021 rok. Wykonanie pozytywnie oceniła Regionalna Izba Obrachunkowa. Radni mieli odmienne zdanie.

 

- No cóż ,,koń jaki jest, każdy widzi". Drodzy Mieszkańcy, dla mnie najważniejsze jest Wasze zaufanie – napisał po tym głosowaniu na swoim profilu Facebook Mańkowski. - Działam dalej, bo kocham to miasto i chcę je zmieniać i rozwijać, również, a może przede wszystkim dla takich małych obywateli.

 

W tym przypadku radni głosowali tak: (Tomasz Łachacz wstrzymał się, Paweł Malec za, Robert Artur Siudak za, Beata Boczar za, Stefania Ewa Czerw za, Andrzej Zdzisław Dziuban wstrzymał się, Karol Piotr Furczakza, Piotr Mieczysław Gregorczyk za, Rafał Kiersikowski wstrzymał się, Aleksandra Malwina Kobus–Drężek wstrzymał się, Agnieszka Izabela Kosakowska za, Paweł Kamil Krassowski za, Teresa Moczydłowska wstrzymał się, Arkadiusz Myślak wstrzymał się, Zbigniew Janusz Orzoł wstrzymał się, Mariusz Pardo za, Anna Teresa Rybińska wstrzymał się, Sławomir Witold Staszak wstrzymał się, Artur Antoni Trochimowicz za, Waldemar Andrzej Zimny wstrzymał się, Tomasz Żuchowski wstrzymał się). Mimo że nikt nie był przeciw uchwała została odrzucona, bo nie było bezwzględnej większości głosów za jej przyjęciem.

 

Kolejnym kontrowersyjnym tematem była uchwała o zwiększenie 1,5 mln zł kwoty kredytu na budowę stadionu przy ulicy Śląskiej. Inwestycja jest już po przetargu i jej koszt to ponad 16 mln 200 tys. zł. W budżecie zabrakło jednak tej kwoty, dlatego burmistrz musiał uzyskać zgodę radnych na zwiększenie kredytu. Cześć radnych, między innymi Zbigniew Orzoł, Anna Rybińska, czy Paweł Krassowski ostro krytykowali ten pomysł. Ich zdaniem, to nie ten czas, nie to miejsce na tego typu inwestycje.

 

Rozgorzała gorąca dyskusja, w którą włączyli się goście, działacze sportowi oraz rodzice sportowców. Głos zabrali między innymi Ireneusz Bukowiecki (znakomity trener LA), Paweł Jesień (przedstawiciel PZLA oraz trener), Emilia Kijewska (mama Karola, mistrza Polski w pchnięciu kulą). Pełną dyskusje można obejrzeć sobie na stronie internetowej „Tygodnika Szczytno”, gdzie podlinkowany jest film z obrad.

Reklama

 

- Dziś powinienem być z własnym dzieckiem na zawodach w Ostrawie, a mimo to jestem tu, bo wiem, jak ważna jest to sprawa – mówił Ireneusz Bukowiecki. - Jeśli dziś państwo nie podejmiecie tej uchwały, to tego stadionu nie będzie w naszym mieście przez kolejne 30 lat. Dostaliście legitymacje, aby reprezentować nas mieszkańców. 80 procent mieszkańców jest za tą inwestycją. Więc podejmijcie tę decyzję. Nie można być trochę w ciąży, a mam wrażenie, że tak niektórzy radni się zachowują. Są za, a nawet przeciw. Może mówię to zbyt emocjonalnie, przepraszam za to, ale tak to wygląda. Czekamy na ten obiekt nie 3, nie 7, a 25 lat. Zmieńcie to. Proszę.

 

Pod naciskiem gości radni przyjęli uchwałę zwiększając kredyt. 17 radnych było za. Przeciw zagłosowali Anna Rybińska, Teresa Moczydłowska i Paweł Krassowski. Od głosu wstrzymał się Zbigniew Orzoł.

 

- Radni PSL i PIS mogą zaklinać rzeczywistość, mieć usta pełne frazesów i dobierać górnolotne stwierdzenia, że chcą rozwijać miasto, że dbają o finanse, że chcą inwestycji itp. a prawda jest taka, że pragną władzy, której akurat w Szczytnie nie mają, stąd te wszystkie działania dyskredytujące wszystko, co się dobrego w mieście dzieje – tak skomentował to, co działo się na poniedziałkowej sesji burmistrz Krzysztof Mańkowski. - A że mimo ciągłego rzucania mi przysłowiowych kłód pod nogi dzieje się bardzo dużo, to nie mogą się z tym pogodzić. Szkoda, bo razem moglibyśmy zrobić zdecydowanie więcej.Komentarze do artykułu

KrytykaKrytyczna

Czas na nowy skład rady miasta. Dotychczasowych wysłać do Donbasu.

Tomasz

Patologia w tym mieście!

Urszula

Panie Łachacz to już kolejna pana wtopa począwszy od innopolice gdzie zmienił pan zdanie i miasto wydało bezpowrotnie 2 miliony złotych przez uniwersytet medyczny , który nie powstał z braku porozumienia ( co zresztą widać na każdej sesji to porozumienie), KRUS który wyprowadza się z granic miejskich gdyż pomoc tej instytucji się nie opłaca ....... Ale są też plusy pana działalności,jak przydział dla pana mieszkania z zasobów TBS .

Norbert

Panie Łachacz co pan wnosi do miasta jako radny? Czy też więcej wynosi z miejskiej kasy??

do redakcji

Bardzo mądrze mieszkaniec napisał, mnie dziwi że nikt z dziennikarzy nie zapytał tych radnych dlaczego głosowali przeciw. Co mają do zarzucenia, a może chodzi o przysłowiową piaskownicę. Biedne my te ziarenka piachu....

mieszkaniec

Mam pytanie, do p. Łachacza jako przewodniczącego rady. Proszę o przedstawienie opinii poszczególnych radny i pana głosujących \"przeciw \" absolutorium, co przeoczyła lub zataiła RIO w sprawie wykonania budżetu, że rada (poszczególni radni) nie przegłosowali tego pozytywnie. Tu nie chodzi o to kto kogo lubi, tylko o stwierdzanie faktów, wiarygodność i sens podejmowanych decyzji. To że ktoś z siebie robi głupka, to jego sprawa ale jeżeli zaczyna robić z nas mieszkańców wmawiając nam że białe jest czarne a czarne jest białe to już coś nie tak. Czekam Panie Łachacz na stosowną odpowiedź.

Porażka goni porażkę

To ci nieudacznicy pobierają dietę rzędu 2 tys zł żeby dawać pstryczka w nos? Wielcy działacze za nasze pieniądze . Referendum i odwołać wszystkich!

Buraki

Łachacz ma jakieś zdanie czy jest tylko mdły i nijaki, ,,wstrzymam się od głosu to wszyscy mnie będą lubić \" ... Panie Łachacz moja córka uważa , że jak zamknie oczy to jej nie widać z tym, że ona ma 2 latka a pan 40 .

Rafał

Tomasz Ł dał d...y

dr

Nasi \"drodzy\" Radni i równie \"drogi\" Pan Burmistrz. Oglądajcie sesje Rady , co sesja to kabaret.

KrytykaKrytyczna

Tymczasem w lustrzanym odbiciu: Prawda jest taka, że burmistrz pragnie władzy, którą akurat w Szczytnie ma, stąd te wszystkie działania dyskredytujące wszystko, co się dobrego w mieście dzieje. Weźcie wy się w końcu wódki razem napijcie, dajcie po razie i do roboty!

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama